|
|
0.0 (0)
[1398/07/15]

عطوان: سعودی‌ها به لزوم مذاکره با ایران و انصارالله پی بردند  

عطوان: سعودی‌ها به لزوم مذاکره با ایران و انصارالله پی بردند

دوشنبه 15 مهر 1398

سردبیر روزنامه رای الیوم در یادداشتی نوشت که سعودی‌ها در نهایت متقاعد شده‌اند که باید به طور حتم با جنبش انصارالله یمن از یک سو و ایران از سوی دیگر مذاکره کنند زیرا آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی‌توانند امنیت آن‌ها را تامین کنند.

به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر سرشناس عرب در یادداشتی که در روزنامه رای الیوم منتشر شد، نوشت: صرف نظر از میزان درستی اخبار اخیری که در رابطه با تماس‌های مستقیم خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان و مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن منتشر شد، عربستان دیگر قادر به ادامه جنگ با یمن با همان توان سابق نیست. بنابراین گفت‌وگو با طرفی که در میدان نبرد مقاومت کرده است، سودمندترین گزینه ریاض برای خارج شدن از این امر پرهزینه است.

عطوان می نویسد: توییت اخیر خالد بن سلمان مبنی بر اینکه "عربستان به پیشنهاد المشاط مثبت نگاه می کند زیرا ریاض همواره برای عملی کردن آن تلاش کرده است " در نتیجه بازنگری سران سعودی در مواضع خود به وجود آمد؛ آنها در نهایت متقاعد شده‌اند که باید به طور حتم با جنبش انصار الله یمن از یک سو و ایران از سوی دیگر مذاکره کنند زیرا سعودی ها این مساله را درک کردند که نه آمریکا و نه دولت عبری قادر به تامین امنیت عربستان و حفاظت از آن نیستند.

وی که سردبیر روزنامه رای الیوم است در ادامه نوشت: نگرانی اصلی مقامات سعودی تنها مساله پیروزی یا شکست در جنگ با یمن نیست بلکه آنها در وهله اول نگران حکومت آل سعود و تداوم آن هستند. خبرگزاری رویترز نیز اخیرا از وجود خشم شدید در محافل خاندان سعودی درقبال سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد و حاکم فعلی عربستان  خبر داد؛ خاندان سعودی نه تنها از سیاست های بن سلمان در رابطه با یمن بلکه از سیاست های منطقه‌ای وی و در راس آن مبالغه در دشمنی با ایران و محور وابسته به آن با تحریک های آمریکا خشمگین است.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است که حوثی ها به سرعت این نگرانی سعودی‌ها را درک کردند و چه بسا با توصیه هم پیمانان خود در تهران و بیروت یا طرف های غربی نزدیک به ریاض تصمیم گرفتند که پیشهاد آتش بس بدهند تا با این اقدام به محمد بن سلمان نردبانی بدهند و به وسیله آن از بالای درخت بحران یمن پایین بیاید.

این نویسنده عرب در بخش دیگری با اشاره به گسترش قدرت ایران نوشت: بار دیگر تاکید می کنم که قواعد درگیری نه تنها در جنگ یمن بلکه در تمام منطقه خاورمیانه تغییر کرده است زیرا بعد از شکست تحریم های آمریکا در تسلیم ایران ایران و عدم پاسخ به حملات قوی جنبش انصارالله در عمق تاسیسات نفتی عربستان و فروپاشی ائتلاف سعودی در جبهه نجران، محور مقاومت امروز چه در سطح سیاسی و چه در سطح نظامی دست برتر را در اختیار دارد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:433092!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)