|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/06/13]

روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مسأله فلسطین است  

روسیه: کلید حل مشکلات خاورمیانه حل مسأله فلسطین است/ نگرانی‌های ترکیه را درک می‌کنیم

چهارشنبه 13 شهریور 1398

سفیر روسیه در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در سخنانی درباره مسائل مهم منطقه ازجمله فلسطین، سوریه، خلیج فارس و لیبی اظهار نظر کرد و تنها راه برطرف کردن مشکلات خاورمیانه را حل و فصل مسأله فلسطین دانست.

به گزارش ایسنا، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی اظهار کرد، سازمان ملل طرفی نیست که پشت ملت فلسطین را خالی کرده است و این سازمان برای ایجاد یک راه حل مسالمت‌آمیز برای مسأله فلسطین طی این سالها جزئی از روند گفت‌وگوها در این باره بوده است.

نبنزیا در پاسخ به این سؤال که چرا سازمان ملل علی‌رغم وجود قطعنامه‌های مختلف بین‌المللی نتوانست شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی اشغالی را متوقف کند؟ و همچنین چرا سازمان ملل به این شکل فاجعه‌باری در رابطه با مسأله فلسطین شکست خورد؟ گفت: سازمان ملل مقصر نیست. به کمیته چهارجانبه نگاه کنید، این کمیته کجاست؟ این کمیته وجود دارد اما غیرفعال است. امروز چیزی را می‌شنویم که "معامله قرن" نامیده می‌شود و اعلام آن هر بار به تعویق می‌افتد و آنچه امروز درباره آن می‌شنویم این است که آنها (آمریکایی‌ها) این طرح را پیش از انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) یعنی دو هفته دیگر آغاز خواهند کرد اما به عقیده من این اتفاق رخ نمی‌دهد. می‌دانید که روسیه مسأله فلسطین را تأیید می‌کند و ما به شدت طرح‌های شهرک‌سازی اسرائیل را محکوم می‌کنیم و آنطور که از تعداد رأی دهندگان به قطعنامه‌ها برداشت می‌شود ما تنها طرفی نیستیم که این فعالیت‌ها را محکوم می‌کند بلکه بیشتر جهان مخالف آن هستند.

وی افزود: من خبرهای مثبتی در این زمینه برای ارائه ندارم و هر بار که گزارش‌های نیکولای ملادینوف، هماهنگ‌کننده صلح سازمان ملل در خاورمیانه را می‌شنویم، نسبت به دفعه گذشته او را بدبین‌تر می‌بینم. ما به طرف‌های دیگر اقدام جمعی چند جانبه را پیشنهاد دادیم و معتقدیم که اقدام جمعی تنها راه صحیح برای حل و فصل مسائل خاورمیانه است و بدون حل و فصل مسأله فلسطین مسائل خاورمیانه برطرف نخواهد شد. اتحادیه اروپا در این زمینه با ما هم موضع است اما متأسفانه اخبار خوبی در این زمینه ندارم تا آن را ارائه دهم.

نبنزیا درباره مداخله ترکیه در شمال سوریه نیز عنوان کرد: روسیه نگرانی‌های امنیتی ترکیه ناشی از حضور گروه‌های تروریستی در شمال سوریه را درک می‌کند. ما می‌دانیم آنکارا نگران است که مورد حمله گروه‌های تروریستی در این منطقه قرار نگیرد اما این نباید دلیلی برای نادیده گرفتن منافع کردها باشد.

رئیس دوره‌ای شورای امنیت ضمن تکذیب هرگونه اختلاف میان روسیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درباره کمیته تحقیق این سازمان درباره حمله به تأسیسات پزشکی در ادلب، تأکید کرد: هیچ تنشی میان ما و دبیرکل سازمان ملل درباره این کمیته وجود ندارد، به ویژه اینکه ما در جلسات متعدد شورای امنیت تأکید کردیم که اتهامات مربوط به هدف قرار دادن این تأسیسات در ادلب توسط ارتش روسیه و سوریه نادرست است.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد روسیه درباره راه‌های تحقق امنیت جمعی در خلیج فارس، گفت: ما درک خود از امنیت جمعی را به همکاران‌مان در شورای امنیت ارائه کردیم و به دنبال آن پاسخ‌هایی از سوی برخی کشورها دریافت کردیم. ما معتقدیم که جز از طریق ایجاد مکانیزم امنیت جمعی برای کشورهای منطقه خلیج (فارس) هیچ راه دیگری برای دستیابی به ثبات در این منطقه وجود ندارد.

نبنزیا با اشاره به پرونده لیبی نیز تصریح کرد: شورای امنیت امروز (چهارشنبه) یک جلسه مشورتی برگزار خواهد کرد که شامل گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی می‌شود.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:428589!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)