|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/16]

سفر ولید المعلم و «گیر پترسن» به تهران/رایزنی با ظریف  

سفر ولید المعلم و «گیر پترسن» به تهران/رایزنی با ظریف

دوشنبه 15 بهمن 1397

وزیر خارجه سوریه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه فردا (سه‌شنبه)‌در تهران با ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه ظهر فردا (سه‌شنبه) در تهران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و درباره آخرین تحولات سوریه به گفت‌وگو می‌پردازد.

​​​​​​​

از سوی دیگر «گیر پترسن» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز بعدازظهر فردا (سه‌شنبه) با ظریف دیدار خواهد کرد.

پترسن همچنین در این سفر با حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی ملاقات خواهد کرد.

این اولین سفر پترسن به تهران پس از تصدی به این سمت است. پیش از این استفان دی‌میستورا نماینده سابق دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه به تهران سفر کرده بود.

«گیر پترسن» اواخر دی ماه سال جاری 1397 به دمشق سفر و با ولید المعلم دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل اخیرا سفیر فعلی نروژ در چین را به عنوان جایگزین دی‌میستورا و در واقع چهارمین نماینده دبیرکل در امور سوریه انتخاب کرد.

دی‌میستورا بعد از «کوفی عنان»، «اخضر ابراهیمی»  و «دی‌میستورا» پیش از پترسن عهده‌دار این سمت بودند. دی‌میستورا چهار سال عهده‌دار این سمت بود. 

سفر ولید المعلم و پترسن به تهران در حالی صورت می‌گیرد که نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه (سه کشور ضامن روند آستانه)‌ درباره سوریه قرار است 25 بهمن (14 فوریه) در شهر ساحلی سوچی برگزار شود.

گفتنی است روز شنبه 13 بهمن 1397 نیز جابری‌انصاری میزبان «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سرگئی ورشنین» معاون وزیر خارجه روسیه و هیأت همراه بود. در این دیدار و گفتگوی سه ساعته، آخرین تحولات سیاسی و میدانی سوریه و موانع فراروی تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور از جمله در زمینه نهایی سازی فهرست نمایندگان جامعه مدنی در این کمیته، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. 

 

خبرگزاری فارس

Parameter:386941!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)