|
|
0.0 (0)
[1398/11/12]

عطوان: مرحله بعدی «معامله قرن» اشغال اردن، مصر و عربستان است  

یک تحلیلگر مسائل منطقه‌ای مرحله بعدی اجرای معامله قرن را اشغال عربستان، مصر، عراق و اردن توصیف کرده خواستار مقاومت مسلحانه برای به شکست کشاندن این توطئه خطرناک شد.

عطوان: مرحله بعدی «معامله قرن» اشغال اردن، مصر و عربستان است

یک تحلیلگر مسائل منطقه‌ای مرحله بعدی اجرای معامله قرن را اشغال عربستان، مصر، عراق و اردن توصیف کرده خواستار مقاومت مسلحانه برای به شکست کشاندن این توطئه خطرناک شد.

۱۰ بهمن ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله خود در روزنامه رأی الیوم نوشت که معامله قرن در بندهای اعلام‌شده خود سندی برای تسلیم کردن ملت و رهبران فلسطینی و اعلام شکست آنها و تسلیم شدن کامل در برابر شرایط اسرائیل است و عدم امضای این سند نیز سرکوب و محاصره و حتی اخراج به اردن به‌عنوان کشور جایگزین را به‌دنبال دارد.

وی معامله قرن را به نسخه جدیدی از رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی تشبیه کرده نوشت که به این ترتیب ساکنان فلسطینی با تمرکز بسیار بالا در برخی مناطق شامل منطقه موسوم به «الف» و منطقه «ب» و نوار غزه مستقر خواهند شد و تمام منابع آبی و امنیت آنها در اختیار رژیم صهیونیستی قرار خواهد داشت و فلسطینیان هیچ کارکردی جز خدمت به رژیم اشغالگر قدس مانند بردگان را نخواهند داشت.

وی اظهار داشت که در این طرح مسجد الاقصی به هیکل موهوم سلیمان تبدیل می‌شود و قدس به‌صورت کامل به‌عنوان پایتخت دولت عبری‌زبان معرفی می‌شود و فلسطینیان باید آن را به‌رسمیت بشناسند، علاوه بر اینکه حق بازگشت لغو شده و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و دره اردن باید به‌عنوان سرزمین‌های متعلق به اسرائیل شناخته شده و تشکیلات خودگردان نقش بیشتری در مبارزه با گروه‌های مقاومت و خلع سلاح نوار غزه داشته باشد، به این ترتیب نتانیاهو حق دارد برای خود جشن بگیرد و روز اعلام معامله قرن را بزرگترین لحظه در زندگی خود توصیف کند.

عطوان در ادامه مقاله خود تأکید کرد: ما قبل از سرزنش عربها باید به این موضوع اذعان کنیم که 40 هزار نفر از عناصر ما به جاسوس‌ها و نگهبانان شهرک‌های صهیونیست‌نشین تبدیل شده‌اند و همین موضوع ما را به این سرنوشت دچار کرده است. تشکیلات خودگردان در حالی ادعای نمایندگی از ما را دارد که از 80 درصد از اراضی فلسطین چشم‌پوشی کرده تا پست‌های کنونی خود را حفظ کند و خودروهای گران‌قیمت و ویلاهای مرفه را به دست آورد.

وی به معامله قرن و تشکیلات خودگردان فلسطین و گروه‌های دیگر فلسطینی اشاره کرده و در عین حال نوشته تا زمانی که اقدامات عملیاتی برای مقاومت در برابر اشغالگران در تمامی راهکارهای موجود‌به اجرا گذاشته نشود، اتخاذ چنین موضعی ساده است، اقدامی که تنها نباید بر اساس حضور در اتحادیه عرب و متوسل شدن به لطف و بخشش پایتختهای اروپایی و محافل بین‌المللی باشد. ما نباید 26 سال مذاکره و سخنرانی‌ها در سازمان ملل متحد و عضویت در مؤسسات بین‌المللی را فراموش کنیم و باید بدانیم که این روند ما را به این اوضاع خفت‌بار و تحقیرآمیز کشانده است. دردناکتر این که تشکیلات خودگردان و رهبران فلسطین همچنان به این روش ادامه می‌دهند.

تغییر اولویت‌های تشکیلات خودگردان که ابومازن وعده آن را داده است، نباید مبتنی بر جدایی بیشتر و ادامه مذاکرات و تکرار مجدد پایبندی به قوانین بین‌المللی باشد، بلکه باید بر اساس شعله‌ور کردن دامنه مقاومت و انقلاب ملت فلسطین و انحلال تشکیلات خودگردان و پایان دادن به هماهنگی امنیتی با رژیم صهیونیستی و لغو معاهده اسلو باشد و ملت فلسطین باید سرنوشت خودش را خودش تأمین کند.

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی با تأکید بر اینکه رژیم آپارتایدی که ترامپ به‌دنبال احیای آن در فلسطین است، تنها با مقاومت امکان ساقط شدن دارد، تأکید کرد که انتفاضه اول، اشغالگران را مجبور کرد که برای نجات خود دست به دامن دنیا شوند و موجودیت ملت مبارز فلسطین را به‌رسمیت بشناسند. انتفاضه مسلحانه دوم نیز باعث شد شیمون پرز رئیس وقت رژیم صهیونیستی دست به دامن فلسطینیان شود تا تلفات بیشتری میان اسرائیلی‌ها ایجاد نشود و دولت‌های بزرگ نیز برای ایجاد نقشه راه بر تشکیل کمیته چهارجانبه سازش شتابان وارد عمل شدند.

عطوان تأکید کرد معامله قرن حتماً ساقط خواهد شد همان‌گونه که اشغالگری اسرائیلی در نوار غزه ساقط شده بود و قبل از آن اشغالگری اسرائیل در جنوب لبنان از بین رفته بود. این سقوط نیز تنها از طریق مقاومت در تمام اشکال آن امکان‌پذیر است و با روش خفت‌بار مقامات رام‌الله و حمایت بیشتر از امنیت اسرائیل قابلیت تحقق را ندارد.

این مقاله در ادامه تأکید می‌کند که ملت فلسطین در برابر یک دوراهی خطرناک در تاریخ خود قرار گرفته که یا باید از اراضی و آبرو و کرامت خود عقب‌نشینی کند و رشوه 50میلیارددلاری را که ترامپ از گاوهای شیرده عربی خود دوشیده بپذیرد یا اینکه آرمان خود را به پیروزی رسانده و در برابر این توطئه مانند ملت‌های دیگر ایستادگی کند. البته تمام قوانین بین‌المللی که بیش از 170 کشور عضو سازمان ملل متحد آن را به‌رشته تحریر درآورده‌اند مقاومت را حق ملت فلسطین می‌داند.

عطوان الحاق اردن، عراق، مصر و عربستان سعودی به سرزمین‌های اشغالی را از مراحل آینده طرح رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست و تأکید کرد که تمامی عرب‌ها و مسلمانان باید در برابر این خطر ایستادگی کنند.

وی در پایان مقاله تأکید کرد که معامله قرن به‌اجرا گذاشته نخواهد شد، چرا که محور مقاومت در منطقه حضور دارد و ملت فلسطین آماده جانفشانی و انقلاب است، همان‌طور که هزاران فلسطینی عضو محور مقاومت بعد از شکست سال 1967 به مقاومت در برابر اشغالگری روی آوردند و بعد از معاهده اسلو نیز مقاومت را کلید زدند.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری تسنیم

Parameter:452449!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)