|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/10/24]

سران مصر و اردن بر توقف تجاوز صهیونیستها تاکید کردند  

سران مصر و اردن بر توقف تجاوز صهیونیستها تاکید کردند

دوشنبه 24 دی 1397

تهران - ایرنا - 'عبدالفتاح السیسی' رئیس جمهوری مصر امروز (دوشنبه) در دیدار با 'عبدالله دوم' شاه اردن بر ضرورت توقف اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه 'مسجد الاقصی' و نیز پیشروی غیر قانونی این رژیم در اراضی 'قدس' اشغالی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه فرامنطقه ای 'رای الیوم'، در این دیدار که در امان پایتخت اردن انجام شد، دو طرف با تاکید بر حمایت از فلسطینی ها در تحقق خواسته های قانونی و ملی خود مبنی بر دستیابی به یک حکومت مستقل با مرکزیت قدس شرقی، از جامعه بین المللی خواستند تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری دو طرف و ایجاد صلح عادلانه و پایدار در منطقه به کار گیرد.
آن ها در این نشست خواستار صلحی بر پایه حفظ منافع عربی شدند و این به معنی عقب نشینی رژیم اشغالگر از سرزمین هایی است که در جنگ 6 روزه 1967 میلادی اشغال کرده است.
این جنگ با حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاه‌های هوایی مصر در 5 ژوئن 1967 آغاز شد و رژیم صهیونیستی با کمک اطلاعاتی کشورهای غربی طی 6 روز، نوار غزه و صحرای سینا متعلق به مصر، شرق بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن و بخشهایی از بلندی‌های جولان را اشغال کرد.
پیش از این نیز اردن میزبان 'صائب عریقات' دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) بود. عریقات شنبه گذشته با 'أیمن الصفدی' وزیر خارجه اردن دیدارکرد و درباره راهکارهای هماهنگی با کشورهای عربی به منظور شکستن رکود فعلی در روند سازش و مقابله با اقدامات یکجانبه رژیم صهیونیستی، گفت‌ وگو کرد.
الصفدی و عریقات در این دیدار بر اهمیت تحرک جامعه جهانی برای شکستن رکود در روند سازش و حل درگیری میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان مبتنی بر تشکیل دولت مستقل فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن 1967 به پایتختی قدس شرقی، تأکید کردند.
به نوشته روزنامه «الغد» اردن، این مقام فلسطینی و وزیر خارجه اردن همچنین اتخاذ موضع موثر برای مقابله با سیاست‌های شهرک‌ سازی رژیم صهیونیستی را که نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، ضروری دانستند.
دو طرف همچنین استمرار حمایت از آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی(آنروا) به منظور تداوم فعالیت این آژانس را مورد تأکید قرار دادند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:382461!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)