|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/10/12]

صادق المهدی: جنگ یمن جنایت است/ نظامیان سودانی باید از یمن خارج شوند  

رئیس حزب الامه سودان جنگ ائتلاف سعودی اماراتی علیه کشور عربی یمن را جنایت دانست و خواستار خروج نظامیان سودانی از این جنگ شد.

صادق المهدی: جنگ یمن جنایت است/ نظامیان سودانی باید از یمن خارج شوند

رئیس حزب الامه سودان جنگ ائتلاف سعودی اماراتی علیه کشور عربی یمن را جنایت دانست و خواستار خروج نظامیان سودانی از این جنگ شد.

۱۰ دی ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل روزنامه السودان الیوم چاپ خارطوم، صادق المهدی گفت: جنگ یمن یک جنایت است و باید هرچه سریع‌تر پایان یابد و حضور نظامیان سودانی در این جنگ جنایت دیگری است، لذا ارتش سودان باید نیروهای خود را از جنگ یمن خارج کند.

وی تصریح کرد: مشارکت سودان در جنگ یمن هیچ منطقی ندارد. نظامیان سودانی نباید به جزء دفاع از کشور وارد هیچ جنگی شوند. سودان باید در اختلافات منطقه ای نقش میانجیگر را ایفا کند . همانطور که در سال 1967 موفق شد به اختلافات مصر و عربستان پایان دهد. سودان می‌تواند همین نقش را در خصوص طرف‌های درگیر در جنگ یمن انجام دهد به شرط اینکه نظامیان خود را از این جنگ خارج کند.

صادق المهدی با تاکید بر اینکه مشارکت نظامیان سودانی در جنگ یمن میراث نظام عمر البشیر است، اظهار داشت: پیامدها و نتایج زیانبار جنگ یمن گریبانگیر انسان‌های زیادی می‌شود و آنان بهای این جنگ را می‌پردازند. سودان باید به نقش گذشته خود بازگردد و به عنوان میانجیگر در پایان دادن به اختلافات عمل کند و خارطوم توانایی انجام چنین کاری را دارد.

به نوشته این روزنامه سودانی، اظهارات صادق المهدی در حالی مطرح شد که درخواست برای خروح فوری نظامیان سودانی از جنگ یمن توسط احزاب و شخصیت‌های سرشناس این کشور در حال افزایش است .

عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت انتقالی در 16 آذرماه گذشته گفت: حدود 5 هزار نظامی سودانی در یمن حضور دارد و انشاءالله تمام آنان از جنگ یمن خارج خواهند شد.

از سوی دیگر روزنامه سودان تریبون نوشت: دادگاه خارطوم 29 نفر از ماموران امنیتی سودان را به اتهام مشارکت در قتل یک معلم به اعدام محکوم کرد.

احمد خیر معلمی بود که در جریان تظاهرات مردم سودان علیه نظام البشیر توسط نیروهای امنیتی درمنزلش دستگیر شد و در اثر شکنجه جان باخت.

در جریان محاکمه عاملان قتل احمد خیر هزاران سودانی در برابر دادگاه تجمع کردند و خواستار قصاص عاملان قتل این معلم  شدند.

احمد خیر به حزب کنگره مردمی گرایش داشت. این حزب توسط دکتر حسن الترابی بعد از جدایی‌اش از عمرالبشیر تاسیس شد.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری تسنیم 

منبع:
Parameter:451075!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)