|
|
0.0 (0)
[1400/01/18]

سناریوهای احتمالی پس از مکلف شدن نتانیاهو به تشکیل کابینه/ انتخابات جدیدی در راه است؟  

ریوون ریولین رئیس رژیم صهیونیستی پس از رایزنی‌ها و پیشنهادات مختلف، روز سه‌شنبه بار دیگر «بنیامین نتانیاهو» رئیس حزب لیکود را مامور به تشکیل کابینه جدید کرد.

سناریوهای احتمالی پس از مکلف شدن نتانیاهو به تشکیل کابینه/ انتخابات جدیدی در راه است؟

چهارشنبه 18 فروردین 1400

ریوون ریولین رئیس رژیم صهیونیستی پس از رایزنی‌ها و پیشنهادات مختلف، روز سه‌شنبه بار دیگر «بنیامین نتانیاهو» رئیس حزب لیکود را مامور به تشکیل کابینه جدید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا)، ریوون ریولین رئیس رژیم صهیونیستی پس از رایزنی‌ها و پیشنهادات مختلف، روز سه‌شنبه بار دیگر «بنیامین نتانیاهو» رئیس حزب لیکود را مامور به تشکیل کابینه جدید کرد.

براین اساس در نهایت پس پایان مهلت پیشنهاد دادن نخست وزیر جدید به رئیس رژیم صهیونیستی، نتانیاهو توانست 52 رای و یائیر لاپید رئیس حزب یش عتید 45 رای بدست بیاورند.

بر همین مبنا رئیس رژیم صهیونیستی امروز نتانیاهو را با توجه به آرای بالاتر از سوی رهبران احزاب صهیونیستی، به عنوان گزینه مدنظر برای تشکیل کابینه جدید معرفی کرد.

حالا نتانیاهو 28 روز برای تشکیل کابینه جدید مهلت دارد و اگر نتواند در این مهلت کابینه‌اش را تشکیل دهد، دو هفته دیگر نیز به وی وقت داده می‎شود. در واقع نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید با در نظر گرفتن تمدید دوهفته‌ای تا 28 اردیبهشت ماه (18 مه) زمان خواهد داشت.

منابع صهیونیستی همچنین گزارش دادند که رایزنی‎های ریوون ریولین برای معرفی مامور به تشکیل کابینه جدید بسیار سخت بوده، به ویژه اینکه وی با وجود تلاش‌هایش نتوانسته آرای دو گزینه اصلی را به حد تشکیل ائتلاف اکثریت یعنی 61 کرسی برساند.

اما در صورتی که نتانیاهو هم در تشکیل کابینه در موعد مقرر ناکام بماند، رئیس رژیم صهیونیستی تنها دو گزینه خواهد داشت. گزینه نخست مامور نمودن یک شخصیت دیگر برای تشکیل کابینه طی 28 روز است و گزینه دوم که به نظر می‎رسد با توجه به مواضع قبلی ریولین بیشتر احتمال دارد، تفویض اختیارات انتخاب نخست وزیر جدید به کنست است.

در این شرایط اعضای کنست رژیم صهیونیستی (120 نفر) سه هفته فرصت دارند که گزینه مدنظر خود برای تشکیل کابینه را معرفی نمایند. که در صورت معرفی نیز وی دو هفته برای تشکیل کابینه جدید فرصت خواهد داشت.

اما در صورتی که وی در این امر ناکام بماند، 14 سپتامبر 2021 (23 شهریورماه) به عنوان موعد برگزاری پنجمین انتخابات کنست اعلام خواهد شد تا همچنان بحران سیاسی در رژیم صهیونیستی سر جای خود باقی بماند.

اما نتانیاهو هم اکنون پس از مامور شدن به تشکیل کابینه جدید باید بتواند کرسی‌های بیشتری را به ائتلاف خود اضافه کند در غیر این صورت در تشکیل کابینه ناکام خواهد ماند.

براین اساس، اگر  کرسی های حزب یمینا به ریاست نفتالی بنت را هم برای نتانیاهو به حساب آوریم، وی با حضور احزاب لیکود، شاس، یهودت هتوراه، صهیونیسم دینی و یمینا در مجموع 59 کرسی بدست می‎‌آورد؛ در شرایطی که به 61 کرسی یعنی دو کرسی دیگر نیاز دارد.

برای حل این مشکل وی به چهار کرسی حزب عربی راعم به ریاست منصور عباس نیاز دارد، شخصیتی که هنوز موضع دقیقی درباره حمایت یا عدم حمایت از نتانیاهو اتخاذ نکرده است.

البته منصور عباس در جریان رایزنی‎‌ها با رئیس رژیم صهیونیستی عنوان کرده که حاضر است با نخست وزیر مکلف، ائتلاف کند اما معضلی که پیش می‌آید این است که حتی در صورت موافقت رئیس حزب راعم، سران احزاب افراط گرایی دینی رژیم صهیونیستی که در ائتلاف با نتانیاهو حضور دارند باید با پیوستن این حزب عربی به ائتلاف خودشان موافقت کنند، مساله‌ای که اما و اگرهای فراوانی دارد.

براین اساس، برخی حتی گزینه رایزنی نتانیاهو با گیدعون ساعر رئیس حزب امید جدید را مطرح کرده‌اند تا وی را به ائتلاف خودش نزدیک کند، اما این مساله هم هنوز قطعی نشده است. براین اساس امکان شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید کم ارزیابی نمی‌شود.

اما گزینه دیگری که احتمال آن از سوی منابع صهیونیستی مطرح شده این است که در صورت ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه، ائتلاف میان نفتالی بنت (رئیس حزب یمینا) و یائیر لاپید (رئیس حزب یش عتید و رهبر مخالفان نتانیاهو) ایجاد شود که در آن نخست وزیری به صورت تناوبی میان این دو تقسیم خواهد شد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:482200!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)