|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/10/18]

رژیم صهیونیستی حق فروش جنگنده‌های "اف 16" به کرواسی را ندارد  

رژیم صهیونیستی حق فروش جنگنده‌های "اف 16" به کرواسی را ندارد

دوشنبه 17 دی 1397

«اودی آدم» مدیرکل وزارت امنیت رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه آینده راهی زاگرب ـ پایتخت کرواسی ـ خواهد شد تا با مسئولان این کشور در مورد قرارداد فروش 12 فرونده جنگنده "اف 16" آمریکایی بحث و گفتگو کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، البته برآوردها حاکی از آن است که رژیم صهیونیستی قصد دارد به طور رسمی  و نهایی این قرارداد 500 میلیون دلاری را لغو کند.

شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی اشاره کرد که آدم در گفتگو با مسئولان نظامی کرواسی آن‌ها را در جریان لغو این قرارداد قرار می‌دهد، دلیل آن هم مخالفت قاطع آمریکا با فروش نوع ارتقا یافته جنگنده‌های اف 16 به طرف ثالث است.

یک مسئول اسرائیلی هفته گذشته اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو در دیدار هفته گذشته خود با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در برزیل در حاشیه مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید این کشور از او خواسته بود تا درخواست رژیم صهیونیستی برای فروش این جنگنده‌ها به کرواسی را بپذیرد اما پمپئو گفته بود آمریکا اجازه چنین کاری را نخواهد داد و این رژیم حق فروش این جنگنده‌ها به کرواسی را ندارد.

روزنامه هاآرتص نیز اعلام کرده است که کرواسی تا 11 ژانویه جاری به رژیم صهیونیستی مهلت داده است تا 12 فروند جنگنده ارتقایافته اف 16 را تحویل این کشور دهد، در غیر اینصورت این قرارداد را لغو خواهد کرد.

شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول اسرائیلی که نامی از او برده نشده است، عنوان کرد که در پی مخالفت آمریکا با اجرای این قرارداد، بنیامین نتانیاهو با جیمز متیس وزیر دفاع مستعفی آمریکا تلفنی گفتگو کرد تا او را برای اجرای این قرارداد قانع کند اما متیس خواسته او را رد کرده است.

دولت آمریکا معمولا محدودیت هایی را در مورد فروش سلاح و تجهیزات نظامی خود به طرف های ثالث در نظر می گیرد تا تکنولوژی و تسلیحات نظامی آمریکا در اختیار کشورهایی که واشنگتن تمایلی به آن ندارد، قرار نگیرد.

دولت آمریکا با فروش نوع ارتقا نیافته این جنگنده ها به کرواسی موافقت کرده است اما کرواسی خواستار تحویل نوع ارتقا یافته این جنگنده ها است.

کرواسی اعلام کرده است که مسئولیت کسب موافقت آمریکا برای انجام این قرارداد، بر عهده رژیم صهیونیستی است اما با توجه به مخالفت قاطع آمریکا، ظاهرا این قرارداد به سرانجام نخواهد رسید.

قرارداد فروش این جنگنده‌ها بین رژیم صهیونیستی و کرواسی ماه مارس سال گذشته به امضا رسید و در آن زمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با خوشحالی این خبر را اعلام کرد و آن را دستاوردی استراتژیک خواند که به موجب آن قرار است نیم میلیارد دلار وارد خزانه رژیم صهیونیستی شود.

 

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

Parameter:381377!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)