|
|
0.0 (0)
[1398/02/08]

سامانه خبری یونانی: سیاستهای آمریکا جهان را با مشکل روبرو می کند  

سامانه خبری یونانی: سیاستهای آمریکا جهان را با مشکل روبرو می کند

یکشنبه 08 اردیبهشت 1398

آتن - ایرنا - سامانه خبری ' پرونیوز' یونان طی مقاله ای نوشت: سیاستهای تحریم آمریکا، جهان و خود آمریکا را با مشکلات اقتصادی مواجه خواهد کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا ازآتن، براساس سامانه پرتیراژه یونانی پرونیوز و به قلم 'تئوفیلوس کانستنوس' خبرنگار همین سامانه، از روزی که آمریکا اعلام کرده که معافیت تعدادی از کشور خریدار نفت ایران ، دیگر تمدید نخواهد شد،قیمت جهانی نفت را حدود 10 دلار در هر بشکه افزایش پیدا کرد که این افزایش دامن خود آمریکا و شهروندانش را نیز گرفته است.
سامانه رایانه ای پرونیوز به آدرس 'www.pronews. gr 'یکی از سامانه پربیننده یونان به شمار می رود که بیشتر به مسایل سیاسی و نظامی می پردزاد.
براساس گزارشات در این باره آمریکا با بهره گیری حاکمیت جهانی دلار در بازار بین المللی و بخصوص در مورد خرید نفت ، با اتخاذ سیاست های غلط و مخالف نظام تجارت جهانی' دونالد ترامپ' رییس جمهور آمریکا و گروه های تندروی اطراف و همراه وی ، باعث شده که هم به اقتصاد خود و هم به اقتصاد جهان بطور مستمر لطمه زده شود و یکی از دلایل مهم بحرن مالی در جهان و بخصوص درخود آمریکا و اروپا همین سیاست های غلط و خلاف قوانین بین المللی آمریکاست.
نویسنده این مقاله در ادامه افزود: کشورهای چین، هند، ژاپن، یونان، ایتالیا، اسپانیا ، کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که تمدید معافیت خرید نفت ایران در آنها متوقف خواهدشد، که البته تعدادی ازآنها همپیمانان آمریکا هستند و هم اکنون با مشکلات و بحران مالی جدی روبرو شده اند همچنین این اقدام در کشورهای بزرگی همچون چین و هند که قدرت اقتصادی برتری را در جهان دارند ایجاد مشکل خواهد کرد در نتیجه در مقابل این اقدامات آمریکا ساکت نخواهند نشست.
خبرنگار این سامانه پر شمارگان یونانی در ادامه گزارش خود می نویسد: اما اگر سردمداران امریکا فکر می کنند، می توانند همه کشورهای جهان و بخصوص قدرت های برتر و بزرگ اقتصادی را زیر سلطه خود بکشند و اطاعت اقتصادی از آنان طلب کند، بدون شک بزرگترین ضرر را خود آمریکا هم از نظر داخلی و هم از نظر خارجی متحمل خواهد شد.
این سامانه در ادامه گزارش خود نیز می نویسد: کشورهای بزرگ جهان و بخصوص چین که آمریکا مغروض ترین کشور جهان به کشور چین به شمار می رود و دارای اقتصادی پویایی است، از سیاست های آمریکا پیروی و تسلیم یکجانبه گرایی آمریکا نخواهد شد. وی در ادامه مقاله خود می نویسید: بدون شک آمریکایی ها اشتباه می کنند، زیرا ادامه این سیاست های آمریکا باعث می شودکه کشورهای بزرگ جهان، همچون چین ، روسیه و حتی تعدادی از کشورهای همپیمان سنتی آمریکا به این فکر بیفتندکه قدرت جهانی وابستگی بازار های جهانی به دلار را سلب و به نوعی واحد پولی دیگر جانشین آن کنند که چنانچه این امر صورت گیرد، دیگر آمریکا در جهان حرفی برای زدن نخواهد داشت و با مشکلات داخلی و بحران مالی شدیدی روبرو می شود.
سیاست های تهاجمی و بدون حساب شده آمریکا نیز بر روی اقتصاد بیمار یونان نیز تاثیر مهمی خواهد داشت و این کشور را احتمالاً با مشکلات و بحران مالی جدیدی مواجه کند.
این سامانه پرشمارگان یونان در ادامه می نویسد: از هم اکنون قیمت نفت و بنزین طی مدت کوتاهی دریونان بشدت افزایش یافته است و این امر باعث نگرانی مردم و مسئولان این کشور شده است.
این سامانه می افزاید: آمریکا بطور کلی سیاست های تهاجمی را در مقابل رقبای بزرگ خود همچون روسیه، چین و هند و دیگر کشورهایی که در جهت همگام و مخالف با سیاست های یکجانبه گرایی این کشور هستند، پیشه کرده، و اگر تصور می کند که با این روش می تواند خواسته های خلاف قوانین بین المللی، آنهم در سطح جهانی و با همه کشورها را پیش ببرد، اشتباه بزرگی را مرتکب خواهد شد.
امریکآ تلاش می کند که صادرات نفت ایران به صفر برسند ولی این امر غیر ممکن است زیرا اولاً کشورهای عربستان سعودی و امارات نمی توانند جای نفت با کیفیت و سبک ایران را بگیرند و دوم اینکه ایرانیان که در کنار تنگه هرمز ساکن هستند و تردد جهانی در این تنگه مهم را بدقت زیر نظر دارند، چنانچه صادرات نفت آنها با مشکلاتی روبرو شود، ساکت نخواهند نشست تا از خانه آنان بدون آنان، نفت به کشورهای دیگر صادر شود و خود آنان نتوانند نفت صادر کنند. 
از سوی دیگر کیفیت نفت سبک ایران منحصر به ایران است که اکثر پالایشگاههای اروپایی حتی چین و هند برای تصویه و بهره گیری از این نوع نفت، ساخته شده اند و نمی توانند سریع نسبت به تغییر بافت کاری آنها اقدام کرد و از این گذشته دارای هزینه های زیادی نیز می باشند که دیگر کشورها ، تن به پرداخت این هزینه ها، را نخواهند داد.
رییس جمهور آمریکا با گروه همراهش نه تنها بر علیه کشورهای ایران، چین ، روسیه و حتی هند گام برمی دارند، حتی بر علیه کشورهای عضو ناتو، با افزایش تعرفه ها بر کالاهای کشورهای اروپایی، خروج یکجانبه از برجام که یک توافق جهانی و با حضور نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان و منجمله خود آمریکا از امضاء کنندگان این توافقنامه بوده است، خروج از توافقنامه تغییرات آب و هوایی، خروج از تعداد دیگر از معاهدات بین المللی، برسمیت شناختن بلندی های جولان به عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی بر خلاف قوانین و تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد ،نشان می دهند که این کشور تحت رهبری ' دونالد ترامپ' به هیچ قانون بین المللی پایبند نیست و برای اعمال نفوذ و قدرت خود در راستای تامین منافع نامشروعش در سراسر جهان به زور و نقض قوانین بین المللی روی آورده است که این امر توسط کشورهای بزرگ جهان و افکار عمومی جهانیان تحت هیج شرایطی پذیرفتنی نخواهد بود، بلکه جهان را بسوی نا امنی و مشکلات و بحران های مالی سوق خواهد داد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:398608!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)