|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/10/08]

مصیب نعیمی: صدور قطعنامه سازمان ملل نقطه عطفی در مسئله فلسطین است  

رژیم صهیونیستی قطعا برای آمریکایی ها و قدرت های غربی هزینه سنگینی دارد و این هزینه سنگین باعث شد تا در این قطعنامه اخیر همه اعضای دائم سازمان ملل به آن رای مثبت دهند. 

مصیب نعیمی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت و گو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص تصویب قطعنامه ضد شهرک سازی صهیونیست ها برای نخستین بار پس از گذشت 36 سال در این نهاد بین المللی  بیان داشت: به نظر می رسد هزینه دفاع و نگهداری از رژیم صهیونیستی برای آمریکایی ها بالا رفته است، این رژیم هم تقریبا ماهیتی که برایش تعریف می کردند در حال حاضرندارد و هیچ کدام از مشکلات غرب را نتوانسته است حل کند، بلکه برای آنها مشکل ساز هم بوده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به استمرار اشغالگری در سرزمین فلسطین گفت : غربی ها رژیمی را بر منطقه تحمیل کردند که نقش لولو را بازی کرده و کشورهای منطقه را می ترساند. با گذشت زمان توقعات رژیم اشغالگر قدس همانند یک بچه ننر بالا رفت و متوقع بود که آمریکایی ها باید تمام هزینه هایشان را تامین کنند.

نعیمی افزود: درست است که برخی از اعضای کنگره و سیاست مداران ایالات متحده آمریکا در لابی صهیونستی قرار دارند ولی اینکه آمریکایی ها همیشه باید هزینه های صهیونیست ها را تامین کنند ولی آنها هچ کدام از مشکلات غرب را نمی توانند حل کنند بلکه بر مشکلات آنها هم افزوده اند این می تواند از مهمترین معضلات باشد.

تحلیل گر روابط بین الملل در ادامه با اشاره به صدور قطعنامه هایی که تا به حال بر علیه رژیم اشغالگر قدس صادر شده است ولی صهیونیست ها ابا دارند از اجرای آن تاکید کرد: بدون شک صدور قطعنامه اخیر سازمان ملل می تواند نقطه عطفی در مسئله فلسطین باشد. این که ۱۴ کشور از جمله کشورهای اصلی حامی صهیونیست ها شهرک سازی این رژیم را محکوم کردند و بر این نظرند رژیم صهیونیستی باید در یک منطقه متوقف شود، نقطه عطفی در تاریخ معاصر محسوب می شود. غربی ها سرزمین های اشغالی سال ۱۹۴۸ را در اختیار صهیونیست ها قرار دادند ولی اشغالگران صهیونیست توقع دارند تا بقیه سرزمین ها را هم اشغال کنند و سایر مردم فلسطین را آواره کنند.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: رژیم صهیونیستی قطعا برای آمریکایی ها و قدرت های غربی هزینه سنگینی دارد و این هزینه سنگین باعث شد تا در این قطعنامه اخیر همه اعضای دائم سازمان ملل به آن رای مثبت دهند. به نظر من اگر آمریکایی ها هم آن را وتو نکردند به معنی رای مثبت به این قطعنامه بود.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله که برخی کارشناسان بر این نظرند رای ممتنع آمریکایی ها ناشی از اختلافات میان اوباما و نتانیاهو است بیان داشت: به نظر می رسد این اختلافات بسیار گسترده تر از این مسائل است. دولت آینده آمریکا هم که روی کار بیاید می داند که این قطعنامه را نمی تواند لغو کند ولی در موقعیت کنونی برای دل خوشی صهیونیست ها گاها مواضعی به طرفداری از آنها می گیرند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: آمریکایی ها هرگز نمی توانند شهرک سازی صهیونیست ها در کرانه باختری را توجیح کنند به دلیل آنکه مناطقی که خود آمریکایی ها اعتراف می کنند وابسته به فلسطینی ها است نمی توانند اجازه شهرک سازی بدهند.

نعیمی گفت: آمریکایی ها تاکنون از یک طرف با شهرک سازی مخالفت می کردند و از طرف دیگر به صهیونیست ها برای ایجاد شهرک سازی چراغ سبز نشان می دادند. لذا به نظر می رسد مسئله خیلی بزرگتر از آن است که آنها بخواهند برنامه ترامپ تغییر کند و یا سیاست آمریکایی ها دچار نوسان شود.

وی در پایان به قدسنا گفت: باتوجه به تنشی که صهیونیست ها و لابی صهیونیستی ایجاد کرده بود موضع گیری بدون هزینه برای طرفداران آقای ترامپ کار ساده ای بود لذا دوران ماه عسل صهیونیست ها رو به اتمام است و دیگر از چنین حمایت گسترده ای از طرف آمریکایی ها برخوردار نخواهند بود.

 

06\10\1395 

منبع: خبرگزاری قدس «قدسنا» 

http://www.qodsna.com/NewsPage.aspx?newsid=69204

 

Parameter:223291!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)