|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1397/12/23]

طرح ترامپ درباره جولان؛ برگ برنده نتانیاهو در انتخابات  

طرح ترامپ درباره جولان؛ برگ برنده نتانیاهو در انتخابات

 چهارشنبه 22 اسفند 1397 

خبر :

لیندسی گراهام -- سناتور جمهوری خواه معروف آمریکایی -- از دونالد ترامپ رئیس جمهور کشورش خواسته "حاکمیت اسرائیل بر جولان" را به رسمیت بشناسد.

تحلیل:

- سناتور‌های آمریکایی با هماهنگی صهیونیست ها، در تلاشند ترامپ را متقاعد کنند سلطه رژیم صهیونیستی بر جولان را به رسمیت شناخته و رسما اعلام کند این بلندی‌ها متعلق به این رژیم است.

- سفر روز دوشنبه (۱۱ مارس) لیندسی گراهام سناتور نزدیک به لابی صهیونیستی، به همراه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم و دیوید فریدمن سفیر آمریکا در تل آویو به بلندی های جولان به همین منظور صورت گرفت. این سناتور همپیمان ترامپ، ماه گذشته نیز به همراه تد کروز دیگر سناتور جمهوری خواه ؛ پیش نویس قطعنامه ای را تهیه کرده بود که هدف آن "اطمینان از حفظ کنترل بلندی های جولان توسط اسرائیل" اعلام شده است.

- این اقدام آمریکا بخشی از "طرح صلح خاور میانه" معروف به "معامله ترامپ" است و به نظر می رسد تصمیم آمریکا برای الحاق جولان اشغالی به رژیم صهیونیستی، در راستای تقویت رقابت انتخاباتی حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این رژیم در ماه آوریل است.

- ادعای امروز ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر تلاش مخفیانه جنبش حزب الله لبنان برای تشکیل یک یگان ویژه در بلندی های جولان سوریه برای مقابله با رژیم صهیونیستی در همین راستا تحلیل و ارزیابی می شود. پیش از این نیز رژیم صهیونیستی با طرح ادعای شناسایی و نابودی تونل های حزب الله در مرز های شمالی فلسطین اشغالی تلاش کرده بود مشکلات داخلی این رژیم از جمله شکست در برابر مقاومت و پرونده های فساد نتانیاهو و همسرش را تحت الشعاع قرار دهد.

- این اقدام آمریکا در حالی انجام می گیرد که قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل متحد که پس از جنگ ژوئن 1967 صادر شده بر اشغالی بودن بلندی ها جولان تاکید و خواستار بازگرداندن آن به خاک سوریه است. وزارت خارجه سوریه نیز اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد ملت سوریه و به ویژه ساکنان جولان از مقاومت در برابر اشغالگران دست بر نمی‌دارند و مصمم به ادامه مبارزه تا آزادسازی جولان به شکل کامل و بازگشت آن به آغوش سوریه هستند. همه قطعنامه‌های سازمان ملل به ویژه قطعنامه شماره ۴۹۷ سال ۱۹۸۱ که مورد اجماع همه اعضای شورای امنیت به ویژه ایالات متحده آمریکاست بر این تاکید کرده است که جولان سوریه سرزمین اشغال شده است و تصمیم اشغالگران غاصب برای ضمیمه آن باطل و گزافه است.

 

 

شبکه العالم

Parameter:394721!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)