|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
در دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس ملی ترکیه مطرح شد:
[1397/09/09]

ضرورت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳ میلیارد دلار / آمریکا به دنبال حاکم نمودن رژیم صهیونیستی در منطقه است  

در دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس ملی ترکیه مطرح شد:

ضرورت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳ میلیارد دلار / آمریکا به دنبال حاکم نمودن رژیم صهیونیستی در منطقه است

در دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس ملی ترکیه بر افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار تاکید شد.

پنج‌شنبه ۸ آذر ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به ترکیه، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  ظهر امروز (پنجشنبه 8 آذرماه)    در حاشیه یازدهمین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی با بنعلی یلدریم رئیس مجلس ملی ترکیه دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه استفاده آمریکا از دلار به عنوان سلاح سرد بسیار ناپسند است، گفت: این اقدام آمریکا تمامی کشورها را به فکر واداشت تا از ارزهای دیگر استفاده کنند.

وی با بیان اینکه آمریکا با مشغول کردن کشورها به امور داخلی شان، ایجاد بهم ریختگی امنیتی در منطقه سعی می کند، انرژی کشورها را کاهش دهد، یادآور شد: سال هاست در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و لیبی ناامنی ایجاد شده است، پشت تمام این ناامنی ها آمریکایی ها هستند.

هدف امریکا از معامله بزرگ قرن، حاکمیت رژیم صهیونیستی است

رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه آمریکایی ها با ایجاد ناامنی در منطقه به دنبال حاکم کردن رژیم صهیونیستی هستند، افزود: هدف معامله بزرگ قرن، حاکمیت رژیم صهیونیستی است که برخی کشورهای منطقه به سرعت برای سواری رژیم صهیونیستی سر خم کرده اند که یا هدف آمریکا را متوجه نشده اند یا ذلیل هستند.

دکتر لاریجانی عنوان کرد: مشغول شدن کشورها باعث شده که فلسطین به فراموشی سپرده شود که می توان این مسائل را با شخصیت های ممتاز ترکیه و عراق و از طریق رایزنی بیشتر حل کنیم.

رییس مجلس ملی ترکیه: آمریکا زا دلار به عنوان سلاح استفاده می کند

در ادامه این دیدار بنعلی یلدریم رئیس مجلس ملی ترکیه با تاکید بر ضرورت تقویت مسائل امنیتی میان ایران و ترکیه گفت: ترکیه و ایران از قرن های متمادی با استقلال خود یک تاریخ ریشه ای داشته و همواره با یکدیگر همکاری کرده اند.

وی با بیان اینکه امپریال با هدف تخریب منابع طبیعی آسیا اقداماتی انجام داده اند، تصریح کرد: آنها دریافته اند که اشتغال مستقیم کشورها کارساز نیست، به همین دلیل مدل را تغییر دادند و با ایجاد آشوب در منطقه سعی در تشکیل گروه هایی دارند که انرژی کشورها را با ناامنی از بین ببرند.

رئیس مجلس ملی ترکیه تصریح کرد: آنها تلاش می کنند با تحریم و... مانع همکاری کشورها شوند، اما ما باید با برگزاری نشست هایی مانند اجلاس مجمع مجالس آسیایی، اجلاس آنتالیا و ... مانع کار آنها شویم و همکاری ها را روز به روز افزایش دهیم.

یلدریم با بیان اینکه متاسفانه آمریکا از دلار به عنوان سلاح استفاده می کند، اظهار کرد: اقدامات آمریکا در حوزه نوسانات ارزی هشداری برای کشورهای منطقه بود. ما با ایران در یک کشتی هستیم و از این موضوع نیز ناراحت نیستیم.

وی بیان کرد: ما هرگز تصور نمی کردیم آمریکا از دلار به عنوان سلاح استفاده کند، به همین دلیل روسای جمهوری ایران، چین، ترکیه و روسیه بر مبادلات اقتصادی بر مبنای پول محلی تاکید می کنند.

رئیس مجلس ملی ترکیه با تاکید بر اینکه باید با برنامه ریزی مدون از منابع و درآمدهای خود استفاده کنیم، افزود: عملکرد آمریکا در زمینه دلار برخلاف حقوق بین الملل است و رفتار شایسته ای نیست.

ضرورت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار

وی تاکید کرد: باید روابط تجاری ایران و ترکیه به 30 میلیارد دلار افزایش یابد. محدودیت ها نباید ما را از رسیدن به اهداف بازدارد. تجارت مانند آب روان است، اگر مانعی بر سر راهش ایجاد شود، راه خود را پیدا می کند./

پایان پیام

 

 

خبرگزاری خانه ملت

Parameter:364102!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)