|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/11/01]

سفیر فلسطین در بغداد: خلیج فارس از دخالت آمریکا و اسراییل دور بماند  

سفیر فلسطین در بغداد با اعلام حمایت از طرح «صلح هرمز» جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که امنیت و صلح در حوزه آبی خلیج فارس باید از دخالت آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی دور بماند.

سفیر فلسطین در بغداد: خلیج فارس از دخالت آمریکا و اسراییل دور بماند

چهارشنبه 01 بهمن 1399

سفیر فلسطین در بغداد با اعلام حمایت از طرح «صلح هرمز» جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که امنیت و صلح در حوزه آبی خلیج فارس باید از دخالت آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی دور بماند.

«احمد العقل» امروز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا و در واکنش به پروژه سازش برخی دولت های منطقه با تل آویو و همچنین دخالت های خارجی در خلیج فارس،‌ افزود: خلیج فارس یک حوزه آبی متعلق به کشورهای منطقه است و باید امنیت و صلح درآن با مشارکت کشورهای منطقه و به دور از دخالت آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی حفظ شود.

وی خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران در همین راستا طرح صلح هرمز را پیشنهاد کرده است.

العقل ادامه داد که ما اعتقاد داریم که بایستی کشورهای منطقه در راستای صلح و امنیت در این حوزه آبی با هم همکاری کرده و کشتیرانی در آن جریان داشته باشد.

وی تاکید کرد که خلیج فارس نباید آغوش خود را به روی اسراییلی ها یا آمریکایی ها باز کند بلکه باید از دخالت خارجی دور بماند.

سفیر فلسطین در بغداد آینده روابط بین آمریکا و فلسطین در سایه دولت جدید «جو بایدن» را به اعتقاد خود مثبت ارزیابی کرد و گفت که تماس هایی با تیم دولت بایدن گرفته ایم و وعده های مثبتی در خصوص بازگرداندن روابط آمریکا و فلسطین دریافت کرده ایم.

العقل افزود که روابط جامعه جهانی در دوره دولت «دونالد ترامپ» به شدت آسیب دید؛ هرچند تمرکز دولت سابق آمریکا بیشتر بر روی منطقه خاورمیانه بود.

وی ادامه داد که دولت ترامپ تلاش کرد که منطقه را برای قرار گرفتن زیر فرمانروایی رژیم صهیونیستی آماده کند برای همین بیشترین تمرکز خود را بر تضعیف منطقه به نفع این رژیم غاصب قرار داد.

سفیر فلسطین در عراق، با بیان اینکه "دولت جدید آمریکا از جمله رییس جمهوری و معاونش وعده برقراری بهترین روابط را با کشورهای منطقه داده اند"، هدف تشکیلات خودگردان فلسطین را تلاش برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی با مرکزیت قدس شریف عنوان کرد.

نقض حقوق ملت فلسطین که از ۷۰ سال پیش همواره با حمایت های غرب و بخصوص آمریکا و انگلیس توسط یهودیان صهیونیست صورت گرفته است، در ۴ سال گذشته توسط دونالد ترامپ، آشکارا و به شدیدترین شکل ادامه یافت.

ترامپ در اقداماتی غیر قانونی و با نادیده گرفتن همه قوانین بین المللی، به طور یکجانبه، قدس شریف را پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی دانست و روابط خود را با فلسطینی ها قطع کرد. در این دوره دولت اشغالگر قدس برغم مخالفت جامعه جهانی همچنان به کار غیرقانونی شهرک سازی در کرانه باختری ادامه داد و تلاش کرد این منطقه را به اراضی اشغالی منضم کند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:474172!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)