|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
با اعلام تدابیر لازم برای تحکیم پدافند هوایی؛
[1398/06/02]

شورای امنیت ملی عراق بغداد را مسئول حفاظت از مقرهای حشد شعبی دانست  

با اعلام تدابیر لازم برای تحکیم پدافند هوایی؛

شورای امنیت ملی عراق بغداد را مسئول حفاظت از مقرهای حشد شعبی دانست

شنبه 02 شهریور 1398

شورای امنیت ملی عراق تاکید کرد، حفاظت از هرگونه تشکیلات نظامی از جمله حشد شعبی مسئولیت دولت است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، دفتر اطلاع‌رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: شورای امنیت ملی نشست دوره‌ای خود را به ریاست عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برگزار کرد و در این جلسه موضوعات مقرر در دستور جلسه بررسی شد.

در این بیانیه آمده است: شورای امنیت ملی در نشست خود تاکید کرد که تمامی تشکیلات‌های نظامی از جمله حشد شعبی نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم و آزادی مناطق و شهرهای عراق از چنگال تروریست‌ها ایفا می‌کنند و دولت مسئول حفاظت از آنهاست.

همچنین در این بیانیه آمده است: شورای امنیت ملی عراق بر لزوم پیگیری اجرای دستورش در پنجمین جلسه ارزیابی امنیتی درباره لغو موافقت‌های مربوط به پرواز تمامی هواپیماها در حریم هوایی عراق مگر با موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح و یا کسی که او تعیین کند و در پیش گرفتن اقدامات لازم برای انتقال سلاح و مهمات به انبارهای حفاظت شده خارج از شهرها تاکید کرد.

چهار انبار مهمات نیروهای حشد شعبی عراق در ژوییه گذشته و اوت جاری هدف انفجارهای نامعلومی قرار گرفتند.

ابومهدی المهندس، معاون رییس هیئت حشد شعبی عراق نیروهای آمریکایی را مسئول اول و آخر این انفجارها دانست و گفت: آنها به واسطه مزدوران و یا با عملیات‌های ویژه توسط جنگنده‌هایی مدرن این حملات را انجام دادند.

او در این رابطه گفت: آمریکایی‌ها چهار فروند پهپاد اسرائیلی را برای پروازهای شناسایی جهت حمله به پایگاه‌های نظامی عراقی وارد این کشور کردند.

همزمان، دو مسئول آمریکایی گفتند: اسرائیل به تازگی حملات هوایی را علیه برخی اهداف نظامی مرتبط با ایران در عراق آغاز کرده است.

در جلسه شورای امنیت ملی عراق تصمیم گرفته شد در پی حملات رژیم صهیونیستی به پایگاه‌ها و انبارهای نیروهای حشد شعبی، اقدامات نظامی برای تقویت سامانه دفاع هوایی این کشور در پیش گرفته شود.

این شورا تصمیم گرفت محدودیت‌هایی را برای پرواز هرگونه جنگنده در حریم هوایی این کشور اعمال ‌کند و برای هرگونه پروازی باید از نخست وزیر مجوز لازم گرفته شود.

علاوه بر این حائری، مرجع شیعی جریان صدر عراق با صدور فتوایی حضور هرگونه نیروی آمریکایی در عراق با هر عنوانی را حرام دانسته و آمریکا و اسرائیل را به حمله علیه پایگاه‌های نظامی حشد شعبی متهم کرد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا روز پنج‌شنبه فاش کرد: رژیم صهیونیستی دستکم یک حمله علیه انبار سلاح در عراق انجام داده است.

این روزنامه آمریکایی به نقل از یک مسئول عالی رتبه اطلاعاتی در خاورمیانه نوشت: اسرائیل ژوییه گذشته پایگاهی واقع در شمال بغداد را بمباران کرد، این در حالی است که دو مسئول آمریکایی نیز اعلام کردند که اسرائیل در طول چند روز گذشته چندین حمله در عراق داشته است.

فالح الفیاض، رییس هیئت حشد شعبی عراق و مشاور امنیت ملی این کشور اظهار کرد: در تحقیقات اولیه مشخص شد حملات علیه پایگاه‌های حشد شعبی یک اقدام خارجی مدیریت شده بوده‌ است. تحقیقات برای شناسایی دقیق مسئولان این حمله و اتخاذ موضع‌گیری‌های مناسب علیه آنها ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اتهامات مطرح شده علیه این کشور درباره حملات یاد شده را تکذیب و اعلام کرد: ما در این انفجارها دخالتی نداشته‌ایم و حضور آمریکا در عراق تنها برای حمایت از اقدامات این کشور علیه تروریست‌ها است.

همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای با شبکه ۹ تلویزیون این رژیم اظهار کرد: اسرائیل در راستای مقابله با حضور ایران در عراق فعالیت می‌کند. ما علیه ایران در عراق در پایگاه‌های مختلف و نیز در نقاط مختلفی در سوریه اقدام می‌کنیم.

عبدالمهدی در تاریخ بیستم ماه جاری میلادی در حکمی تمامی توافق‌های مربوط به پروازها در حریم هوایی عراق را که شامل موافقت با پروازهای اطلاعاتی، پرواز جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها و انواع پهپادهای وابسته به گروه‌های عراقی و خارجی بود، لغو کرد.

عبدالمهدی هرگونه پرواز بر خلاف این قوانین را خصمانه دانست و تاکید کرد: سامانه‌های دفاع هوایی عراق فورا با آن برخورد خواهند کرد.

ائتلاف ضد داعش نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: از دستورات دولت عراق در خصوص ممنوعیت پرواز هرگونه جنگنده‌ای در حریم هوایی این کشور مگر با اجازه نخست وزیر تبعیت می‌کند.

در این بیانیه آمده است: فرماندهان برجسته ائتلاف با برخی مسئولان وزارت دفاع عراق دیدار کرده و درباره دستورات اخیر عبدالمهدی گفت‌وگو کردند.

در ادامه بیانیه یاد شده آمده است: ما به عنوان میهمان در داخل مرزهای حاکمیتی عراق به تمامی قوانین و دستورالعمل‌های دولت عراق پایبندیم و فورا به تمامی دستورات ارائه شده از سوی شرکای عراقی‌مان عمل خواهیم کرد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:426776!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)