|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/06/05]

فعال یهودی آمریکایی: شکاف میان یهودیان آمریکا و رژیم صهیونیستی رو به گسترش است  

فعال یهودی آمریکایی: شکاف میان یهودیان آمریکا و رژیم صهیونیستی رو به گسترش است

سه شنبه 05 شهریور 1398

نیویورک– ایرنا– عضو گروه کد پینک آمریکایی، هم‌پیمانی "دونالد ترامپ" و "بنیامین نتانیاهو" را تهدیدی بلند مدت برای روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست و گفت: جامعه یهودیان آمریکا بویژه جوانان یهودی به سیاست‌های اسراییل بدبین‌تر شده‌اند و از آن فاصله می گیرند.

"آریل گلد" روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا  درباره اعلام پشتیبانی رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم رژیم صهیونیستی برای منع سفر دو نماینده دموکرات کنگره به سرزمین های اشغالی افزود این سیاست ها به ریزش حامیان اسراییل در آمریکا و به ویژه جامعه یهودیان این کشور انجامیده است.

این فعال یهودی با اشاره به جنجال در آمریکا بر سر منع سفر "ایلهان عمر" و رشیده طلیب" به اسراییل گفت که این موضوع تغییری مهم را به وجود آورده  و افکار عمومی آمریکا را درباره پشتیبانی از اسراییل و سیاست های آن حساس کرده است.

وی نگرانی بزرگ رژیم صهیونیستی را جنبش جهانی بایکوت و تحریم اسراییل دانست و افزود: جنبش بایکوت اسراییل یک جریان مسالمت آمیز است که همتای آن در گذشته، آپارتاید در آفریقای جنوبی را سرنگون کرد. این جنبش اخیرا طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

این یهودی آمریکایی ادامه داد: هر چند جنبش پایکوت تاثیر اقتصادی بزرگی بر اسراییل نداشته است اما وزن اجتماعی آن جدی شده است. طبیعی است که اسراییل از افزایش محبوبیت این جنبش نگران باشد و اعضای آن را از واردن شدن به اسراییل منع کند.

در سال های اخیر جنبش بی.دی.اس که برگرفته واژه 'Boycott, Divestment, Sanctions' بایکوت، عدم سرمایه گذاری‌ و تحریم اسرائیل است، نگرانی رژیم صهیونیستی و رژیم آمریکا را به شدت برانگیخته است. 

شباهت بسیار ترامپ و نتانیاهو

این فعال صلح آمریکایی درباره بازتاب منع سفر دو نماینده زن ضد اسراییلی کنگره به سرزمین های اشغالی گفت: افکار عمومی آمریکا در مجموع نگاه یکسانی به این موضوع داشته و از این رویداد به شدت شگفت زده هستند. شوک این موضوع به حدی بوده است که لابی راستگرای "ایپک" نیز ناگزیر به صدور بیانیه و محکوم کردن منع ورود دو نماینده زن کنگره شده است. این موضوعی بسیار بسیار مهم است.

گلد افزود: تنها یک گروه کوچک در اطراف ترامپ، همچون سفیر وی در اسراییل هستند که از این تصمیم پشتیبانی می کنند. اکثریت آمریکایی ها از این موضوع شگفت زده شده اند، حتی آنهایی که ایلهان عمر و رشیده طلیب را دوست ندارند.

وی تاکید کرد: از این جهت می توان گفت که این یک نقطه عطف در سیاست پشتیبانی آمریکا از اسراییل خواهد شد.

این تحلیلگر مسایل رژیم صهیونیستی در پاسخ به این سوال که سیاست ترامپ و اعلام حمایت وی از منع سفر این دو نماینده چه تاثیری داشته است، گفت: دونالد ترامپ یک نژادپرست است و بر این اساس عمل می کند. ایالات متحده بزرگترین حامی اسراییل است و شباهت بسیاری بین نتانیاهو و ترامپ وجود دارد. هر دو نژادپرست بوده و سیاست های دست راستی را پیگیری می کنند.

گلد افزود: این یک تحول بسیار تازه است که اعضای کنگره و حتی رهبران یهودی در آمریکا به انتقاد مستقیم از اسراییل روی آورده اند و از مشروط کردن کمک ها به اسراییل سخن می گویند. این یک تحول مثبت است و ما باید در کمک‌ها به ارتش و شهرک سازی اسراییل و آزار غیرنظامیان و کودکان فلسطینی تجدید نظر کنیم.

اتحاد صهیونیست‌ها و برترپندارهای سفید

وی با بیان اینکه اسراییل در یک دهه گذشته با سرعت در حال چرخش به سیاست های راستگرایانه بوده است، گفت: در انتخابات آینده، حتی اگر بینیامین نتانیاهو برنده نشود، رقیب وی یک راستگرای دیگر خواهد بود که با افتخار از کشتن مردم غزه سخن می گوید.

عضو گروه صلح کدپینک افزود: در واقع بیشتر افکار عمومی اسراییل، عمیقا نژادپرست و ضد فلسطینی هستند. این روندی در سیاست داخلی اسراییل بوده که به راست حرکت می کند. این البته الگویی جهانی نیز دارد که نمونه هایش ترامپ و بلسورانو در برزیل هستند. اسراییل برای این رهبران نمونه ای از یک ملی گرایی قومی است. این روندی بسیار نگران کننده است.

گلد با اشاره به گرایش ضد یهودی سران راستگرای آمریکا و برزیل گفت: مقام‌های اسراییلی ارزش‌های یهودیان را زیر پا گذاشته و با این نژادپرستان معتقد به برتری سفید، دست به یکی کرده اند.

وی درباره چند پاره شدن جامعه یهودیان آمریکا بر سر رژیم اشغالگر صهیونیستی و پیامدهای داخلی آن گفت: تحولات اخیر باعث آگاهی میان یهودیان آمریکا شده و شکافی میان آنها با یهودیان اسراییل به وجود آورده است.

رادیکال شدن حزب دموکرات

این فعال صلح آمریکا خاطرنشان کرد: اختلاف میان ما یکی و دو تا نیست و با توجه به راستگرا بودن سران اسراییل و ترامپ، بسیاری از یهودیان آمریکایی که دموکرات هستند، از اسراییل فاصله گرفته اند. این در جهت عکس یهودیان اسراییل است که روز به روز دست راستی شده و به سمت سیاستمداران نژادپرست گرایش پیدا می کنند. به این معنا، ما با دو جریان بسیار متفاوت روبرو هستیم.

گلد ادامه داد: آمارها نشان می دهد که تغییر در میان همه گروه های سنی و اجتماعی جامعه یهودی آمریکا به وجود آمده است. به ویژه جوانان، از سیاست‌های رهبران سنتی یهودی در آمریکا انتقاد کرده و آنها را زیر سوال می برند. به باور من این روندی است که گسترش پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: به طور سنتی یهودیان آمریکا به حزب دموکرات نزدیک هستند و چرخش آنها علیه اسراییل باعث شده است که حزب دموکرات به سوی موضعی رادیکال سوق داده شود. در این زمینه می توان افزایش نفوذ برنی سندرز و آرای ایلهان عمر و رشیده طلیب را درک کرد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:427364!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)