|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
در دیدار با رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین
[1399/11/06]

قالیباف: روابط ایران و چین متأثر از تحول در سایر کشورها نبوده و نیست  

رئیس مجلس در دیدار ویدئو کنفرانسی با لی جان شو رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین گفت: آینده از آن آسیا و کشورهای مستقل است و ما نگاه به حوزه مهم تمدنی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی قاره آسیا را فرصتی مهم برای مردم این قاره پهناور می‌دانیم.

در دیدار با رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین

قالیباف: روابط ایران و چین متأثر از تحول در سایر کشورها نبوده و نیست

 دوشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۹

رئیس مجلس در دیدار ویدئو کنفرانسی با لی جان شو رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین گفت: آینده از آن آسیا و کشورهای مستقل است و ما نگاه به حوزه مهم تمدنی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی قاره آسیا را فرصتی مهم برای مردم این قاره پهناور می‌دانیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (دوشنبه 6 بهمن ماه) با لی جان شو رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین در خصوص راه‌های تقویت و تحکیم همکاری‌های فیمابین به ویژه مراودات پارلمانی و چشم انداز تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای طی نشست رسمی و وبیناری گفتگو و تبادل نظر کرد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفتگوی ویدئو کنفرانسی با تبریک فرارسیدن عید بهاره و سال نو چینی، به پیشینه تاریخی و طولانی مراودات دو ملت اشاره کرد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی روابط دو کشور وارد دوران نوینی از همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی - پارلمانی گردید و دیدگاه‌های مشترک در قبال تحولات بین المللی و منطقه ای موجب تحکیم و تقویت هرچه بیشتر روابط فیمابین شد.

قالیباف افزود: باور داریم که آینده از آن آسیا و کشورهای مستقل است و ما نگاه به حوزه مهم تمدنی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی قاره آسیا را فرصتی مهم برای مردم این قاره پهناور می‌دانیم.

وی تأکید کرد: روابط دوستانه تهران - پکن متأثر از روابط با سایر کشورها و شرایط بین‌المللی نبوده و نخواهد بود و براساس همکاری و منافع مشترک در همه حوزه‌ها پیش خواهد رفت. اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه می‌باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک موفقیت چین در مبارزه با بیماری کرونا و به ویژه تهیه واکسن آن از کمک های پکن به جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با این بیماری قدردانی کرد و به دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران در تولید واکسن اشاره و تلاش های مشترک کادر درمانی - بهداشتی و علمی ایران و چین را ستود.

وی بر استمرار همکاری دو کشور در مبارزه با ویروس کرونا و تولید واکسن تاکید کرد.

قالیباف در ادامه‌، همکاری‌های پارلمانی فیمابین را بخش مهمی از روابط دو کشور خواند و افزود: مجالس ایران و چین در عرصه های مختلف منطقه‌ای و دوجانبه همکاری ‌های سازنده و مؤثری دارند و در آینده نیز سطح همکاری پارلمانی متناسب با روابط دو کشور توسعه و گسترش خواهد یافت.

وی ضمن تأکید بر حمایت مجلس شورای اسلامی از راهکارهای تسهیل کننده و شتاب دهنده مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف تصریح کرد: ایران علاقمند به ارتقاء سطح همکاری‌ها در همه بخش های مورد علاقه طرفین می‌باشد.

قالیباف از موضع قاطع چین در رد تحریم‌ها علیه ملت ایران قدردانی کرد و افزود: روابط ایران و چین به صورت مستقل حائز اهمیت راهبردی است و متأثر از تحول در سایر کشورها نبوده و نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بر اهمیت احترام همه طرف‌ها به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین تأکید کرد.

چین از هرگونه همکاری با ایران جهت مبارزه با کرونا و تهیه واکسن کرونا استقبال می‌کند

در ادامه  این نشست، جان لی شو رئیس کنگره ملی خلق چین با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور گفت‌: گفتگو و رایزنی میان روسای مجالس ایران و چین در آغاز سال میلادی جدید نشان دهنده تعمیق روابط سازنده دو کشور می‌باشد . 

وی افزود: همانگونه که رهبری چین تاکید دارند، روابط دوستانه جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران نشأت گرفته از پیشینه تاریخی همکاری‌های دو کشور در زمان های سخت و حمایت های بیدریغ در مسائل مهم فیمابین است.

رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین ضمن اشاره به اهمیت مراودات و تبادلات پارلمانی در توسعه مناسبات دوستانه در کشور بر آمادگی مجلس چین بر تقویت و تحکیم همکاری های پارلمانی فیمابین تاکید کرد.

وی افزود: دولت و پارلمان چین سیاست آمریکا و اعمال تحریم علیه کشورها را محکوم و بر پایبندی و حمایت کشور متبوعش از توافقات بین‌المللی تاکید دارند. 

رئیس دائمی کنگره خلق چین در پایان این نشست برای تبادل تجارب در امر مبارزه با ویروس کرونا میان مراکز بهداشتی دو کشور تاکید کرد و گفت: جمهوری خلق چین از هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی جهت مبارزه با کرونا و تهیه واکسن کرونا استقبال می نماید.

در این گفتگو بر تداوم و استمرار رایزنی و گفتگوهای پارلمانی فیمابین در سطوح مختلف ، بهره گیری از ظرفیت های حقوقی و قانونی مجالس دو کشور برای پیشبرد روابط فیمابین دو کشور، همکاری برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم و تبادل تجربه و اطلاعات در زمینه فعالیت‌های پارلمانی توافق شد. 

همچنین طرفین توافق نمودند با استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی دو کشور از مصوبات و توافق دولت های چین و ایران حمایت نمایند.

در این نشست مجازی روسای کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی ، اقتصادی، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین و معاونین وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی، رئیس کمیسیون مشترک دولتی و معاون امور مجلس و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و جمعی دیگر از مقامات پارلمانی مجلس شورای اسلامی و مقامات عالیرتبه همتا از پارلمان ، وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی چین حضور داشتند.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:474779!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)