|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
مشاور پیشین وزارتخارجه آمریکا:
[1397/08/26]

قتل خاشقچی افکار عمومی آمریکا را تغییر داد  

مشاور پیشین وزارتخارجه آمریکا:

قتل خاشقچی افکار عمومی آمریکا را تغییر داد

تاریخ خبر: 1397/08/26 

نیویورک– ایرنا- مشاور پیشین وزارتخارجه آمریکا می گوید قتل جمال خاشقچی به طور جدی افکار عمومی آمریکا درباره سعودی را تغییر داده است، اما کاخ سفید برای ادامه فشار به ایران روابط با ریاض را همچون گذشته ادامه می دهد.

«رابرت هانتر» روز جمعه در گفت گوی اختصاصی با ایرنا افزود: به نظرم مساله قتل خاشقچی باعث تغییر در سیاست آمریکا درباره جنگ یمن شده است.
خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی که گویا از اسرار درون کاخ های ریاض هم با خبر بوده است، در یک توطئه از پیش طراحی شده، دهم مهرماه امسال در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید و گفته می شود جسد آن مثله شده است.
سفیر پیشین آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) درباره تاثیر نتایج انتخابات کنگره بر روابط نظامی-اقتصادی واشنگتن با آل سعود هم گفت: مهمترین تاثیر، تغییر احتمالی سیاست خاورمیانه ای آمریکا در جنگ یمن است. با توجه به سیطره دمکرات ها بر مجلس نمایندگان و قتل خاشقچی به نظر می رسد تمایلی برای محدود کردن دولت برای پشتیبانی از سعودی ها در جنگ یمن دیده می شود. 
هانتر خاطرنشان کرد: البته برای الزام آور کردن هرگونه قانونگذاری در این خصوص، نیاز به تایید سنا وجود دارد و می دانیم که سنا تمایل بیشتری به حمایت از مواضع رییس جمهوری دارد. وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده اند که در صدد ایجاد آتش بس و راه حل دیپلماتیک برای یمن هستند و برای همین، شاهد اقدام های بیشتری خواهیم بود.
وی نقش کنگره را در سیاست خارجی آمریکا محدود توصیف کرد و افزود: بیشتر سیاست خارجی در اختیار رییس جمهوری است. سنا دارای اختیار تایید یا رد پیمان ها و افرادی است که رییس جمهوری برای سمت های مختلف معرفی می کند. رای هر دو مجلس نمایندگان و سنا در بودجه هم اهمیت دارند. آنها می توانند مانع از اختصاص بودجه برای برخی کارها شوند اما در نهایت این رییس جمهوری است که بیشترین اختیارات را در سیاست خارجی دارد. 

** اولویت ترامپ فشار به ایران است
رابرت هانتر درباره تاثیر مشکلات در روابط سعودی و آمریکا بر سیاست ضد ایرانی ترامپ ابراز تردید کرد و افزود: صریح بگویم، فکر نمی کنم تاثیری بر سیاست کاخ سفید درباره ایران داشته باشد. 
وی در پاسخ به این که آیا دمکرات های هم حزبی اوباما که برجام را امضا کرد، با فشارهای دولت ترامپ علیه ایران همراهی می کنند؟ ادامه داد: باید توجه داشته باشید که فضای ضد ایرانی جدی است؛ برای همین دفاع از ایران و حتی برجام در این فضا دشوار می شود. البته شاید این احتمال باشد که آنها برجام و نقض آن را در نشست های کنگره مطرح کرده و درباره آن از دولت سوال کنند.
سفیر پیشین آمریکا در ناتو تصریح کرد: رییس جمهوری آمریکا گفته است که ایران تهدید شماره یک است. او فکر می کند که به شکلی خواهد توانست مساله قتل خاشقچی را حل و فصل کند تا بر موضوع ایران و ادامه تحریم ها متمرکز شود.

** تاثیر تحریم ها سوال برانگیز است
هانتر درباره رویکرد ضد ایرانی دولت آمریکا و برقراری تحریم های یکجانبه علیه ایران گفت: همیشه درباره میزان اثرگذاری این تحریم ها سوال های مختلفی مطرح بوده است که البته من تخصصی درباره آن و اثرگذاری آنها ندارم اما فکر می کنم گفت وگو و دیپلماسی نباید کنار گذاشته شود. 
وی افزود: دو طرف باید اراده مذاکره داشته باشند که این مذاکره همیشه صدها شکل و جلوه می تواند داشته باشد. بدون آن به مشکل دچار خواهیم شد. همیشه ممکن است سوء تفاهمی پیش آید و من به دلیل تجربه کار در کاخ سفید که با اروپایی ها کار می کردم، شاهد بوده ام که بارها با نزدیک ترین متحدانمان دچار سوء تفاهم شده ایم. بنابراین بسیار حیاتی است که گفت وگو داشته باشیم.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:360968!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)