|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/01/01]

سه ائتلاف شیعه عراقی با انتخاب الزرفی برای نخست وزیری مخالفت کردند  

منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که گروه‌های سیاسی و پارلمانی شیعه عراقی با معرفی «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه عراق مخالفت کردند.

سه ائتلاف شیعه عراقی با انتخاب الزرفی برای نخست وزیری مخالفت کردند

۱ فروردین ۱۳۹۹

تهران- ایرنا- منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند که گروه‌های سیاسی و پارلمانی شیعه عراقی با معرفی «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه عراق مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه خبری الغد پرس عراق به نقل از منابع آگاه، سه گروه شیعه، «ائتلاف الفتح»، «دولت قانون» و «العقد الوطنی» نشستی را در منزل سید عمار الحکیم رهبر جریان حکمت عراق برگزار کردند و در این نشست تصمیم گرفتند تا «نعیم السهیل» و «اسعد العیدانی» را به جای الزرفی به عنوان نامزد پست نخست وزیری معرفی کنند.

بر اساس این گزارش، نام «عبدالحسین عبطان» نیز در این نشست مطرح شد که با مخالفت نوری المالکی رییس ائتلاف دولت قانون مواجه شد.

پیش‌تر نیز یک مقام شیعه عراقی اعلام کرده بود که گروه‌های شیعه امشب (پنجشنبه) در منزل «عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت جمع می‌شوند تا مخالفت خود را با معرفی «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه عراق اعلام کرده و نعیم السهیل را جانشین وی کنند.

«نعیم السهیل» رییس دفتر برهم صالح ریاست‌جمهوری عراق است و «اسعد العیدانی» نیز پیش از این سمت‌های وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت صنعت، وزارت تجارت، وزارت حقوق بشر و همچنین شهرداری میسان عراق را به عهده داشته است.

برهم صالح روز سه‌شنبه در آیینی با حضور برخی چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس در کاخ سلام ریاست جمهوری عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.

وی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می‌شود.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون‌های شیعه بود، اما هنوز به طور قطع و یقین مشخص نیست که اکثریت فراکسیون‌های شیعی با انتخاب او برای تشکیل دولت موافق هستند یا خیر.

وی با نام کامل «عدنان عبد خضیر عباس مطر الزرفی» در سال ۱۹۶۶ در نجف متولد شد و دارای دکترای پژوهش و فقه از دانشگاه کوفه است.

الزرفی از اعضای «حزب اسلامی الدعوه» بوده و در سال ۱۹۸۳به علت مخالفت با رژیم بعث صدام به حبس ابد در ابوغریب محکوم می‌شود اما در سال ۱۹۹۱ موفق به فرار از زندان می‌شود.

او در سال ۲۰۰۴ «جنبش الوفا العراقیه» را تأسیس کرد و همچنان دبیرکلی آن را برعهده دارد.

نخست وزیر مکلف عراق در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ سه دوره مختلف استاندار نجف بوده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:454172!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)