|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/05/22]

طرح معامله قرن ترامپ در بن بست  

طرح معامله قرن ترامپ در بن بست

سه شنبه 22 مرداد 1398

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور خاورمیانه بامداد سه شنبه گفت: دونالد ترامپ هنوز در مورد رونمایی از طرح معامله صلح قرن تصمیمی نگرفته است.

«جیسون گرینبلات» در مصاحبه با بلومبرگ گفت: رئیس جمهوری آمریکا در مورد رونمایی از طرح صلح خاورمیانه قبل یا بعد از انتخابات اسرائیل که برای ماه آینده تعیین شده است، هنوز تصمیمی نگرفته و آمریکا امیدوار است با مقامات فلسطینی به توافق برسد.

وی افزود: ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم با تشکیلات خودگردان فلسطین نیست اما همچنان از هرگونه معامله با جنبش حماس که حاکم بر نوار غزه است، خودداری می کند.

نماینده آمریکا در امور خاورمیانه به بلومبرگ گفت: ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم؛ محمود عباس رهبر فلسطینیان است و ما امیدواریم تا وی بتواند هر چه زودتر به میز مذاکره رجوع کند.

طرح معامله قرن که در نشست بحرین در ۵ تیرماه رونمایی شد، تلاشی در جهت تبدیل موضوع فلسطین به یک برنامه اقتصادی بوده و تمامی ریشه های سیاسی بحران در خاورمیانه را نادیده گرفته است.

جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ در کنار جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی سه معمار اصلی این طرح هستند.

این طرح که تا کنون ناکام مانده، با مخالفت گروه ها و احزاب فلسطینی رو به رو شده و مقامات ارشد فلسطین آن را یکسری وعده غیرعملی می دانند و معتقدند که رژیم صهیونیستی باید به اشغالگری پایان ببخشند که این خود، نخستین پیش شرط رونق و آبادانی‌ است. 

گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد نیز در واکنش به این طرح، اعلام کرد: «فلسطین فروشی نیست».

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:425396!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)