|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/04/05]

فعال ضد جنگ آمریکایی: کوشنر به دنبال منافع شخصی در نشست منامه است  

فعال ضد جنگ آمریکایی: کوشنر به دنبال منافع شخصی در نشست منامه است

چهارشنبه 05 تیر 1398

نیویورک– ایرنا– یک فعال ضد جنگ آمریکایی، "جرد کوشنر" مشاور و داماد ترامپ را مهره کلیدی برای صهیونیست ها دانست و گفت او در نشست منامه به دنبال منافع شخصی است و می کوشد با پول برخی حکام عرب به مقاومت فلسطینی پایان دهد.

‌"تای بری" روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، گردهمایی منامه را تازه ترین تلاش کاخ سفید برای تحکیم جایگاه رژیم صهیونیستی در منطقه دانست و افزود: خاندان حاکم در بحرین و سعودی نشان دادند که برای بقای خود آماده تن دادن به خواسته صهیونیست ها هستند.

این فعال صلح طلب آمریکایی در پاسخ به این سوال که عنوان "صلح برای شکوفایی" نشست منامه مربوط به شکوفایی فلسطینی ها هم خواهد شد یا خیر، اظهار کرد: در انتظار فلسطینی ها، خیر! اما مجالی را فراهم می کند که جامعه جهانی این موضوع را به گفت وگو بگذارند که "سرانجام کشورهای عربی مسئولیت مساله فلسطین را بر عهده بگیرند".

عضو گروه ضدجنگ "کدپینک" ادامه داد: به باور من، برای دهه ها این موضوع مطرح است که چرا مردم عرب مسئولیت مساله فلسطین را نمی پذیرند.

بری تصریح کرد: نشست منامه در همین چارچوب برگزار می شود که کشورهای پولدار همچون امارات، عربستان و به نوعی بحرین از پول خود برای حل مساله استفاده کنند. هر چند در واقع فلسطینی ها نه به پول عرب ها بلکه به استقلال و حق حاکمیت نیاز دارند. خواسته های آنها بسیار بزرگتر از مقوله پول است.

وی با تاکید بر اینکه خواسته آنها به رسمیت شناخته شدن این واقعیت از سوی جامعه جهانی است که صهیونیست ها بر همه چیز چنبره انداخته اند، گفت: متاسفانه جامعه بین المللی، اسرائیل را یک ملت باستانی تصور می کند که بی اساس است.

عضو گروه ضدجنگ "کدپینک" تاکید کرد: می خواهند مسئولیت اشغال را به دوش رژیم های عرب بیندازند. این رژیم ها نیز آماده پذیرش این نقش هستند تا بتوانند از پشتیبانی برای رویارویی با به اصطلاح اشغال پایتخت های عربی توسط ایران برخوردار شوند. بری خاطرنشان کرد: همه می دانند که هیچ قدرت نظامی در منطقه به برتری ایران نمی رسد. برای همین سعودی ها نیاز دارند که پشت چیزی پنهان شوند.

وی با بیان اینکه نشست منامه با سیاست ضد ایرانی دولت ترامپ مرتبط است، افزود: دقیقاً "جرد کوشنر" در زمانی این سیاست را پیاده می کند که "بنیامین نتانیاهو" در شرایط دشواری قرار دارد و ممکن است به دلیل مسایل جنایی محاکمه شود. از سوی دیگر، نفوذ عربستان هم رو به افول است.

این فعال صلح طلب آمریکایی در پاسخ به اینکه چرا فرد بی تجربه ای چون "جرد کوشنر" مسئول برقراری سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها شده است، گفت: به دلیل پیوندهای قدیمی وی با صهیونیست ها. او برای صهیونیست ها یک مهره کلیدی برای رسیدن به هدف راهبردی ایجاد یک کشور کاملاً صهیونیستی است تا بر منطقه سیطره داشته باشد.

بری تصریح کرد: تردیدی نیست او در مباحث اقتصادی نشست منامه، منافع مالی شخصی دارد. او می خواهد از این نشست و ۵۰ میلیارد دلار آن، برای بالا بردن اعتبار تجاری اش بهره ببرد. من شک دارم که کوشنر یک آمریکایی باشد. یک آمریکایی واقعی به سراغ رژیم های واپسگرا و سرکوبگری همچون بحرین و سعودی نمی رود و دستش را با آنها یک کاسه نمی کند.

نشست منامه در بحرین از سوی "جرد کوشنر" مشاور و داماد "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا و "جیسون گرینبلات" فرستاده ویژه این کشور در خاورمیانه اداره می‌شود.

این نشست شامل ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در نوار غزه و کرانه باختری و بخشی از مناطق فلسطینی نشین اردن، مصر و لبنان خواهد بود که نیمی از این مقدار سهم این سه کشور است.

معامله قرن، طرح آمریکایی است که در آن قدس و بخش‌های اشغالی از کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده به رژیم اشغالگر واگذار و بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادریشان به طور کلی منتفی خواهد شد.

این طرح همچنین شامل چشم‌پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود است که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخته شده است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:417629!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)