|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1396/03/10]

فلاحت پیشه: جریان سازش در حماس رخنه کرده است / نباید تغییر رویکرد سران حماس را توجیه کرد  

فلاحت پیشه:

جریان سازش در حماس رخنه کرده است / نباید تغییر رویکرد سران حماس را توجیه کرد

 

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که جریان مقاومت علی رغم تمام فریب ها و نیرنگ های جریان سازش به راه خود ادامه داده است، گفت: تحلیل گران ایرانی نباید درباره تغییر رویکرد برخی رهبران حماس دچار اشتباه شوند زیرا کسانی که جز رهبران مقاومت و جنگ با رژیم اشغالگران قدس بوده اند ، ممکن است فریفته جریان سازش شوند.

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: شکل گیری فضای سازشکارانه در حماس و عقب نشینی برخی از رهبران آنها از مبارزه با اشغالگران سرزمین فلسطینی به یک اتفاق غیر قابل انکار تبدیل شده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: حماس جا پای فتح و صاف گذاشته است به گونه ای که سخنان امروز خالد مشعلشباهت زیادی به مواضع یاسرعرفات و محمود عباس پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود: عوامل مختلفی در شکل گیری جریان سازشکار در رهبری حماس دخیل بوده است که از جمله آن سیاسی کاری برخی مبارزان تحت تاثیر کمک های مالی سعودی محسوب می شود.

روند رخنه در صفوف فلسطینی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رخنه فضای سازشکاری جهان عرب در مقابل رژیم صهیونیستی تحت هدایت ریاض اتفاقی است که نمود خود را در تغییر اساسنامه حماس نشان داد.

وی تصریح کرد: در طول 4 دهه اخیر شاهد بودیم که هر 15 سال جریانی سازشکار در صفوف مبارزان فلسطینی شکل می گیرد و بخشی از رهبران مقاومت را جداکرده و در کنار خائنین به آرمان های مقاومت قرار می دهد.

فلاحت پیشه با تاکید بر این که نخبگان سیاسی ایران نباید سعی کنند که گرایش برخی از سران حماس یا دیگر گروه های فلسطینی را برای سازش توجیه کنند ، گفت:  در زورآزمایی تاریخی فلسطینی با جذابیت های سیاسی کاری و پولی ، این مقاومت است که توسط برخی از رهبران مقاومت قربانی شده  است.

راز ناکامی جریان سازش

وی خاطرنشان کرد: جریان سازش در صورتی که به موفقیت دست پیدا می کرد، این توانایی را داشت که به جریان غالب تبدیل شود اما شکست آنها درمهار زیاده خواهی صهیونیستی و مشکلات درونی جریانات سیاسی فلسطینی مانع راه آنها شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: یکی از دلایلی که جریان سازش کاری نتوانسته به جریان اصلی تبدیل شود این است که حقانیت فلسطینی در حاکمیت تاریخی آنها مانع واگذاری سرزمین های فلسطینی شده است.

تاریخ پرفراز و نشیب اشغال خاک فلسطینی

وی با بیان این که امروز صهیونیست ها مرزهای 1967 را نمی پذیرند ،گفت:  اشغالگران قدس با مجموعه اقداماتی که در سال 1948 اغاز شد ، صهیونیست ها بخشی از سرزمین فلسطینی را گرفتند و علی رقم قطعنامه های شورای امنیت 522 درصد سرزمین ها به فلسطینی ها بازگردانده شده بود ، به جنگ ادامه دادند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: در 1956 میلادی هم جنگ های دیگری شکل گرفت که برای نخستین بار زمین های بیشتری در اختیار صهیونیست ها قرار گرفت اما اعراب و فلسطینیان این مساله را قبول نکردند تا جنگ در سال 1967 ادامه پیدا کرد و جنگ شش روزه شکل گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مرزهایی که بعد از سال 1967 شکل گرفت در حقیقت تنها 20 تا 25درصد سرزمین فلسطینی است که بازهم فلسطینی ها نپذیرفتند. جنگ ها تا 1973 سال و جنگ رمضان که منجر به شکست اعراب شد ، ادامه پیدا کرد. جریان سازش در سال  1978قرار کمپ دیوید را به امضاء رساند.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی گفت: افول جریانات مقاومت با نفوذ جریان سازش و انحراف تحولات خاورمیانه به حمله عراق علیه ایران بهانه برای شکاف در جریانات فلسطینی به خط سازش و خط مقاومت فراهم کرد.

توسعه طلبی صهیونیستی و هویت اسرائیلی

فلاحت پیشه گفت: واقعیت اساسی و غیرقابل کتمان این است که رژیم صهیونیست هر روز در حال پیشروی در سرزمین فلسطینی است و  جریان سازش به دنبال کتمان این اتفاق است.امروز فلسطینی ها به سختی در 9 درصد سرزمین خود ساکن هستند و با ولع تل آویو برای توسعه شهرک های صهیونیستی دست به گریبان هستند.

وی تاکید کرد: شهرک سازی صهیونستی اصلی ترین آرمان راست افراطی اسرائیل است و برهمین اساس تل آویو معتقد است که باقی مانده سرزمین های فلسطینی باید ضمیمه سرزمین اشغالی شود. نکته حائز اهمیت اینجاست که بازگشت آوارگان فلسطینی به هیچ عنوان برای صهیونیست ها قابل پذیرش  نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نکته حائز اهمیت برای صهیونیست ها و دلیل اصلی عقیم ماندن مذاکرات سازش اینجاست کههویت اسرائیلی در وجود دشمن معنی پیدا می کند و آنها تحت همین عنوان حمایت های مالی و سیاسی برای تل آویو کسب می کنند.

وی گفت: جمهوری اسلامی برای حل مساله فلسطینی پیشنهاد رفراندومی فلسطینی با حضور همه مردم و آوارگان این کشور برگزار شود تا تعیین سرنوشت  شود.

القای توهم سازش  و لزوم هوشیاری تحلیلگران ایرانی

فلاحت پیشه گفت: برخی مبارزان فلسطینی توهم دارند که سازش می توانند مانع توسعه طلبی صهیونیستی شوند و همواره اسیر این فکر القایی توسط اعراب مرتجع شده اند اما صهیونیست ها همان سرزمین موهوم از بحر تا نهر را دنبال می کنند.

وی با بیان این که مسئله دولت مستقل فلسطینی به موضوع اصلی هویت آنها تبدیل شده است ، گفت: اسرائیلی ها هرگز راهبرد آمریکایی دوکشوری را قبول نخواهند کرد و در این راه تا رویارویی با واشنگتن هم پیش خواهند رفت. هویت اسرائیلی در وجود دشمن بزرگی به نام فلسطینی معنا و مفهوم پیدا می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جریان مقاومت علی رغم تمام فریب ها و نیرنگ های جریان سازش به راه خود ادامه داده است و تحلیل گران ایرانی نباید درباره تغییر رویکرد برخی رهبران حماس دچار اشتباه شوند.

وی با بیان این که ملاک حال فعلی افراد است ، گفت: کسانی که جز رهبران مقاومت و جنگ با رژیم اشغالگران قدس بوده اند ، ممکن است فریفته جریان سازش شوند.

گفتنی است که خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی حماس که به تازگی این مقام را واگذار کرده، در یک مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل روی خط مشی و رویکرد عمل‌گرایانه جدید این جنبش تاکید کرد.

مشعل گفت حماس آمادگی پذیرش کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را دارد.‌

وی اعلام کرد که« اگر حماس احساس کند اسرائیل اراده‌ای جدی برای صلح دارد، متقابلا آماده سازش است.» /

پایان پیام

 

منبع :   خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:230913!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)