|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/10/28]

فلسطین در کانون توجهات جهانی؛ پیام ها و پیامدها  

اینک اما با نزدیک شدن به پایان نمایش داعش و النصره در عراق و سوریه باردیگر فلسطین در اولویت کشورهای محور مقاومت قرار گرفته و چه بسا با پیروزیهای اخیر این محور در منطقه حلقه جدیدی علیه اسراییل شکل گیرد که...

خبرگزاری قدس (قدسنا)؛ مهدی شکیبایی*:

آن دسته از تحلیلگرانی که تحولات منطقه غرب آسیا را از نزدیک و دقیق پیگیری می کنند یحتمل متوجه شده اند که چندی است با فروکش کردن تحولات در سوریه، عراق و یمن،‌ فلسطین باردیگر به کانون توجهات جهانی بازگشته است.

 

نشانه های این توجه:

- ترامپ جمهوری خواه وعده انتقال سفارت امریکا از تل آویو به قدس را داده است

- کابینه نتانیاهو طرح ساخت شهرکهای بیشتری را در کرانه باختری تصویب کرد

- شورای امنیت قطعنامه 2334 علیه شهرک سازی را تصویب کرد و دولت اوباما هم مخالفتی نکرد

- فرانسه میزبان نشستی در پاریس برای گرفتن اجماع بر سر طرح دو دولت در فلسطین بود

- ایران اعلام کرده است پنجمین کنفرانس بین المللی حمایت از قدس و انتفاضه را در اسفند ماه برگزار می کند 

- فلسطینی ها بلافاصله بر شدت انتفاضه سوم افزودند و عملیات شهادت طلبانه ای را در قدس به اجرا گذاشتند

- ترکیه برخلاف معمول این پنج سال عملیات فلسطینی ها را محکوم کرد

- روسیه هم میزبان نشستی در مسکو با حضور گروههای فلسطینی است

 

مجموعه این اخبار غلبه ای قابل توجه بر سایر رخدادها در منطقه داشته است. 

 

اما دلیل یا دلایل احتمالی این همه فعل و انفعالات دیپلماتیک و میدانی چیست؟

 

برای نزدیک شدن به ریشه این توجهات به نظر تاملی در اظهارات  ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه پس از پایان نشست دیروز پاریس تصویری روشن تر به دست خواهد داد. وی در جمع خبرنگاران در پایان نشست پاریس برای فلسطین (روز گذشته) هشدار داد که راهکار ایجاد دو دولت در فلسطین در معرض خطر است.

 

طرح راهکار دو دولت چیست و چرا در شرایط حاضر فرانسه برای اجماع بر سر آن نشستی با حضور 70 کشور برگزار کرد؟

 

از جمله طرح هایی که در سال‌های اخیر، در مورد منازعه میان فلسطین و رژیم اشغالگر قدس بسیار مطرح شده است، طرح کشور دوملیتی است. دولتی با ملیت فلسطینی در کرانه باختری،‌نوار غزه و قدس شرقی(اراضی اشغالی 1967)  و دولتی با ملیت یهودی در اراضی اشغالی سال 1948 . غرب و تشکیلات خودگردانی فلسطین از این طرح حمایت می کند.

 

در مقابل این طرح راهکار جریان های مردمی مقاومت فلسطینی قرار دارد که ناظر بر طرح فلسطین از نهر تا بحر است. یعنی تشکیل دولت فلسطین در سرزمین تاریخی فلسطین. این طرح از سوی زنجیره های منطقه ای محور مقاومت از جمله ایران حمایت می شود.

 

کلید اصلی این مباحث را باید در ابراز نگرانی پاریس ازاعلام در معرض خطر بودن طرح دو دولتی پیگیری کرد:

 

 حقیقت آن است که غرب تا یک دهه پیش هرگز به این صراحت قائل به طرح راهکار دو دولتی در فلسطین نبود و با لابی گری صهیونیست ها به ادغام جامعه  فلسطینی در طرح دولت یهودی اسراییل در سرزمین تاریخی فلسطین چشم داشت. لیکن وقوع دو انتفاضه اول و دوم فلسطینیان چاره ای جز راهکار دو دولتی پیش پای انان نگذاشت. فلسطینی ها نه تنها موفق به تحمیل این طرح علیه غرب شدند بلکه به طور جدی پایه های موجودیت اسراییل در سرزمین فلسطین را به لرزه در آوردند و با وقوع بیداری اسلامی چه بسا به این مهم می توانستند دست یابند. اما با آغاز بحران در سوریه در سال 2011 خطر از بیخ گوش اسراییل گذشت و حلقه محاصره بیداری اسلامی به دور اسراییل تا حدودی باز شد و موضوع فلسطین با خلق گروههای تکفیری داعش و النصره در سوریه  و عراق از اولویت کشورهای محور مقاومت اجبارا خارج شد.

 

اینک اما با نزدیک شدن به پایان نمایش داعش و النصره در عراق و سوریه باردیگر فلسطین در اولویت کشورهای محور مقاومت قرار گرفته و چه بسا  با پیروزیهای اخیر این محور در منطقه حلقه جدیدی علیه اسراییل شکل گیرد که نه تنها طرح دو دولتی بلکه اساسا موجودیت اسراییل را با توجه به ضعف متحدان منطقه ای و بین المللی اش با تردید جدی روبرو کند.

 

لذا ابراز نگرانی اقای ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه در پایان نشست پاریس را باید در همین راستا ارزیابی کرد. 

 

عجله فرانسه برای اجماع سازی بر سر طرح دو دولتی از این روست که انها تلاش دارند تا پیش از اینکه طوفان مقاومت به همه سرزمین فلسطین دست نیافته،‌ موجودیت اسراییل را دست کم در اراضی اشغالی سال 48 حفظ کنند و به این موجودیت مشروعیت بین المللی دهند.

 

راز توجهات جهانی به فلسطین را باید به این نیاز آشکارغرب پیوند زد نه چیز دیگر.

 

*مدیر عامل خبرگزاری قدس

27\10\1395

http://www.qodsna.com/NewsPage.aspx?newsid=69501

 

Parameter:224154!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)