|
|
0.0 (0)
[1398/10/19]

عطوان: ترامپ یک دروغگوی حرفه‌ای است  

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم روز پنجشنبه در سر مقاله خود نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا یک دروغگوی حرفه‌ای است که تلفات و خساراتی را که نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد آمده، پنهان می‌کند.

عطوان: ترامپ یک دروغگوی حرفه‌ای است

۱۹ دی ۱۳۹۸

تهران – ایرنا – عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم روز پنجشنبه در سر مقاله خود نوشت: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا یک دروغگوی حرفه‌ای است که تلفات و خساراتی را که نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد آمده، پنهان می‌کند.

به نوشته رای الیوم، عطوان: اکنون زود است به دلایل عینی رسید که نشانگر حجم تلفات انسانی در میان سربازان آمریکایی در پایگاه عین الاسد واقع در غرب عراق است.  دونالد ترامپ که در سخنرانی کوتاه شب گذشته اش در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد سرخورده و سراسیمه به نظر می رسید، تاکید کرد که این حمله هیچ خسارت و تلفاتی نداشته است، اما ما دلایل و شواهدی در رد ادعاهای این چنینی ترامپ داریم از جمله:

نخست اینکه ترامپ (صدا و تصویرش موجود است) تأکید کرد، آمریکا یک فروند پهپاد ایرانی را در واکنش به اقدام ایران در سرنگونی پهپاد گلوبال هوک آمریکا بر فراز تنگه هرمز در روز بیستم ژوئن (خرداد) گذشته، سرنگون کرده است و قول داد تصاویری منتشر کند که مهر تأییدی بر ادعایش باشد، اما تا این لحظه و پس از گذشت چهاره ماه، این تصاویر را ندیده‌ایم.

دوم اینکه: وی تأکید کرد، حملات هوایی انتقام‌جویانه علیه ایران را ده دقیقه قبل از رسیدن هواپیماها به اهدافشان در عمق ایران لغو کرد، اما هیچ مدرکی برای ادعاهایش ارائه نکرد.

سوم اینکه قول داد از حمله به منافع آمریکا و متحدانش در خاورمیانه و جهان انتقام بگیرد وهنگامی که به تأسیسات آرامکو در «بقیق» و «خریص» در سعودی حمله شد، حرفی نزد و تنها گفت به عربستان سلاح می‌فروشد و سلاح‌ها نیز برای استفاده از حمایت از عربستان نیست.

چهارم اینکه روزنامه نگاران آمریکایی هشت دروغ را که از مشهورترین دروغ‌های اوست رصد کردند؛ از جمله اینکه ایرانی‌ها پس از توافق هسته‌ای به ۱۵۰ میلیارد دلار دست یافتند، یا کسری تجاری با اتحادیه اروپا ۱۸۰ میلیارد دلار است و اینکه چین از آمریکا سالانه ۵۰ میلیارد دلار می‌گیرد، یا اینکه ایرلند بخشی از انگلیس است، همچنین پوتین رییس جمهور روسیه جزیره کریمه را از اوباما گرفت و یا اینکه برای رییس جمهور شدنش پنج میلیارد دلار هزینه کرده، اما کل ثروتش کم تر از چهار میلیارد دلار برآورد شده است.

پنجم اینکه ترامپ تأکید کرد ابوبکر البغدادی و پیش از او نیز حمزه بن لادن را کشته است، اما تا این لحظه اجساد این دو نفر یا اجساد همسر البغدادی و بچه هایش را که همراه او بودند، ندیده‌ایم. ترامپ ادعا کرد اجساد آنان را در دریا انداخته است و در آینده نیز این اجساد را نخواهیم دید.

حتی اگر فرض کنیم موشک‌های ایرانی هیچ آمریکایی را در پایگاه مذکور نکشته باشد، اما ترامپ به هیچ وجه هدف قرار گرفتن این پایگاه و انهدام برخی از تأسیساتش را نیز انکار نکرد، این نشان می‌دهد رهبران ایران می‌توانند تصمیم بگیرند به بزرگترین پایگاه آمریکا در عراق بدون تردید موشک شلیک کنند و این موشک‌ها نیز در اصابت به اهدافشان بسیار دقیق هستند.

ترامپ نمی خواهد از توانایی های عظیم کشورش و ارتش بزرگ آن برای پاسخ دادن به این حمله ایران استفاده کند، زیرا او متوجه شده است که این پاسخ به معنای پاسخ متقابل است و کشته نشدن  آمریکایی ها برای بار اول اگر درست باشد، شاید به معنای این نباشد که در حمله دوم هم همین گونه باشد.

تهدید ترامپ به اعمال تحریم‌های بیشتر به ایران پس از این حمله موشکی ایران، خنده‌دار است و تاییدی است بر سطحی نگری وی، چرا که آیا تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران تحمیل نکرده باشد!؟ تازه‌ترین تحریم‌هایش نیز علیه محمد جواد ظریف است و چه بسا ترامپ در تحریم‌های آینده می‌خواهد آن لبخندهای معروف ظریف را هم تحریم کند!

مرحله بعدی نیز متزلزل کردن ثبات و امنیت پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه و مشخصا در منطقه خلیج فارس است تا مقدمه اخراج آمریکایی‌ها فراهم شود و این مأموریتی است که شاخه‌های ضربتی و نظامی هم پیمان ایران مانند بسیج مردمی در عراق و انصارالله در یمن و حزب‌الله در لبنان و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در غزه عهده دار خواهند بود و بعید نمی‌دانیم که آن‌ها بین خودشان تقسیم کار و وظیفه کنند و مرحله اجرا در انتظار تصمیم گیری و چراغ سبز است البته اگر چنین دستوری داده نشده باشد و بسیج مردمی از ترور ابو مهدی المهندس فرمانده این گروه حتما انتقام خواهد گرفت.

ترامپ در سال جاری (۲۰۲۰) که سال انتخابات ریاست جمهوری است، روی آرامش نخواهد دید و هم پیمانان ترامپ در منطقه و در خلیج فارس نیز خواب به چشمانشان نخواهد رفت و حقایق درباره خسارت‌های آمریکا بر اثر حمله موشکی ایران در آینده‌ای نزدیک آشکار خواهد شد و اگر هم حقایق پنهان بماند،  حقایق خسارت های جاهای دیگر بر ملا خواهد شد، مانند آنچه در پایگاه «ki » که حزب الله عراق به آن در نزدیکی کرکوک حمله کرد و به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن شماری دیگر منجر شد و چه بسا این یکی از نمونه‌ها باشد. روزهای آینده مشخص می کند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

رأی الیوم

Parameter:451531!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)