|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/05/17]

رژیم صهیونیستی متهم اول ترور دانشمند سوری  

رژیم صهیونیستی متهم اول ترور دانشمند سوری

چهارشنبه 17 مرداد 1397

دمشق- ایرنا - گمانه زنی ها در ارتباط با عامل یا عاملان ترور ' عزیز اسبر ' مغز متفکر صنایع دفاعی سوریه با گذشت چهار روز از این اقدام تروریستی همچنان ادامه دارد ولی تاکنون هیچ طرفی مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است.

اسبر مغز متفکر صنایع دفاعی سوریه و راننده وی شنبه شب در حادثه انفجار خودرو آنان در نزدیکی پمپ بنزین الامان در منطقه مصیاف در استان حماه در مرکز سوریه کشته شدند و خبر آن یکشنبه در رسانه ها منتشر شد.
به دنبال کشته شدن وی با توجه به این که چنین حرکتی یک اقدام جنایتکارانه و تروریستی آشکار بوده است ، تاکنون با توجه به شرایط بحرانی در سوریه و اوضاع این کشور هیچ گروه یا طرفی مسوولیت آن را بر عهده نگرفته است و همین موضوع نیز موجب شده تا گمانه زنی هایی در ارتباط با عوامل ترور وی مطرح شود.
به طور مشخص در این ارتباط یکی از گمانه زنی که از سوی رسانه ها و کارشناسان منطقه مطرح می شود، این است که تل آویو در پشت صحنه ترور وی بوده است و عامل اصلی چنین اقدامی مسوولان امنیتی رژیم صهیونیستی بوده اند.
بر اساس این گمانه زنی با توجه به سابقه اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و سازمان جاسوسی آن (موساد) این اقدام توسط آنها و به خاطر دشمنی با سوریه و احساس خطر از سوی این کشور با توجه به رسیدن بحران به مراحل پایانی آن صورت گرفته است.
پیشتر گزارش هایی در ارتباط با انجام 800 اقدام تروریستی برای قتل هزاران نفر از سوی موساد در مناطق مختلف جهان در رسانه ها منتشر شده بود.
علاوه بر این رژیم صهیونیستی بارها با اقدامات تجاوزکارانه خود علیه مناطق مختلف سوریه به خصوص مرکز تحقیقات علمی در منطقه مصیاف تلاش هایی برای انهدام این مرکز و کشتن پرسنل آن به خصوص مغز متفکر مرکز یعنی اسبر انجام داده بود.
بر اساس بررسی های انجام شده رژیم صهیونیستی از سال 2001 تا 2018 میلادی (1397 تا 1379 ) بیش از 50 تجاوز آشکار با استفاده از جنگنده های نظامی خود و انواع موشک علیه سوریه انجام داده است که این اقدامات همواره با سکوت مجامع بین المللی و کشورهای حامی آن مواجه شده است.
در جریان حمله تجاوزکارانه این رژیم به سوریه در 21 بهمن ماه 1396 این کشور با استفاده از موشک های اس 200 خود موفق شد تا یکی از جنگنده های صهیونیستی را ساقط کرده و به یک فروند دیگر آسیب وارد کند ولی این جنگنده توانست خود را به پایگاه مربوطه در فلسطین اشغالی برساند.
هدف قرار گرفتن این جنگنده پیشرفته اف 16 برای اولین بار از سوی سوریه تمام معادلات رژیم صهیونیستی و حامیان آن را برای ادامه تجاوز به سوریه بر هم زد و ابهت نیروی هوایی آن را زیر سوال برد و از آن پس جنگنده های رژیم صهیونیستی بدون وارد شدن به حریم هوایی سوریه از مسافت های دور اهداف خود را در این کشور مورد اصابت قرار می دهند.
بر اساس اخبار و گزارش های موجود یکی از علت های هدف قرار گرفتن دو جنگنده مزبور و موشک های شلیک شده از سوی رژیم صهیونیستی به اهدافی در سوریه ارتقاء سامانه های موشکی و پدافند هوایی این کشور بر اساس توان داخلی و تلاش های انجام شده از سوی شخص اسبر بوده است.
اسبر فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته فیزیک اتمی و دکتری سوخت مایع موشک ها از فرانسه بود.
روی همین نگاه بی دلیل نبود که در جریان سناریو سازی برخی کشورهای غربی علیه سوریه و ایجاد فضای رسانه ای دورغین مبنی بر استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی دولت سوریه در دوما ، یکی از اهداف حملات موشکی کشورهایی چون امریکا ، انگلیس و فرانسه مرکز تحقیقات علمی مصیاف بود.
البته سابقه حملات هوایی رژیم صهیونیستی به مراکز علمی و تحقیقاتی سوریه در اطراف دمشق و حما از سال 1392 به هفت مورد مشخص می رسد که آخرین مورد آن 31 تیر ماه 1397 به مرکز تحقیقات مصیاف در شهر حما بود و تقریبا یکی از اهداف مشخص همه این حملات از بین بردن توان تسلیحاتی و دفاعی سوریه در مقابل دشمن دیرین آن رژیم صهیونیستی و جبران ضربات وارده مانند جنگ شش روزه بوده است.
رژیم صهیونیستی پیش از این نیز در سال 2012 قمری (سال 1392) مهندس نبیل زغیب مغز متفکر برنامه موشکی سوریه و خانواده اش را در دمشق ترور کرد که در آن زمان نیز انگشت اتهام اصلی به سوی اسرائیل نشانه رفت.
'الون بن داوید' تحلیلگر و کارشناس نظامی شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در یکی از برنامه های این شبکه در خصوص ترور اسبر گفت: دانشمند نظامی ترور شده سوریه خیلی ما را اذیت کرد و آرامش را از ما گرفته بود.
به گزارش خبرگزاری فلسطینی 'سما'، بن داوید افزود: عزیز اسبر شخصیت برجسته ای در صنایع نظامی سوریه بود و نفر سوم صنایع نظامی این کشور به شمار می رفت.
وی مدعی شد: دانشمند ترور شده سوریه، نقش بارزی در بهینه سازی و توسعه سامانه موشکی سوریه داشت .
بن داوید گفت: انجام عملیات ترور در سوریه با ترور در دیگر کشورها مانند تونس و مالزی بسیار متفاوت است و آسان نیست و نیازمند هماهنگی بسیاری با طرف ها و عناصر داخل این کشور (تروریست ها) است.
در همین حال به دنبال ترور این دانشمند سوری و انفجار خودرو وی گروه موسوم و مجهول گردان ابوعماره مانند همیشه مسوولیت این انفجار را برعهده گرفت.
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نیز روز گذشته (سه شنبه) با اشاره به این که عزیز اسبر متخصص سلاح های هدایت شونده با دقت اصابت هدف در سوریه بود، نوشت: این متخصص تسلیحات موشکی سوریه توسط سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) ترور شده است.
این روزنامه به نقل از یک سازمان اطلاعاتی در خاورمیانه افزود : موساد سه عملیات تروریستی ناموفق برای ترور این نظامی سوریه انجام داده بود که در نهایت او را در چهارمین حمله ترور کرد.
در همین حال برخی منابع خبری با انتشار مطالبی مانند این که تصادف علت مرگ این دانشمند سوری بوده است ، تلاش کردند تا افکار عمومی را از مسیر اصلی و مشخص شدن عاملان ترور وی گمراه کنند ولی آنچه بیش از همه روشن است این که بیشترین انگشت های اتهام اکنون از سوی رسانه ها و کارشناسان منطقه بر اساس شواهد و سوابق موجود متوجه رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از طرف های ناامنی در منطقه در طول 70 سال گذشته است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:352663!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)