|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/10/29]

سناتور ارشد آمریکایی: ایران نباید بزرگ‌ترین برنده‌ی سوریه شود  

سناتور ارشد آمریکایی: ایران نباید بزرگ‌ترین برنده‌ی سوریه شود

 ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی بعد از دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه، سخن رئیس‌جمهور کشورش مبنی بر اینکه «سوریه چیزی جز شن و مرگ نیست» را رد کرد و بر لزوم مقابله با تبدیل ایران به عنوان «بزرگ‌ترین برنده در سوریه» تاکید کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، قانونگذار ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی یک روز بعد از دیدارش با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، بر لزوم  پرهیز از عجله در خروج نظامیان آمریکایی از سوریه و اتخاذ تدابیری برای تبدیل نشدن ایران به عنوان بزرگ‌ترین پیروز در تحولات سوریه تاکید کرده است.

«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی در مصاحبه با «بلومبرگ» به اظهارات دوازهم دی ماه «دونالد ترامپ» درباره سوریه اشاره و این سخنان را رد کرده است.

ترامپ در دفاع از تصمیمش برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفته بود: «سوریه از خیلی وقت پیش از دست رفته بود. علاوه بر آن ما داریم درباره شن و مرگ صحبت می‌کنیم. درباره ثروتی عظیم صحبت نمی‌کنیم، صحبت از شن است و مرگ» (جزئیات بیشتر).

گراهام در مصاحبه روز شنبه خود با بلومبرگ در آنکارا گفت: «سوریه، فقط شن و مرگ نیست، سوریه از منظر استراتژیک، یک کشور مهم در این منطقه متلاطم است».

او که بارها در مخالفت از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه صحبت کرده، در این مصاحبه تصریح کرد: «طرح برنامه‌ریزی شده ما برای خروج از سوریه باید از این موضوع اطمینان حاصل کند که با خروج ما، ایران به بزرگ‌ترین پیروز تبدیل نشود».

این سناتور آمریکایی که بارها مواضع ضد ایرانی خود را بروز داده، در این مصاحبه مدعی تلاش ایران برای «تاخت و تاز» به شمال شرق سوریه شد و گفت، آمریکا باید از انجام چنین کاری جلوگیری کند.

او با دمیدن بر این ادعای بی‌اساس خود افزود: «چنین سناریویی سبب خواهد شد که همه زمین‌هایی که متعلق به مردم سوریه است به دست ایرانی‌ها خواهد بیفتد و این موضوع تحریم‌های رئیس‌جمهور علیه رژیم ایران را تضعیف خواهد کرد».

این سناتور ایالت کارولینای جنوبی به سوالی درباره تنش‌ها در روابط واشنگتن با آنکارا در رابطه با کُردهای سوری همپیمان آمریکا از قبیل «یگان‌های مدافع خلق»(YPG) پاسخ داد.

گراهام حمایت آمریکا از همپیمانان کُرد سوری این کشور را «کابوسی برای ترکیه» خواند و گفت: «به رئیس‌جمهور اردوغان قول دادم که تمام تلاشم را برای حل مشکلی که ما برای کشور شما ایجاد کرده‌ایم، انجام خواهم داد».

مقام‌های ترکیه، بارها در انتقاد از روابط آمریکا با گروه‌های مسلح کُرد در مناطق همجوار با مرز ترکیه گفته‌اند که واشنگتن بدون توجه به تهدیدات امنیتی برای آنکارا، در حال حمایت از گروه‌های تروریستی و «پ‌ک‌ک» است.


اردوغان و لیندسی گراهام

انتهای پیام/

 

خبرگزاری فارس

Parameter:383445!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)