|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/09/27]

سعد الحریری: لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ پایبند است؛ جلوی اسرائیل را بگیرید  

سعد الحریری: لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ پایبند است؛ جلوی اسرائیل را بگیرید

 سه شنبه 27 آذر 1397

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در دیدار با فرمانده نیروهای حافظ صلح سازمان ملل بر پایبندی لبنان به اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ تأکید کرد و از جامعه بین‌المللی خواست جلوی نقض مرتب این قطعنامه توسط تل‌آویو را بگیرد.

العالم - لبنان

پس از تنش‌های اخیر در مرز لبنان با فلسطین اشغالی «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با «استفانو دل کول» فرمانده ایتالیایی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل «یونیفل» در «بیت الوسط» (منزل الحریری) به گفت‌وگو نشست.

بر اساس گزارش وبگاه «اللواء»، الحریری در این دیدار تأکید کرد لبنان به اجرای کامل قطعنامه 1701 و احترام به خط آبی پایبند است.

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان در ادامه گفت ارتش لبنان به دفاع از حاکمیت لبنان و اراضی آن و همکاری با یونیفل اصرار دارد و با گشت‌زنی مرتب، هر شائبه‌ای مبنی بر نقض قطعنامه 1701 از طرف لبنانی را حل خواهد کرد.

سعد الحریری تأکید کرد سازمان ملل باید به مسئولیت‌های خود در قبال نقض روزانه حریم هوایی و دریایی لبنان توسط رژیم صهیونیستی عمل کند و جلوی آن را بگیرد.

قطعنامه 1701 برای پایان دادن به جنگ 33 روزه در سال 2006 صادر شد و «خط آبی» مرز لبنان و فلسطین اشغالی را تعیین می‌کند ؛ این خط توسط سازمان ملل متحد پس از عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۰ و پایان دادن به ۲۲ سال اشغال جنوب لبنان ترسیم شد.

ادعای سخنگوی یونیفل

در همین راستا «آندریا تننی» سخنگوی یونیفل با ادعاهای رژیم صهیونیستی همراه شد و در گفت‌وگو با شبکه «اسکای نیوز» ادعا کرد حفر تونل در خط آبی میان لبنان و رژیم صهیونیستی نقض قطعنامه 1701 است.

وی افزود: مأموریت ما توقف حفر تونل‌ها در خط آبی است؛ ما هماهنگی گسترده‌ای با ارتش لبنان برای تحقیق در مسأله تونل‌ها داریم.

وی پیشتر نیز مدعی شده بود تل‌آویو وجود چند تونل در مرز لبنان با فلسطین اشغالی را به اطلاع آنها رسانده است.

سیزدهم آذرماه ۱۳۹۷ ارتش صهیونیستی با ادعای اینکه جنبش مقاومت حزب‌الله از مناطق جنوبی لبنان، تونل‌هایی را زیر مناطق شمالی فلسطین اشغالی حفر کرده، از آغاز عملیات موسوم به «سپر شمالی» خبر داد و این عملیات هنوز ادامه دارد.

فارس

 

 

شبکه العالم

Parameter:377946!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)