|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
نمایندگان ملت مطرح کردند:
[1395/10/19]

سونامی خشم مسلمانان در انتظار انتقال سفارت آمریکا به قدس  

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی با بیان این که «آمریکا بهای سنگینی برای دیپلماسی جنون انگیز ترامپ» در آینده می پردازد گفتند که «ترامپ برای دل صهیونیست ها جنگ جهانی به راه می اندازند» اما نتیجه این اقدام را «شکل گیری انتفاضه و پاسخ سخت مسلمانان » قلمداد کردند.

 

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: سناتورهای جمهوریخواه طرحی را به کنگره ارائه کردند که بر اساس آن دولت آینده آمریکا موظف شود سفارت خود را  از شهر «تل‌ آویو» در فلسطین اشغالی به شهر «بیت‌ المقدس» منتقل کند.

این طرح که توسط سناتورها «تد کروز» (Ted Cruz)، «مارکو روبیو» (Marco Rubio) و «دین هلر» (Dean Heller) ارائه شده است، خواستار به رسمیت شناخته شدن شهر «بیت‌ المقدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا می‌ شود؛ طرحی که توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا مورد حمایت قرار گرفته است.

«تد کروز» در این باره مدعی شده است که «قدس پایتخت همیشگی و غیرقابل تقسیم (رژیم) اسرائیل است. اکنون وقت آن رسیده است که کاری را که کنگره در سال ۱۹۹۵ باید می‌ کرد، انجام دهیم.»

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه هیچکدام از طرفین تا کنون پیشنهادات مختلف رؤسای جمهور پیشین آمریکا را نپذیرفته‌اند، تاکید کرد ترامپ می‌تواند با اضافه کردن چاشنی انتقال سفارتخانه، فرایند مذاکرات درباره قدس را تسریع کند.

نکته جالب اینجاست که مهره های آمریکایی جریان سازش نیز واکنش های تندی نسبت به رویکرد دونالد ترامپ نشان داده اند. «شیخ محمود هباش» مشاور امور دینی محمود عباس و قاضی ارشد فلسطین در واکنش به سخنان دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس، به وی هشدار داده و آن را اعلام جنگ علیه مسلمانان دانست.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز جمعه شب نسبت به تصمیم تیم جدید دولت آمریکا برای انتقال سفارت واشنگتن به بیت المقدس هشدار داد و گفت: این امر می تواند صلح خاورمیانه را با چالش اساسی رو به رو کند.

نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی با بیان این که «آمریکا بهای سنگینی برای دیپلماسی جنون انگیز ترامپ» در آینده می پردازد گفتند که «ترامپ برای دل صهیونیست ها جنگ جهانی به راه می اندازند» اما نتیجه این اقدام را «شکل گیری انتفاضه و پاسخ سخت مسلمانان » قلمداد کردند.

دیپلماسی جنون ترامپ

محمد ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن تقبیح رویکرد رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفت: دیپلماسی جنون انگیز دونالدترامپ بیش از خاورمیانه برای ایالات متحده گران تمام خواهد شد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپ بیش از سایر روسای جمهوری آمریکا سرسپرده رژیم صهیونیستی است و در همین راستا تلاش می کند منافع نامشروع آنها را تامین کند.

وی در ادامه افزود: ترامپ ضمن به چالش کشیدن قطعنامه سازمان ملل علیه توسعه شهرک های صهیونیستی اعلام کرده است که سفارت آمریکا در سرزمین اشغالی را به قدس منتقل خواهد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هشدار جان کری درباره نتیجه اقدام ترامپ نشان دهنده نگرانی جدی واشنگتن از نتیجه اقدام ترامپ است.

وی تصریح کرد: ترامپ ظاهرا به دنبال مشروعیت بخشیدن سیطره اشغالگران قدس است اما تنش های دامنه دار این اقدام گریبان آمریکا را می گیرد.

رضایی گفت: مبارزان فلسطینی قطعا نسبت به اقدام آمریکا در انتقال سفارت واکنش سختی نشان خواهند داد و منافع ایالات متحده در خاورمیانه بیش از گذشته در معرض خطر قرار می گیرد.

جنگ جهانی ترامپ برای دل صهیونیست ها

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: واشنگتن همواره خود را ملزم به تامین منافع نامشروع رژیم صهیونیستی دانسته و تا امروز روش های مختلفی را در این راه عملیاتی کرده است.

نماینده مردم میاندوآب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از سیطره رژیم صهیونیستی بر فلسطین و ایجاد سرزمین اشغالی بحث سازش به عنوان یک راهبرد کلان توسط آمریکایی ها تا امروز دنبال شده است.

وی در ادامه افزود: توطئه تشکیل دو کشور در راستای مذاکرات سازش اقدامی بود که دموکرات ها در سال های ریاست جمهوری باراک اوباما مطرح و پیگیری کردند اما این اقدام نیز تاکنون به موفقیت دست نیافته است.

محبی نیا گفت: صهیونیست ها زیرسایه مذاکرات سازش ضمن توسعه شهرک های صهیونیستی در سرزمین های اشغالی دست به کشتار و جنایت زده اند.

وی در ادامه افزود: به دلیل امتناع نتانیاهو از پذیرش توطئه دو کشوری روابط کاخ سفید با تل آویو تیره شد اما حالا دونالد ترامپ و جمهوری خواهان می خواهند 8سال گذشته را تلافی کنند.

این نماینده مجلس دهم گفت: انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی اقدامی در جهت تثبیت رژیم صهیونیستی و پیشروی اشغالگران در قدس شریف است.

وی تاکید کرد: واکنش مسلمانان به اقدام آمریکا غیرقابل محاسبه است اما ترامپ برای دل صهیونیست ها جنگ جهانی به راه می اندازد.

محبی نیا گفت: رئیس جمهوری آمریکا از روز نخست با رفتاری شبیه عربستان در بحث بودجه سازمان ملل گرو کشی خواهد کرد تا این نهاد که اتفاقا عملکرد خوبی نداشته را تطمیع کند.

احتمال مداخله نظامی ترامپ به نفع نتانیاهو

علیرضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: دونالد ترامپ که همه سفرای ایالات متحده را به واشنگتن فراخوانده و آنها را عزل کرده است کل سیستم دیپلماسی آمریکا را با چالش مواجه کرده است.

نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها همواره با تکیه بر سیاست چماق و هویج تلاش کرده اند منافع کاخ سفید را تامین کنند اما ترامپ اعتقادی به دیپلماسی ندارد و تنها به تهدید اقتصادی و چماق نظامی را در دستور کار قرارخواهد داد.

وی در ادامه افزود: اصلی ترین دغدغه آمریکا همواره تامین منافع رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی بوده است بنابراین راهبرد آمریکا در مورد فلسطین اعمال خشونت خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقدام آمریکا در انتقال سفارت از تل آویو به قدس اشغالی قطعا با موج انتفاضه مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی که متحدین آمریکا محسوب می شوند به دلیل نگرانی درباره تبعات این اقدام تاکنون از این رویکرد امتناع کرده اند اما احتمالا ترامپ برخی کشورها را مجبور به این کار خواهد کرد.

رحیمی گفت: تشدید تنش ها در فلسطین مساله ای است که باتوجه به تنش های کشنده خاورمیانه می تواند شعله های جنگ را به سرزمین های اشغالی بکشاند و آمریکا ناچار می شود مداخله مستقیم نظامی انجام دهد.

 

یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵

http://www.icana.ir/Fa/News/318630

 

 

Parameter:223713!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)