|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/02/02]

عادی سازی روابط سوریه با اعراب محور مذاکرات مقامات روسی با اسد  

عادی سازی روابط سوریه با اعراب محور مذاکرات مقامات روسی با اسد

تاریخ خبر: 1398/02/01 

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که در دیدار هیات روسی با رئیس جمهوری سوریه، عادی سازی روابط بین سوریه و کشورهای عربی در مرکز توجه قرار داشت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای به دیدار اخیر هیات روسی به سرپرستی آلکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در سوریه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اشاره کرد. 
در این دیدار که سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه نیز در قالب هیات روسی حضور داشت، دو طرف مسائل مربوط به تامین راهکار پایدار برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه مطابق با تصمیمات کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی و قطعنامه 2254 شورای امنیت را بررسی کردند.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: دو طرف در این دیدار به تشکیل و آغاز بکار کمیته قانون اساسی سوریه توجه خاص کردند.
هیات روسی با رئیس جمهوری سوریه بطور مفصل در خصوص بازسازی سوریه و بهبودی و عادی سازی روابط سوریه و کشورهای عربی گفت و گو کرد.
لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه پیش از سفر به سوریه در راس هیات روسی از عربستان سعودی نیز دیدار کرد.
وی در ریاض با ولیعهد عربستان سعودی سوریه دیدار و در راستای تلاش های مسکو برای فراهم آوردن زمینه بازگشت دولت قانونی سوریه به اتحادیه عرب گفت وگو کرد.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در گزارشی اعلام کرد: 'الکساندر لاورنتیف' که در راس هیاتی متشکل از مقام های عالیرتبه روس ازجمله سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه این کشور و چند مقام وزارت دفاع به ریاض سفر کرده است، به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفت وگو کرد. 
اگر چه در گزارش وزارت امور خارجه روسیه، گفته شده است که دستیابی به حل و فصل پایدار مساله سوریه برمبنای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل و کمک لازم به بازسازی سوریه در مرکز توجه دو طرف قرار داشت اما کارشناسان معتقدند که هدف از گفت وگوی روس ها با مقامات عربستان، عادی سازی روابط این کشور با دولت قانونی سوریه است تا زمینه مشارکت آن دسته از مخالفان دولت قانونی سوریه که به پشتوانه حمایت عربستان همچنان در روند مذاکرات آستانه مانع تلاشی می کنند، فراهم شود.
گفتنی است فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه روز پنجشنبه نیز در چارچوب برنامه سفر خود، با 'نصر الحریری' رئیس هیات مذاکره کننده مخالفان سوری در ریاض دیدار و گفت و گو کرده بود.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:398350!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)