|
|
0.0 (0)
در واکنش به سخنرانی روز گذشته دبیر کل حزب الله لبنان؛
[1398/07/28]

عبدالباری عطوان: نصرالله با سخنان اش مسئولیت پذیری خود در برابر بحران اقتصادی لبنان را نشان داد  

در واکنش به سخنرانی روز گذشته دبیر کل حزب الله لبنان؛

عبدالباری عطوان: نصرالله با سخنان اش مسئولیت پذیری خود در برابر بحران اقتصادی لبنان را نشان داد/ بایستی بار دیگر انتخاباتِ پارلمانیِ لبنان برگزار شود

یکشنبه 28 مهر 1398

پس از سخنرانی روز گذشته دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت اربعین حسینی و تشریح اوضاع اقتصادی نابسامان لبنان و موضع این جنبش در قبال اقدمات دولت این کشور، عبدالباری عطوان مقاله ای را در این رابطه منتشر کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) ،روز گذشته، "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی را به مناسبت اربعین حسینی انجام داد. وی طی این سخنرانی که در پایان راهپیمایی اربعین در شهر بعلبک در منطقه "مقام سیده خوله" انجام گرفت به بررسی تظاهرات مردم لبنان در اعتراض به وضعیت اقتصادی نابسامان و اعمال مالیات های جدید بر مردم این کشور پرداخت.

در همین رابطه "عبدالباری عطوان" سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم طی مقاله ای به بررسی زوایای این سخنرانی پرداخته است.

عبدالباری عطوان:

درحالیکه بسیاری از معترضین اصرار دارند که سعد حریری نخست وزیر لبنان بهمراه دیگر اعضای کابینه اش استعفا دهند، حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان بر لزوم پای برجا بودن دولت لبنان با وجود تمام مشکلات تاکید کرد.

وی گوشزد کرد که در صورت استعفای حریری این کشور 1 تا 2 سال درگیر بحران سیاسی (بدون نخست وزیری) خواهد بود.

دبیرکل حزب الله لبنان به دولت توصیه کرد که اوضاع بحرانی اقتصاد این کشور با اعمال مالیات های سنگین برقشرهای کم درآمد جامعه و فقرا حل شدنی نیست، دولت بایستی شیوه و عملکرد متفاوتی را در دستور کار خود قرار دهد.

از سویی دیگر سخنرانی روز گذشته سید حسن نصرالله بسیاری از تظاهرات کنندگان و معترضین لبنانی که در خیابان های این کشور دراعتراض به وضعیت اقتصادی کشورشان حاضر بودند را غافلگیر کرد چراکه آنان خواستار استعفای حریری از منصب نخست وزیری بودند آنان انتظار داشتند که حزب الله به طورکل از موضع استعفای دولت حمایت کند اما موضع این جنبش کمی تفاوت داشت.

سید حسن نصرالله در خلال سخنرانی خود اشاره کرد که لبنان با دو مشکل اساسی و خطرناک روبه رو است: اول فروپاشی اقتصادی و دوم انفجار مردمی، من (عطوان) اکنون فکر نمی کنم که دولت قادر باشد با کمک تمامی نخبگان و اعضای سیاسی خود از این بحرانی که در نتیجه عملکرد اشتباه و غلط دولت های قبلی گریبان همگان را گرفته عبور کند.علاوه براین این، دولت صلاحیت و توانایی ریشه کن کردن فساد از ساختار سیاسی لبنان را هم ندارد.

در حال حاضر جامعه لبنان و اعتراضاتی که شکل گرفته در نتیجه سکوت 20 ساله یا شاید هم 50 ساله خود به سوی یک انفجار بی سابقه مردمی گام برمی دارد.مردم لبنان با اعتراضات شان نشان داده اند که برای انجام تغییرات اساسی و بنیادین بدور از گرایش های سیاسی و طایفه ای وحدت کافی را از خود کسب کرده اند، امری که امروز برای برادران ما در تونس، الجزایر و سودان رخ داده است.

عبدالباری عطوان در ادامه مقاله خود اشاره کرد که نظر او با سید حسن نصرالله در عدم برگزاری انتخابات پارلمانی متفاوت است، وی می گوید: سید حسن نصرالله معتقد است که اگر باردیگر انتخابات پارلمانی لبنان برگزار شود هیچ تفاوتی ندارد و باردیگر همان چهره های سیاسی یا طرفداران سیاست های آنان روی کار می آیند اما من نظرم این است که اگر انتخابات دوباره برگزار شود امکان دارد نتیجه مثبتی داشته باشد و شاید این بار نخست وزیر لبنان شخصی باشد مانند "قیس سعید" که امروز در تونس روی کار آمده است.این شخص بدور از تمایلات و گرایشات سیاسی اعم از راستی و چپی در انتخابات تونس پیروز شد.

اکنون اوضاع سخت و دشواری بر لبنان حاکم است، جریانات خارجی و خطرناک اسرائیلی، عربی و آمریکایی به دنبال این هستند که اوضاع سیاسی لبنان و اعتراضات به خشونت کشیده شده و یا اتفاقات وحشتناکی برای مردم لبنانی ها رخ دهد چراکه از این طریق می توانند ضرباتی را به حزب الله وارد کنند، جنبشی که در سوریه، عراق، یمن، فلسطین اشغالی و ایران موفقیت های چشمگیری را بدست آورد.

این جریانات سال هااست که حتی با توسل به تحریم های ظالمانه و محاصره اقتصادی نتوانسته اند این محور (حزب الله) را به زانو در بیاورند.

درست است که دولت لبنان نمی تواند با اعمال مالیات های سنگین بر فقرا و بی بضاعت ها از این بحران اقتصادی خارج شود اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که اکنون با این وضعیتِ دولت و حضور دولتمردان نالایق لبنانی، امکان بهبود اوضاع و شرایط نیست.

ما به خوبی این موضوع را دریافته ایم که انفجار بغض خفه شده مردم لبنان طی سال های اخیر امنیت و ثبات لبنان را به خطر خواهد انداخت و این دقیقا با سخنان حزب الله مطابقت دارد. اظهارات حزب الله بالاترین درجات حس مسئولیت این جنبش در برابر فروپاشی و بحران لبنان را نشان می دهد.

وی درپایان توضیح داد: این مسئولان و جریان سیاسی که در لبنان حاکم هستند و این اوضاع اسف بار اقتصادی را بوجود آورده اند درست شدنی نیستند و تنها راهکار آن، جایگزینی یک دولت دیگر و برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی است.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:435063!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)