|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/01/25]

عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه به مرز عراق  

عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه به مرز عراق

شنبه 24 فروردین 1398

تهران - ایرنا - پایگاه 'وطن آنلاین' سوریه گزارش داد که یک ستون نیروهای آمریکایی در استان رقه سوریه واقع در شمال این کشور به سمت مرزهای عراق عقب نشینی کردند.

به گزارش عصر شنبه ایرنا به نقل از این پایگاه خبری، این ستون نظامیان آمریکایی عصر جمعه از یک پایگاه نظامی در حومه شمالی رقه به سمت مرزهای عراق عقب نشینی کرد.
این در حالی است که روز گذشته (جمعه)، منابع خبری ترکیه از استقرار شماری از نظامیان این کشور در مرزهای سوریه خبر دادند.
بر پایه این گزارش، یک کاروان خودرو زرهی شامل نیروهای ویژه که از چندین استان ترکیه به استان «هاتای» در مرز سوریه اعزام شده بودند، در نقاط مختلف این استان مستقر شده‌اند.
درحال حاضر، تدابیر امنیتی در نقاط مرزی ترکیه با سوریه افزایش یافته اما علت این امر هنوز مشخص نشده است.
ترامپ اواخر سال گذشته میلادی به طور غیرمنتظره اعلام کرد که واشنگتن دو هزار نیروی آمریکایی را از سوریه خارج می کند. مقام های آمریکایی در توجیه این تصمیم گفتند که گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است.
تصمیم یکجانبه ترامپ در خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با مخالفت های بسیاری همراه شد به طوری که «جیمز متیس» وزیر دفاع ایالات متحده و «برت مک گور» نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش از سمت خود استعفا کردند.
تصمیم ناگهانی ترامپ در این زمینه با تناقض گویی های متفاوتی از سوی مقام های آمریکایی در پاسخ به نگرانی ها متحدان غربی و منطقه ای آمریکا مواجه بوده است.
در حالی که رئیس جمهوری آمریکا در ابتدا از زمان بندی 60 روزه برای خروج همه نظامیان کشورش از سوریه سخن گفته بود، با وجود گذشت نزدیک به سه ماه هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
همچنین اسفند سال 97 کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: گروه کوچکی از سربازان آمریکایی پس از خروج نظامیان واشنگتن از سوریه، در این کشور می مانند.
«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید در این باره اعلام کرد: یک گروه کوچک حافظ صلح شامل حدود 200 (سرباز) برای مدتی در سوریه باقی می مانند.
سوریه از اواخر اسفند ماه 1389 درگیر بحران و جنگ ناشی از حمایت های برخی کشورهای عربی، غربی و رژیم صهیونیستی از تروریست هایی از 120 کشور جهان است که اکنون آخرین نفس های خود را در این کشور می کشند، امری که با کمک های ایران به دولت سوریه محقق شده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:396811!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)