|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/19]

شکایت لبنان از دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به یک بلوک نفتی  

شکایت لبنان از دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به یک بلوک نفتی

مسئولان لبنانی در جریان دیدار با نخست‌وزیر ایتالیا موضوع دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به بلوک نفتی شماره ۹ را مطرح کردند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۷

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان در پایان دیدارش با "جوزپه کونته" نخست‌وزیر ایتالیا در شهر بیروت در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که آیا موضوع دست‌اندازی اسرائیل به بلوک نفتی را با کونته مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده است، گفت: در این دیدار بیشتر به این موضوع پرداخته شد. نخست وزیر ایتالیا آمادگی کامل خود برای حمایت از لبنان در همه عرصه‌ها به‌ویژه عرصه سیاسی ــ اقتصادی یعنی موضوع بلوک‌های نفتی را ابراز داشت.

وی در تشریح موضوع دست‌اندازی اسرائیل گفت: به‌طور خلاصه حوزه‌های مشترک بین دوطرف وجود دارد. بین ما و فلسطین یک حوزه مشترک وجود دارد که بیش از هشتاد درصد آن در آب‌های منطقه‌ای لبنان واقع است. اسرائیلی‌ها 20 تا 30 کیلومتر آن‌طرف‌تر بودند و ما نیز در بلوک9، اخیراً شرکت نوبل و یک شرکت اسرائیلی در مجاورت مرز را ملزم کردند، یعنی آنها بخشی از این حوزه را گرفته و حفاری کنند و به این دو شرکت حداکثر تا آوریل 2020 برای آغاز حفاری مهلت داده‌اند و در این دوره هنوز لبنان حفاری را آغاز نخواهد کرد لذا آنها بخش بزرگی از ثروت ما را به‌سرقت می‌برند و از این رو ضروری است که به شرکت‌ها به‌ویژه شرکت "انی" ایتالیا و سایر آنها هشدار بدهیم.

وی افزود: این موضوع را با رئیس جمهور فرانسه نیز مطرح خواهم کرد.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان نیز در جریان کنفرانس مطبوعاتی با همتای ایتالیایی گفت که دولت لبنان به قطعنامه 1701 شورای امنیت و سیاست بی‌طرفی به‌عنوان دو رکن ثبات پایبند است.

نخست وزیر ایتالیا به‌نوبه خود آمادگی کشورش را برای حمایت از طرح اقتصادی دولت لبنان ابراز داشت و بر پایبندی رم به حمایت از نیروهای صلح‌بان سازمان ملل تأکید کرد.

وی همچنین از حمایت دائم ایتالیا از لبنان برای کمک به این کشور در زمینه پرونده آوارگان تأکید کرد.

در دیدار کونته با میشل عون رئیس جمهور لبنان راههای تقویت روابط و فعال‌سازی همکاری مشترک بین دو کشور بررسی شد.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:387362!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)