|
|
5.0 (1)
[1395/08/23]

قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین  

قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین

 

‌ماده 1 - سرزمین فلسطین به ملت فلسطین تعلق داشته و دارد و رژیم اشغالگر قدس و حکومت غاصب صهیونیستها که با ظلم و غصب و قتل عام‌ و جنایت بر این سرزمین و بیت‌المقدس مسلط گردیده‌اند غاصب و ظالم و محکوم‌اند و بر همه ملتها و انسانهای حق‌طلب جهان خصوصاً مسلمانان و‌بالاخص مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران لازم است از مردم ستمدیده و آواره و مبارز فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش به هر نحو  ممکن‌ حمایت و دفاع نمایند.

 

‌هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی موظف است از طرق مختلف این حمایت را تعمیق و گسترش بخشد و در اسرع وقت کنفرانسی از نمایندگان‌ کشورهای اسلامی و صاحب‌نظران در این راستا تشکیل دهد.

 

‌ماده 2 - دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند صندوق کمکهای انسانی را جهت حمایت از مردم فلسطین تشکیل دهد و کمکهای مسلمانان و‌افراد آزادیخواه جهان را جمع‌آوری و در جهت حمایت و تقویت آوارگان فلسطینی و مردم مظلوم و مبارز سرزمین فلسطین انتفاضه صرف نماید.

 

‌ماده 3 - بنیاد شهید انقلاب اسلامی و بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی با اذن ولی امر مسلمین و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران‌ موظف‌اند از خانواده‌های شهداء، جانبازان، اسرا و مفقودین سرزمینهای اشغالی و سایر شهدایی که از بقیه نقاط جهان در راه آزادی فلسطین به شهادت‌می‌رسند در حد توان حمایت معنوی و مادی نمایند.

 

‌ماده 4 - وزارتخانه‌های فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی موظفند هرساله جهت تحصیل تعدادی از داوطلبان فلسطینی‌در دانشگاههای کشور سهمیه‌ای را منظور نمایند. 

 

‌ماده 5 - به منظور اجرا و پیگیری و هماهنگی‌های لازم کمیته‌ای مرکب از نمایندگان تام‌الاختیار وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد‌اسلامی، بنیاد شهید، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، بنیاد جانبازان، هلال احمر و دو نفر از نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی به انتخاب مجلس زیر نظر رئیس جمهور یا نماینده ایشان تشکیل و هر شش ماه اقدامات انجام شده را به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.

 

‌ماده 6 - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران موظفند حمایت تبلیغاتی از انقلاب اسلامی فلسطین را در‌اولویت فعالیتهای برون‌مرزی خود قرار دهند. 

 

‌ماده 7 - با توجه به سوابق تاریخی، مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران بیت‌المقدس را به عنوان موطن و مرکز دولت اسلامی‌در تبعید فلسطین به رسمیت می‌شناسد و از تمام کشورهای اسلامی تقاضا دارد این شهر را به عنوان مرکز دولت اسلامی در تبعید فلسطین به رسمیت‌ بشناسند.

 

‌ماده 8 - هر نوع برقراری رابطه اقتصادی و تجاری و فرهنگی با کمپانیها و مؤسسات و شرکتهای وابسته به صهیونیستها در سطح جهان ممنوع‌ می‌باشد.

 

‌تبصره - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت یک سال در حد امکان لیست کامل شرکتها و مؤسسات و‌کمپانی‌های صهیونیست را در سطح جهان شناسایی و به مجلس شورای اسلامی و هیأت دولت ارائه نماید. 

 

‌قانون فوق مشتمل بر هشت ماده و یک تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و شصت و نه مجلس شورای‌اسلامی تصویب و در تاریخ 1369.2.19به تأیید شورای نگهبان رسیده است. 

                                                                                                                            رئیس مجلس شورای اسلامی 

 

قانون اصلاح ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب 1369

 

قانون اصلاح ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب 1369

ماده واحده - ماده (1) قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مصوب  1369/2/19 به شرح زیر اصلاح می گردد:
ماده 1 - سرزمین فلسطین به ملت فلسطین تعلق داشته و دارد و رژیم اشغالگر قدس و حکومت غاصب صهیونیستها که با ظلم و غصب و قتل عام و جنایت بر این سرزمین و بیت‌المقدس مسلط گردیده‌اند غاصب و ظالم و محکومند و بر همه ملتها و انسانهای حق‌طلب جهان خصوصا" مسلمانان و بالاخص مردم و حکومت جمهوری اسلامی ایران لازم است از مردم ستمدیده و آواره و مبارز فلسطین تا رسیدن به حقوق حقه خویش به هر نحو ممکن
حمایت و دفاع نمایند.
هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی موظف است از طرق مختلف این حمایت را تعمیق و گسترش بخشد و در فرصتهای مقتضی کنفرانسی از نمایندگان کشورهای اسلامی و صاحب نظران در این راستا تشکیل دهد.
دبیرخانه دائمی کنفرانسهای بین‌المللی فلسطین به منظور برگزاری این کنفرانسها و پیگیری مصوبات مجلس شورای اسلامی درباره فلسطین تشکیل می شود.

اعضاء دبیرخانه پنج نفر متشکل از یک نفر به انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی (به عنوان دبیر) و دو نفر نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی موضوع ماده (5) این قانون برای کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین و دو نفر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می باشد. کلیه امور دبیرخانه با نظر اعضاء انجام پذیرفته و مصوبات آن با رأی اکثریت اعضاء لازم‌الاجراء است.

هزینه دبیرخانه دائمی از محل اعتبار قانون مصوب قبلی تأمین می گردد.

دستورالعمل اجرایی این قانون توسط دبیرخانه تهیه و به تصویب رئیس مجلس شورای اسلامی می رسد.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و نهم خرداد ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1384/4/8 به تأیید شورای نگهبان رسید.

Parameter:222519!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)