|
|
0.0 (0)
[1398/01/27]

عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن  

عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن

تاریخ خبر: 1398/01/26

تهران-ایرنا-جنگ های نیابتی در خاورمیانه شبیه به مردابی است که طرف های درگیر را هر لحظه در درون خود فرو می کشد و کشورهای نهایتا راه حلی جز خروج بی نتیجه از آن نخواهند یافت. چهار سال پیش عربستان ائتلافی برای شرکت در جنگ یمن تشکیل داد و امروز به دنبال خروج با کمترین هزینه از آن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جنگ داخلی در یمن از سال 2015 ادامه دارد و عربستان سعودی با ائتلافی به فرماندهی خود دست به حمله نظامی و حمایت از یکی از طرف های این جنگ زد حملاتی که از پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا نیز برخوردار بود. اما با وجود همه امکانات عربستان امروز به دنبال خروج از بحران یمن است. 
دخالت کشورهایی که قصد داشتند به نحوی جنگ داخلی یمن (فقیر ترین کشور خاورمیانه) را به نفع خود پایان دهند به نتیجه نرسیده است به گفته سازمان ملل متحد میلیون‌ها نفر از مردم آن بر اثر جنگ در معرض خطر گرسنگی و قحطی قرار گرفته‌اند 
ظاهرا عربستان نیز به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن است. خبرگزاری فرانسه گزارش داده که بر اساس تحقیق «گروه بین‌المللی بحران» عربستان سعودی به دنبال راهی برای خروج از جنگ در یمن است. گروه بین‌المللی بحران از آمریکا خواسته به رژیم عربستان سعودی برای برون‌رفت از باتلاق یمن کمک کند.
گروه بین‌المللی بحران در گزارش خود تاکید کرده که عربستان تمایلی به ادامه جنگ در یمن ندارد و آمریکا می تواند نقشی کلیدی در خروج عربستان از یمن ایفا کند. این گروه از عربستان نیز خواسته به این تفکر که «حتماً باید با پیروزی، جنگ یمن را به پایان ببرد» خاتمه دهد.
گروه بین‌المللی بحران راهکاری برای پایان دادن به این درگیری یافته این گروه معتقد است که آمریکا باید نماینده ای ویژه برای این موضوع منصوب کند که روند تحویل سلاح به سعودی ها را متوقف کند و پس از پایان درگیری ها روند ارسال سلاح از سر گرفته شود. این گروه معتقد است راهکارهای نظامی تا کنون بی نتیجه بوده و اکنون زمان آن است که راهکارهای سیاسی به کار گرفته شود.
این گروه در گزارش خود تاکید دارد: آمریکا باید با یافتن راهی برای خروج خود از این درگیری آغازگر این راه باشد. پس از آن که کنگره آمریکا به پایان یافتن حمایت این کشور از ائتلاف سعودی در درگیری یمن رای داد، این گزارش منتشر شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که یکی از متحدان نزدیک عربستان است، تهدید کرده است که این طرح را وتو می‌کند.
در اواخر اسفند ماه سنای آمریکا خواستار توقف حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن شده است. نمایندگان مجلس سنا با اکثریت آراء به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که آمریکا را موظف به قطع پشتیبانی از عربستان در یمن خواهد کرد. این قطعنامه با 54 رأی موافق در برابر 46 رأی مخالف به تصویب رسید. هفت نماینده جمهوری‌خواه نیز در بین موافقان تصویب این قطعنامه بودند. برنی سندرز، سناتور دموکرات درباره این مصوبه گفت: ایالات متحده آمریکا نباید از جنگی فاجعه‌بار به رهبری رژیمی مستبد با یک سیاست خارجی غیرمسوولانه، پشتیبانی کند.
چندی پیش یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت یمن در پایان سال چهارم و در آستانه سال پنجم جنگ «ائتلاف سعودی-آمریکایی»، تازه‌ترین آمار مربوط به کشته‌ها و مجروحان و خسارت مالی و جانی مستقیم و غیرمستقیم جنگ ائتلاف متجاوز را گزارش داد. او به شیوع موج سوم بیماری وبا در یمن اشاره کرد و گفت که پیش‌بینی می‌شود که موج سوم شدیدتر از قبل باشد و تعداد آن تا اواسط ماه مارس ممکن است به یک میلیون و 400 هزار نفر برسد. 2919 نفر هم تا اواسط ماه مارس سال جاری میلادی بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.
او گفت که یک میلیون و 100 هزار زن باردار دچار سوء تغذیه هستند و 52 هزار و 800 زن در معرض سقط جنین قرار دارند. مسئول وزارت بهداشت یمن تاکید کرد که 2.9 میلیون کودک یمنی نیز دچار سوء تغذیه هستند که 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند.
مرداد گذشته (سوم آگوست 2018 ) نیز روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» گزارش کرد که آمار کشته‌ها در جنگ یمن از 50 هزار نفر فراتر رفته است.
انتهای پیام /
 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:396945!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)