|
|
0.0 (0)
[1398/03/12]

روز قدس در کوبا برگزار شد  

روز قدس در کوبا برگزار شد

یکشنبه 12 خرداد 1398

مادرید- ایرنا- مراسم روز قدس و اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، همصدا با ملت های مسلمان و آزادی خواه جهان در هاوانا پایتخت کوبا برگزار شد.

در این مراسم که از سوی سفارت کشورمان در هاوانا و همکاری مؤسسه کوبایی دوستی با ملل دنیا (ای کاپ) سازماندهی شده بود، تنی چند از مقام‌های کوبایی از وزارت امور خارجه، حزب کمونیست، پارلمان، انجمن دوستی کوبا و اعراب، سفرا و دیپلمات‌های مقیم این کشور، اصحاب رسانه، نمایندگان تشکل‌های فلسطینی و جمعی از دانشجویان فلسطینی در کوبا، شیعیان و نمایندگان جوامع اسلامی این کشور و اعضای سفارت و خانواده‌های ایرانی و دیگر کوبایی‌های حامی فلسطین حضور داشتند.
در این مراسم «رشید بیات مختاری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا، «خوزه پریتو» معاون مؤسسه کوبایی دوستی با ملل، «موسی سلیمان» نماینده جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، شیخ «یحیی پدرو لاسو» رئیس جماعت اسلامی کوبا و «عبدلولی آلیکمار» رئیس مرکز المعصومین (ع) کوبا به ایراد سخن پرداختند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوبا، رنج ملت فلسطین را زخمی ۷۰ ساله توصیف و تاکید کرد که این درد و رنج جز با پایان اشغالگری، التیام نمی‌یابد.
وی با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس که غیرقانونی، مغایر قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین الملل می‌باشد را تشدید کننده وضعیت فلسطین عنوان کرد که دل هر آزاده ای را به درد آورده است.
مختاری گفت: اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در ۴۰ سال پیش، ابتکار ارزشمند امام خمینی (ره) معمار انقلاب اسلامی بود تا فریاد مظلومیت ملت مبارز فلسطین را به گوش جهانیان برسانیم. در نتیجه بصیرت ایشان، این مناسبت جهانی شده و طرفداران صلح و مدافعان انسانیت در کشورهای مختلف گردهم می آیند تا با صدایی بلندتر، آزادی فلسطین و بازگشت فلسطینیان به میهن شان را مطالبه کنند.
وی با یادآوری تعبیر فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا از جنایات رژیم صیونیستی در حق مردم فلسطین با عنوان «هولوکاست واقعی»، این رژیم را با داشتن صدها کلاهک هسته‌ای به عنوان بزرگترین تهدید صلح و امنیت جهانی قلمداد کرد.
سفیر جمهور اسلامی ایران ضمن تقبیح حمایت‌های کشورهای غربی از رژیم صیونیستی، گفت که سکوت مجامع بین المللی و همراهی رسانه‌های امپریالیستی موجب جری تر شدن این رژیم کودک کش در ارتکاب جنایات بیشتر در حق مردم فلسطین شده است.
وی با ناموفق ارزیابی کردن تلاش‌های طراحان و حامیان معامله قرن به منظور تضییع حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین، مقاومت را تنها راه مقابله با اقدام‌های رژیم صهیونیستی و پیروزی نهایی ملت مقاوم فلسطین عنوان کرد و گفت ایمان داریم که با ادامه این مبارزه شرافتمندانه، در نهایت جشن پیروزی و استقلال کامل فلسطین به پایتختی قدس شریف را برپا خواهیم کرد.
معاون مؤسسه کوبایی دوستی با ملل نیز با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران و سفارت کشورمان به مناسبت برگزاری مراسم روز قدس در کوبا، با جهانی خواندن روز قدس، جنایات رژیم صهیونیستی و اشغالگری آن در حق مردم فلسطین را محکوم و بر حمایت دولت کوبا از مردم مظلوم و آرمان فلسطین تاکید کرد.
نماینده جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هم دیگر سخنران این مراسم بود که با قدردانی از حمایت بی دریغ جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت در لبنان، یمن، عراق و سوریه از آرمان فلسطین، ابتکار امام خمینی (ره) در معرفی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در حمایت از مردم مظلوم فلسطین را بی مثال دانست.
وی به وقایع اخیر در منطقه خاورمیانه و نقش رژیم صهیونیستی در این باره اشاره کرد و گفت که متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی درصدد انحراف افکار مسلمانان جهان از قضیه فلسطین بوده و در این باره به تلاش‌های گسترده‌ای دست می‌زنند.

وی از تلاش‌های مخرب عربستان برای فراموش شدن آرمان مردم فلسطین انتقاد کرد.
رئیس نماینده جماعت اسلامی کوبا هم با قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در برگزاری مراسم روز قدس در هاوانا، اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع فلسطین را محکوم و بر لزوم دفاع از آرمان فلسطین تاکید کرد.
رئیس مرکز المعصومین کوبا نیز تاکید کرد که روز قدس مختص مسلمانان جهان نبوده و متعلق به تمامی آزادیخواهان جهان است.
وی در ادامه به وقایع اخیر در منطقه خاورمیانه و نقش رژیم صهیونیستی در این باره اشاره کرد و گفت که متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی درصدد انحراف افکار مسلمانان جهان از قضیه فلسطین بوده و در این زمینه به تلاش‌های گسترده‌ای دست می‌زنند.
در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکس با عنوان «مقاومت همان پیروزی است» نیز برپا شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:413736!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)