|
|
0.0 (0)
عصر امروز با حضور کارشناسان؛
[1396/03/04]

سومین جلسه کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد  

عصر امروز با حضور کارشناسان؛

سومین جلسه کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد

تاریخ انتشار: 2017-05-24

در سومین جلسه کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در سال 1396 پیامدهای سفر دونالد ترامپ به عربستان و سرزمین های اشغالی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) سومین جلسه کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین عصر امروز چهارشنبه در سالن اجتماعات این جمعیت با حضور کارشناسان، دانشجویان و اصحاب رسانه برگزار گردید.

 

بر اساس این گزارش دستور این جلسه کمیسیون در خصوص پیامدهای سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به عربستان و سرزمین های اشغالی بود. که طی آن کارشناسان به ارائه نظرات خود درباره آخرین تحولات منطقه پرداختند.

در ابتدای این نشست «حسین ریوران» کارشناس روابط بین الملل گفت: در روزی که ترامپ وارد عربستان شد «روزنامه عرب نیوز» سرمقاله  مفصلی در این مورد به چاپ رساند که در آن مطرح می کرد که دشمن، دشمن ما دوست ما است. (ما می توانیم با اسرائیل، علیه ایران هم پیمان شویم).

 

وی افزود: ملک سلمان وعده داد که عربستان 200 میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری می کند. همچنین سعودی ها توافق تسلیحاتی را به میزان 110 میلیارد دلار امضا کردند. در مجموع میزان تعهدات اقتصادی ریاض به واشنگتن حدود 460 میلیارد دلار است. یکی از مهمترین قراردادهای تسلیحاتی میان آمریکایی ها و عربستان سعودی تحویل سامانه ضد موشک تاد (پیشرفته ترین سیستم ضد موشکی در جهان) به ریاض بود.

 

کارشناس روابط بین الملل ادامه داد: یکی از تعهداتی که سعودی ها به ترامپ دادند این بود که اسرائیل را با این سپر ضد موشکی تحت پوشش خود قرار دهند.

 

ریوران گفت: شب گذشته خبرگزاری قطر مطرح کرد چرا ما باید با ایران مقابله کنیم. جمهوری اسلامی اران قدرت برتر منطقه ای است. نیروهای مقومت حماس و حزب الله لبنان گروه های تروریستی نیستند و این مواضع سعودی ها مردود است و هدف گیری نقاط قوت جهان اسلام به نفع دشمن ما است.

 

وی ادامه داد: حدود نیم ساعت بعد العربیه عربستان و اسکای نیوز شروع به فحاشی علیه امیر قطر کردند که ایشان حامی اصلی تروریسم است و وی از جبهه النصره و داعش حمایت می کند. ساعاتی بعد وزیر خارجه قطر اعلام کرد که سفرای 5 کشور عربی خاک این کشور را ترک کنند. اما ساعاتی بعد قطر اعلام کرد که این خبرها حاصل هک شدن خبرگزاری قطر بوده است.

 

کارشناس روابط بین الملل در ادامه تاکید کرد: عربستان و قطر با یکدیگر از گذشته اختلافات ریشه ای فراوانی داشته اند. اما زمانی که بحران سوریه به وقوع پیوست زمینه های همکاری مشترک میان عربستان و قطر را ایجاد کرد. اما در حال حاضر با تحولات کنونی در آستانه 4 شکاف میان عربستان و قطر ایجاد شد. تحولات سوریه به گونه ای جایگاه قطر را تغییر داده که دیگر نمی تواند کنار عربستان بماند.

 

ریوران در ادامه با اشاره به نتایج سفر ترامپ به عربستان سعودی بیان داشت: 1.این سفر تغییری در معادلات منطقه ای ایجاد نکرد. ترامپ پیش از این نیز گفته بود عربستان سعودی یک گاو شیرده است. 2.ترامپ در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد آمریکا هیچ تعهدی در قبال کشورهای عربی ندارد و آنها خودشان می بایست امنیت خودشان را تامین کنند. 3. حمله نظامیان آل خلیفه به منزل شیخ عیسی قاسم و سرکوب مردم بحرین که منجر به شهادت 5 نفر و بازداشت 285 نفر شد. 4. تحولات منطقه بر روابط حسنه میان آمریکا و عربستان و بحرین تاثیرگذار نخواهد بود.

 

وی همچنین گفت: ترامپ تعلیق انتقال سفارت از تل آویو به قدس را امضا کرد. تصور اسرائیلی ها کاملا اشتباه بود و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس به هیچ عنوان در سفر ترامپ به سرزمین های اشغالی مطرح نشد.

 

کارشناس مسائل سیاسی افزود: ترامپ 5 روز قبل از سفر به ریاض تعهد دولت خودش را نسبت به توافق هسته ای میان ایران و 5+1 اعلام کرد.

 

تحلیلگر ارشد روابط بین الملل تاکید کرد: این رفتارهای نابخردانه عربستان پیامدهای داخلی خواهد داشت به گونه ای که افکار عمومی نمی تواند بپذیرد که پادشاهی که مورد قبولش نیست 200 میلیارد دلار منابع مردم را به آمریکایی ها به عنوان باج پرداخت کنند. عربستان سعودی سرمایه های مردم عربستان را به حراج گذاشته است تا بتواند امنیت تخت پادشاهی را تضمین کند.

در ادامه این نشست «عبدالوهاب خاطری» عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر در  عملیات بیت المقدس بیان داشت: دیدار آقای ترامپ از عربستان سعودی نتیجه ای جز تامین منافع اقتصادی برای ایالات متحده آمریکا نداشت.

«حسین قناد باشی» کارشناس مسائل سیاسی در این نشست گفت: باید این مسئله را بدانیم که عربستان باید به عنوان جنایتکار جنگی در  یمن شناخته شود. عربستان و رژیم صهیونیستی برای افزایش قدرت و حفظ خودشان در کنار آمریکایی ها قرار گرفته اند. عربستان از دیدار با ترامپ به دنبال آن بود که پادشاه کنونی رقبای داخلی و افکارعمومی را سرکوب کرده و این پیام را به مردم خود و منطقه بدهد که ببینید ابرقدرت دنیا (آمریکا) رژیم ما (سعودی) را قبول دارد.

 

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: از طرف دیگر ترامپ هم در داخل و هم در سراسر دنیا نزد افکار عمومی فرد منفوری است او نیز از این دیدار منافع اقتصادی را دنبال می کرد تا بدینوسیله بتواند ورشسکتگی اقتصادی ایالات متحده آمریکا را تا حدودی بهبود بخشد.

 

وی افزود: از طرف دیگر عربستان سعودی با ورود السیسی به عربستان به دنبال آن است تا از بزرگترین ارتش کشورهای عربی (مصر) با پول خودش وارد معادلات منطقه کنند اما نکته کلیدی اینجاست که دلال پشت پرده این سناریو رژیم صهیونیستی است.

 

قنادباشی در ادامه تاکید کرد: جریان و جبهه مقاومت (ایران، سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و...) کل منطقه را تحت نفوذ خود دارد. آنها (عربستان و آمریکایی ها) به دنبال آن هستند تا با سواستفاده از مصر ارتش مصر را وارد معادلات سوریه کنند. در این سناریو اسرائیل بازوی امنیتی – اطلاعاتی، عربستان تامین کننده پول و مصر تامین کننده نیروی نظامی این استراتژی از پیش شکست خورده در برابر جریان مقاومت است.

در این نشست «سلمان رضوی» عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: با بررسی مواضع و و سخنان روسای جمهور  متاخر ایالات متحده آمریکا قبل و بعد از سفر به منطقه به این نتیجه می رسیم که تاثیر ساختار بر کارگذار غالب بوده است.

 

این عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین ادامه داد: همه روسای جمهور متاخر آمریکا دست به این اقدامات زده اند: 1. عدم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس 2. محکوم کردن ظاهری شهرک سازی صهیونیست ها 3. پذیرش مرزهای 1967

 

وی در پایان گفت: به عنوان نمونه ترامپ قبلا در مورد انتقال سفارت از تل آویو به قدس سخن گفته بود اما با ورود به سرزمین های اشغالی هیچ سخنی در این مورد نگفت. در خصوص برجام هم به همین گونه بود ولی او قبل از سفر به عربستان گفت ما به تعهدات خودمان در قبال برجام پایبند هستیم. این نکته را نباید فراموش کنیم که اصول و ستون پایه های اصلی در سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا یکسان بوده و با تغییر روسای جمهور در ایالات متحده این استراتژی های ثابت تغییر نمی کنند.

انتهای پیام/ م.ش
 

 

Parameter:230686!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)