|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/03/17]

عفو بین الملل به جنایات جنگی آمریکا در سوریه اذعان کرد  

عفو بین الملل به جنایات جنگی آمریکا در سوریه اذعان کرد

تاریخ خبر: 1397/03/15 

تهران – ایرنا – سازمان عفو بین‌الملل روز سه شنبه با انتشار گزارشی در آستانه سالگرد تجاوز ائتلاف نظامی به سرکردگی آمریکا به سوریه، نوشت: مدارک مستدلی وجود دارد که نشان می‌دهد حملات این ائتلاف نقض قوانین حقوق بشری بین المللی و احتمالا در زمره جنایات جنگی بوده است.

به گزارش ایرنا، در این گزارش که بر مبنای بررسی 42 حمله هوایی ائتلاف آمریکایی به شهر رقه و گفت وگو با ساکنان محلی تهیه شده، آمده است: بسیاری از این حملات به کشته و مجروح شدن هزاران غیرنظامی و تخریب خانه‌ها و زیرساخت‌ها منجر شده که نقض قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.
عفو بین‌الملل می‌افزاید: این ادعای ائتلاف که حملات دقیق هوایی برای بیرون راندن داعش، تلفات بسیار کمی برجای گذاشته، منطبق بر واقعیت نیست. سطح تخریب رقه به اندازه‌ای ست که طی ده‌ها سال پوشش خبری از مناطق جنگی، تاکنون نظیر آن را ندیده بودیم.
سازمان عفو بین‌الملل ادامه می‌دهد: آنچه شهر را ویرانه ساخته و موجب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان بسیاری شده است، استفاده مکرر ائتلاف آمریکایی از تسلیحات انفجاری در مناطقی است که می‌دانستند غیرنظامیان در آنجا به دام افتاده‌اند.
این نهاد حقوق بشری می‌افزاید: مدارک مستدلی وجود دارد که نشان می‌دهد حملات این ائتلاف که به صورت هوایی و توپخانه‌ای و از جمله به طریق نامنظم انجام شده، با کشتن و زخمی کردن هزاران غیرنظامی، نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشری و احتمالا در زمره جنایات جنگی بوده است.
این گزارش ادامه می‌دهد: امتناع ائتلاف از پذیرش سهمش در به وجود آوردن این وضعیت فاجعه‌بار، خود توهین دیگری به بازماندگان است.
مطابق با گزارش‌های ناظران بین‌المللی، آمریکا و کشورهای عضو ائتلاف به سرکردگی واشنگتن همواره میزان تلفات حملات خود به سوریه را کمتر از رقم واقعی اعلام کرده‌اند.
این کشورها از اوت 2014 با هدف سرنگونی دولت قانونی سوریه و تحت لوای مبارزه با داعش، ائتلاف نظامی خود را در خارج از چارچوب سازوکارهای سازمان ملل متحد تشکیل داده اند.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:346639!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)