|
|
 » کنفرانس » آرشیو کنفرانس ها » پنجمین کنفرانس
0.0 (0)
گزارش
[1395/11/08]

فلسطین در دوراهی مذاکره و مقاومت  

بر اساس پیشنهادی که گروه صلح خاورمیانه متشکل از روسیه ، آمریکا ، سازمان ملل و اتحادیه اروپا ، ارائه کرده اند تشکیل دولت مستقل فلسطینی به سال 2013 موکول خواهد شد . در این پیشنهاد دو پیش شرط اصلی فلسطینی ها رعایت نشده و احتمالا فلسطینی ها برای داشتن دولت مستقل باید کرانه باختری را از دست بدهند و در دولت خود را غزه تاسیس کنند . سال 2013 خیال مقامات آمریکایی هم راحت تر خواهد بود.

سرانجام پس از مدت ها بحث و جدل بر سر تشکیل کشور مستقل فلسطینی که با واکنش های بسیار زیاد داخلی و بین المللی مواجه بود، شب گذشته محمود عباس این مساله را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد و مورد استقبال بسیاری از کشورهای عضو به جز ایالات متحده امریکا و اسراییل واقع شد.اما عملا در شورای امنیت این طرح با واکنش منفی رورو شد و تا سال 2013 به تعویق افتاد.

شب گذشته علی رغم اعلام رسمی آمریکا مبنی بر وتوی طرح و درخواست ابومازن برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مجمع عمومی سازمان ملل منحد شورای امنیت، محمود عباس در یک سخنرانی تاریخی، تشکیل این کشور را اعلام کرد و درخواست وی مورد استقبال کشورهای عضو واقع شد. بنا به اعلام رسانه های آمریکایی 174 کشور از مجموع 194 کشور عضو، محمود عباس را تحسین کردند و تنها آمریکا و اسراییل از کف زدن برای برای محمو عباس خودداری نمودند. البته این اقدام در رام  الله نیز مورد استقبال فلسطینی ها واقع شد و اکثر کشورها نیز به طور رسمی و غیر رسمی از این اظهار خوشوقتی و خوشحالی کردند. به مناسبت سخنرانی عباس، صفحات بزرگ تلویزیونی در اماکن عمومی در شهرهای مختلف سرزمین‌های فلسطینی نصب شد تا مردم بتوانند سخنرانی عباس را تماشا کنند. هنگام سخنرانی عباس آویگدور لیبرمن، وزیرخارجه رژیم صهیونیستی جلسه نشست را ترک کرد.

 محمود عباس در این جلسه و سخنرانی خود گفت: زمان شکوفایی بهار فلسطین فرا رسیده است. از کشورهای جهان می‌خواهیم از روند به رسمیت شناختن کشور فلسطین به عنوان عضو کامل سازمان ملل حمایت کنند. از کشورهایی که تاکنون فلسطین را به رسمیت نشناخته‌اند می‌خواهیم کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین تاکید کرد: از بان کی‌مون نیز می‌خواهیم درخواست به رسمیت شناختن کشور فلسطین را به شورای امنیت در سریع‌ترین زمان ممکن برای رای گیری ارائه دهد. یک سال قبل در چنین زمانی و در همین سالن بسیاری از رهبران جهان در خصوص روند صلح راکد در منطقه ما سخن گفتند. همگان بر روند جدید و دور جدید مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها امید داشتند. فلسطینی‌ها خواهان تشکیل کشور فلسطین هستند. آنها خواهان دستیابی به راهکار مسالمت آمیز برای حل و فصل مشکلاتشان هستند.کشور فلسطین باید در 22 درصد از اراضی فلسطین یعنی در مرزهای سال 1967 تشکیل شود.

عباس در ادامه افزود: سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) نماینده مشروع ملت فلسطین بوده و خواهد ماند تا زمانی که درگیری‌ها با اسرائیل به پایان برسد و تمام مسائل مربوط به راهکار نهایی حل و فصل شود.هدف ملت فلسطین تشکیل کشور مستقل به مرکزیت قدس شرقی براساس قطعنامه‌های بین المللی است. سازمان آزادی بخش فلسطین با اعمال خشونت و اقدامات تروریستی مخالف است. ما همچنان بر گزینه مذاکرات براساس قطعنامه‌های بین المللی پایبند هستیم و آمادگی خود را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام می‌کنیم. ملت ما به مقاومت مشروع و مسالمت آمیز خود در برابر شهرکسازی‌ها ادامه می‌دهد.

عباس در ادامه افزود: معتقدم که هر کس ذره‌ای وجدان داشته باشد با دستیابی ما به عضویت کامل در سازمان ملل مخالفت نمی‌کند. در خصوص شکاف داخلی نیز باید بگویم زمانی که تندباد اختلافات وحدت ملی ما را در معرض هدف خود قرار داد تصمیم گرفتیم برای بازگرداندن این وحدت مذاکره کنیم. ما در تحقق آشتی ملی موفق عمل کردیم امیدواریم که اقدامات لازم برای اجرا شدن این امر هر چه سریع‌تر صورت پذیرد. 

وی همچنین عنوان داشت: ما قصد منزوی کردن اسرائیل را نداریم، بلکه می‌خواهیم از شهرک‌سازی‌ها و اشغال‌گری سلب مشروعیت کنیم. دولت اسرائیل تلاش‌ها برای تحقق صلح را از بین برد. همواره اقدامات ما برای تحقق صلح با سرسختی‌های دولت اسرائیل مواجه می‌شد. بهار فلسطین برای دستیابی به استقلال فرا رسیده است. در حال حاضر می‌بینیم که ملت‌های عربی برای دستیابی به دموکراسی در چارچوب "بهار عربی" تلاش می‌کنند. زمان تحقق بهار فلسطین نیز فرا رسیده است. سیاست‌های اسرائیل راهکار تشکیل دو کشور را از بین می‌برد. شهرک‌سازی‌ها بیانگر ماهیت سیاست‌های اسرائیل در اشغال‌گری نظامی بر اراضی ملت فلسطین است.

وی همچنین عنوان داشت: چنانچه این روند متوقف شود ما آماده از سرگیری فوری مذاکرات هستیم. زمان آن فرا رسیده است که ملت فلسطین به آزادی و استقلال خود دست یابد.

عباس، راه حل نهایی مشکلات منطقه را تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی اعلام کرد و گفت که "دولت و ملت فلسطین" همه گونه تروریسم را محکوم می کند، به خصوص تروریسم دولتی و "تروریسم شهرک نشینان" را.

در این میان اما نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در یک سخنرانی با فاصله چند دقیقه ای با عباس خواستار تداوم مذاکرات صلح شد. مذاکراتی که سالهاست بدون نتیجه فقط در جهت تامین منافع اسراییل ادامه داشته است.

وی گفت: ما دست صلح به سوی ملت فلسطین دراز کرده‌ایم اما معتقدیم که از طریق قطعنامه‌های سازمان ملل نمی‌توان به صلح دست یافت!

بنیامین نتانیاهو مدعی شد: من دست صلح و دوستی به سوی ملت فلسطین دراز کرده‌ام و در راستای برقراری صلح عادلانه و دائمی با فلسطینی‌ها تلاش می‌کنم!  حقیقت این است که اسرائیل خواهان صلح است و من نیز به دنبال صلح هستم. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم از طریق قطعنامه‌های سازمان ملل به صلح دست یابیم بلکه این راه از طریق مذاکره امکان پذیر است. واقعیت این است که فلسطینی‌ها تاکنون مذاکره را رد کرده‌اند!

نتانیاهو در این سخنرانی از محمود عباس خواست تا مذاکرات صلح را آغاز کنند و خطاب به عباس اظهار داشت: بیا با هم تلاش کنیم و به خاطر برقراری صلح مذاکره کنیم. من از شما می‌خواهم همین‌جا و همین امروز و همین‌جا در نیویورک و در سازمان ملل با هدف بررسی تلاش صلح در خاورمیانه با من نشستی داشته باشد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی خطاب به عباس ادامه داد: من به تنهایی نمی‌توانم صلح را برقرار کنم و در توان من نیست که بدون تو صلح را برقرار کنم. ما هر دو فرزندان ابراهیم هستیم و سرنوشتمان مشترک است!

نخست وزیر رژیم صهیونیستی درخواست این رژیم را مبنی بر لزوم تشکیل کشور فلسطین در آینده در حالی که بدون سلاح باشد و کشور یهودی اسرائیل را به رسمیت بشناسد، تکرار کرد و اظهارات محمود عباس مبنی بر اینکه شهرک‌سازی‌ها فرصت‌های‌ صلح را از بین می‌برد رد کرد.

نتانیاهو گفت: ریشه درگیری‌ها شهرک‌سازی‌ها نیست بلکه شهرک‌سازی‌ها نتیجه‌ی درگیری‌هاست و این مساله‌ای است که باید درباره آن مذاکره کنیم و آن را حل نماییم!  ریشه درگیری‌ها همانطور که همیشه مطرح بوده و همچنان نیز مطرح است مخالفت فلسطینی‌ها با به رسمیت شناختن کشور یهودی اسرائیل در چارچوب یک حد و مرز مشخص است. اسرائیل آماده پذیرش حل و فصل‌ها و راه‌حل‌های دردناک است. فلسطینی‌ها باید در کشورمستقل خود زندگی کنند اما باید آماده صلح باشند. فلسطینی‌ها باید امنیت اسرائیل را تضمین کنند!

نتانیاهو مجمع عمومی سازمان ملل را صحنه‌ای برای تلاش علیه اسرائیل خواند و مدعی شد که بسیاری اسرائیل را به ناعادلانه بودن متهم می‌کنند و قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل اکثرا علیه اسرائیل است!

نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد: عقب نشینی از کرانه باختری از نظر اسرائیل مساله مرگ و زندگی است.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: فلسطینی‌ها خواهان مذاکره نیستند بلکه خواهان کشوری بدون صلح هستند. ما عقب نشینی را تجربه کرده‌ایم. ما از نوار غزه عقب نشینی کردیم و راه حلی را به یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین ارائه کردیم اما وی آن را در سال 2000 رد کرد و فلسطینی‌ها دست به انتفاضه و حمله زدند. در سال 2005 از لبنان و نوار غزه عقب نشینی کردیم که این عقب نشینی‌ها هیچ نتیجه‌ای نداشت بلکه موجب شد فلسطینی‌ها هزاران موشک به سمت اسرائیل شلیک کنند. ما غزه را ترک کردیم؛ شهرک‌سازی‌ها را متوقف کردیم، شهرک‌های اسرائیلی نوار غزه را تخریب کردیم، اکنون نیز درصدد متوقف کردن شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری هستیم. ما می‌خواستیم که غزه امن باشد؛ عباس می‌توانست غزه را به مکانی امن تبدیل کند. اما ما به صلح دست نیافتیم بلکه شاهد جنگ بودیم. ما آماده مشاهده غزه دوم در کرانه باختری نیستیم. قطعنامه‌ 242 شورای امنیت از اسرائیل نخواسته است که از کل کرانه باختری عقب نشینی کند بلکه تنها از اسرائیل خواسته است از برخی مناطق عقب نشینی کند. اسرائیل آماده تشکیل کشور فلسطین در کرانه باختری است اما برای تولد یک غزه‌ی دیگر آماده نیست. 

این مواضع اسراییل که تاکنون بی سابقه بوده ممکن است باعث جلب نظر بسیایر در سطح جهان شود اما «چه مسلم است این روند به نتیجه نخواهد رسید؛ چراکه اسراییل عملا به فکر صلح در خاورمیانه و بازگشت فلسطینی ها به اراضی اشغالی نیست و این مساله در حد یک عوام فریبی بزرگ مطرح است.

این مساله با واکنش رئیس جمهوری اسبق آمریکا محواجه شد. کلینتون با انتقاد از عملکرد دولت بنیامین نتانیاهو، وی را عامل نبود صلح در خاورمیانه توصیف کرد.

وی اظهار داشت: دو دلیل اصلی نبود صلح در خاورمیانه، تردید دولت بنیامین نتانیاهو در پذیرش توافق‌نامه کمپ دیوید و دیگری تغییر بافت جمعیتی اسرائیل است که باعث می‌شود اسرائیلی‌ها کمتر به صلح تمایل نشان می‌دهند. دو حادثه بزرگ در خاورمیانه یعنی ترور اسحاق رابین و سکته مغزی آرییل شارون، نخست‌وزیران اسبق اسرائیل، باعث می‌شود که انسان به این فکر فرو رود که آیا واقعا قرار نیست در خاورمیانه صلح ایجاد شود؟ چرا که شارون قبل از بیماری برای امضای توافق‌نامه صلح می‌کوشید اما این تلاش‌ها زمانی که حزب لیکود به قدرت بازگشت، ناکام ماند. فلسطینی‌ها به وضوح تاکید کرده بودند که اگر نتانیاهو با توافق‌نامه کمپ دیوید موافقت کند، آن را قبول خواهند کرد.

کلینتون در ادامه گفت: دولت کنونی اسرائیل از دولتی که ایهود باراک آن را تاسیس کرده بود و در سال 2000 به صلح خیلی نزدیک شده بود، دوری گزیده است. امروز مذاکرات با دولت نتانیاهو مشروط به شروط جدیدی خواهد بود که پیش‌بینی نمی‌شوند فلسطینی‌ها آن را بپذیرند. رئیس جمهوری اسبق آمریکا همچنین بر استفاده کشورش از حق وتو علیه فلسطینی‌ها در سازمان ملل تاکید کرد و گفت علت این اقدام این است که اسرائیلی‌ها قبل از موافقت با تشکیل کشور مستقل فلسطین، ضمانت‌نامه‌های امنیتی می‌خواهند. نتانیاهو خیلی از توافق‌نامه صلح دور شده است و همه آمریکا باید این را بدانند که حالا رسیدن به توافق نهایی دشوار است.

نهایتا با این فعل و انفعالات،، پس از آنکه تهدیدات آمریکا و غرب به محمود عباس درباره تقدیم طرح تشکیل دولت مستقل فلسطینی ، کارگر نیفتاد و وی این در خواست  را تقدیم دبیر کل سازمان ملل کرد و متعاقبا نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز در سازمان ملل اظهار داشت که تشکیل دولت مستقل فلسطینی فقط از طریق مذاکره فلسطینیان با اسرائیل ممکن است ، گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه هم  کاملا فلسطینیان را ناامید کردند . 

 گروه چهار جانبه صلح خاورمیانه متشکل از روسیه ، آمریکا ، اتحادیه اروپا و سازمان ملل نیز خواستار این شدند که طرف فلسطینی و اسرائیلی ظرف یک ماه آینده مذاکرات خود را آغاز و تا پایان سال آینده میلادی نیز آن را به نتیجه مشخصی برسانند . این در حالی است که دو پیش شرط اصلی فلسطینی ها ، یعنی توقف شهرک سازی ها در کرانه باختری و همچنین به رسمیت شناختن مرز های سال 1967 برای به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی در نظر گرفته نشده است . 

بدین ترتیب آرزوی فلسطینی ها برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی که با حمایت جهانی هم همراه گشته بود با اجماع چند کشور عمدتا عضو شورای امنیت یعنی آمریکا ، روسیه ، کشور های عضو اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه و انگلیس ، بر باد خواهد رفت .

بر این اساس ، ظرف این مدت رژیم صهیونیستی خواهد توانست که اراضی بیشتری از کرانه باختری را در اختیار خود بگیرد و  عملا نه شهرک سازی ها متوقف خواهد شد و نه مرز های 1967 و لذا با شرایط اخیر فلسطینی ها در سال 2013  عملا باید دولت مستقل خود را در باریکه غزه تشکیل دهند .

در صورت تحقق چنین سناریویی فلسطینی ها باید تشکیل دولت مستقل خود را در غزه بپذیرند ، در غیر این صورت به عنوان طرفی معرفی می شوند که خواهان صلح در خاورمیانه نیست . 

از سویی دیگر در طول این مدت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز به پایان خواهد رسید و دمکرات ها دیگر نگرانی امروز خود نسبت به حمایت یا عدم حمایت لابی صهیونیست و یهودی های این کشور را در انتخابات نخواهند داشت . 

آنچه مسلم است تمام طرف های دخیل در مساله صلح خاورمیانه، عامل اصلی عدم تحقق صلح را زیاده خواهی های اسراییل می دانند اما عده ای مجددا بر احیای روند صلح بی نتیجه پایفشاری دارند.

در این راستا نمایندگان کمیته چهارجانبه پیشنهاد کردند که مقامات رژیم صهیونیستی و فلسطین باید ظرف یک ماه به منظور توافق بر سر یک دستور کار برای مذاکرات صلح جدید با هدف حصول توافق تا پایان سال 2012 با یکدیگر دیدار کنند. این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد که خواهان حصول توافق در مورد پیشنهادهای جامع درباره موضوع اراضی و امنیت ظرف سه ماه و حصول پیشرفت چشمگیر ظرف شش ماه است. صدور این بیانیه با استقبال از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی مواجه شد اما نکته قابل تامل قارا داشتن آن در برابر درخواست محمود عباس است.

به نظر می رسد اقدام عباس تنها فرصتی برای نشان دادن خواست ملت فلسطین و نشان دادن چهره کریه آمریکا و رژیم صهیونیستی باشد. باز هم باید تاکید کرد که تنها راه حل مشکل فلسطین مقاومت است و بس.

هاتف پورشیدی

بخش سیاست تبیان

تاریخ : یکشنبه 1390/7/3 

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=180943

 

Parameter:224696!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)