|
|
0.0 (0)
بررسی رسانه‌های عربی
[1398/09/09]

قطب‌نمای انصارالله به سمت فلسطین  

افزایش توان نظامی و عملیاتی انصارالله علاوه بر سرکردگان ائتلاف حمله به یمن، صهیونیست‌ها را نیز به شدت نگران کرده است.

بررسی رسانه‌های عربی

قطب‌نمای انصارالله به سمت فلسطین

شنبه 09 آذر 1398

افزایش توان نظامی و عملیاتی انصارالله علاوه بر سرکردگان ائتلاف حمله به یمن، صهیونیست‌ها را نیز به شدت نگران کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، اواخر آبان‌ماه بود که «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با اشاره به آمادگی ارتش این کشور برای پاسخ دادن به هرگونه حمله احتمالی از سوی رژیم صهیونیستی به کشورش تاکید کرد: یگان موشکی و پهپادی ما توان هدف قرار دادن مواضع حیاتی در عمق رژیم اسرائیل را دارند. قدرت دفاعی نیروهای مسلح یمن در حوزه موشکی و پهپادی به اندازه‌ای پیشرفت کرده که می‌تواند هر منطقه حیاتی و مهمی را در عمق رژیم اسرائیل هدف قرار دهد.

چند هفته پیش از این اظهارت نیز «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن درباره هرگونه اقدام رژیم صهیونیستی علیه ملت یمن هشدار داده و گفته بود: اگر رژیم اسرائیل مرتکب هر گونه حماقتی علیه ملت ما شود، لحظه‌ای در صدور حکم جهاد علیه دشمن اسرائیلی و انجام حملات سخت و شدید به این رژیم تردید نخواهیم کرد.

این هشدارها پس از آن صورت گرفت که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی یمن را در زمره تازه‌ترین کانون‌های تهدید علیه این رژیم معرفی کرده و از ضرورت مقابله با این تهدید سخن گفته بود.

جبهه یمنی مقابل رژیم صهیونیستی

به نوشته تارنمای «صعده نیوز» یمن، هشدارهای اخیر «عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر جریان انصارالله یمن درباره ادامه جنگ علیه یمن تنها به عربستان و امارات محدود نشده است، بلکه او به رژیم صهیونیستی هم هشدار داده است. او گفته است جنایتکاران جنگی رژیم صهیونیستی و در راس آنان نتانیاهو همواره در اظهارات تکراری خود از یمن به عنوان تهدیدی برای رژیم صهیونیستی نام می‌برند و تلاش می‌کنند این موضوع را به ایران ربط دهند. اینگونه موضع‌گیری عادت صهیونیست‌ها است. ما در چنین شرایطی بر موضع دشمنی خود با رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی غاصب و دشمن امت اسلامی تاکید می‌کنیم. این موضع اصولی، انسانی و اخلاقی است که پایبندی به آن را وظیفه خود می‌دانیم. اگر رژیم صهیونیستی دست به حماقت علیه مردم ما بزند ما در اعلام جهاد علیه این رژیم تردید نخواهیم کرد و بدون هیچ گونه تردیدی سخت‌ترین ضربه‌ها را به مراکز بسیار حساس رژیم صهیونیستی وارد خواهیم کرد. اظهارات عبدالملک الحوثی هیاهوی گسترده‌ای را در داخل سرزمین‌های اشغال شده ایجاد کرده است و بسیاری از مقام‌ها و رسانه‌های صهیونیستی نگرانی خود را درباره این موضوع اعلام کرده‌اند و آن را تهدیدی برای خود به شمار آوردند که نباید نادیده گرفته شود.

به نوشته روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، نتانیاهو اخیرا درباره افزایش قدرت نظامی انصارالله در یمن هشدار داده است. «عاموس هارئیل» تحلیلگر مسائل نظامی روزنامه عبری زبان «هاآرتص» هم گفته است حمله به تاسیسات نفتی عربستان سبب شده است که اسرائیل با نگرانی بسیار، دستیابی انصارالله به موشک های دوربرد را دنبال کند. با وجود اینکه نتانیاهو و بنی گانتس به بهانه طرح تهدیدهای ایران و همپیمانان تهران به دنبال استفاده از این موضوع در تشکیل کابینه‌اند اما زرادخانه‌های موشکی انصارالله هم از نظر آنان خطرناک است و یمن به جبهه‌ای اضافه می‌شود که احتمال دارد مرکز شلیک موشک به سوی اسرائیل باشد.

به نوشته تارنمای «الخبر الیمنی»، قدرت‌یابی روزافزون انصارالله سبب شده است که رژیم اسرائیل در اندیشه حمله به یمن باشد. اسرائیل برای هدف قرار گرفتن مناطق حساس در تنگه باب المندب برنامه‌ریزی و موساد فعالیت یمنی‌ها در این تنگه یمنی را رصد می‌کند. عربستان و امارات پس از شکست در جنگ یمن به تازگی برای مذاکره با انصارالله تلاش کرده‌اند. تهدید اسرائیل از جانب انصارالله دارای سابقه است و این گروه پیش از این با حمله به تاسیسات نفتی عربستان در بقیق و خریص حدود ۵۰ درصد از تاسیسات نفتی عربستان از چرخه تولید نفت و گاز خارج کردند. انصارالله زرادخانه های موشک های بالستیک و پهپادهای بدون سرنشین را توسعه داده‌ به طوری که کارشناسان معتقدند آنان می‌توانند نقاط حساسی را در داخل سرزمین‌های اشغالی هدف قرار دهند.

روزنامه «الوطن» سوریه در گزارشی به قلم «فارس الجیرودی» نوشت هشدار به رژیم اسرائیل از سوی رهبر جریان مردم انصارالله نشان می‌دهد که یمن وارد جبهه جدیدی شده است که احتمال دارد که در هرگونه تنش میان محور مقاومت و رژیم صهیونیستی، از این کشور موشک‌ها و پهپادهایی به سمت سرزمین های اشغال شده شلیک شود. هشدار رهبر انصارالله دارای اعتبار ویژه‌ای است و پیش از این هم این جریان هشدارهای خود را به مرحله عمل رسانده است و با هدف قرار دادن تاسیسات نفتی عربستان بزرگترین خطوط قرمز آمریکا را نادیده گرفته است. زیرا نفت شریان اقتصاد سرمایه‌داری جهانی را تشکیل می‌دهد. همچنین حضور انصارالله در تنگه باب المندب دارای اهمیت ویژه ای است. زیرا رژیم اسرائیل برای استفاده از اینکه تنگه برای مقابله با محاصره دریایی و تهدید بندرهای این رژیم از سوی حزب الله در هرگونه تنشی برنامه ریزی می‌کند و اکنون مواضع انصارالله سبب شده است صهیونیست‌ها این هشدارها را جدی بگیرند.

انصارالله در کنار مقاومت فلسطین

خبرگزاری «عربی الیوم» سوریه در گزارش خود آورده است: رژیم صهیونیستی اکنونی به خوبی می‌داند که دیگر هشدار یمن مانند زمان آغاز حمله ائتلاف سعودی- اماراتی به این کشور در مارس ۲۰۱۵ میلادی محدود نیست، بلکه اکنون یمن دارای قدرت و امکانات بیشتری است و به یک بازیگر منطقه‌ای تبدیل شده که در موازنه قدرت منطقه‌ای دارای جایگاه برجسته‌ای است.

به نوشته عربی الیوم، «زین العابدین عثمان» تحلیلگر و کارشناس مسائل نظامی هم درباره قدرت نظامی و پیشرفت‌های انصارالله طی سال‌های با توجه به اظهارات عبدالملک بدرالدین الحوثی و اعلام آمادگی یمن برای هرگونه سناریویی می‌گوید: اظهارات الحوثی و هشدارهای او صهیونیست‌ها را در شرایط آشفته‌ای قرار داده است. بسیاری از کارشناسان نظامی اسرائیل گفته‌اند این هشدارها ساده نیستند و بلکه او دارای قدرت عملی سازی هشدارهایش است و یمن برای ورود به هرگونه سناریوی نظامی مستقیم علیه اسرائیل آمادگی دارد. به گفته این کارشناس نظامی، یمن اکنون دارای نسل پیشرفته و مدرنی از سامانه‌های موشکی است و تاسیسات دفاعی این کشور توانسته است شماری از سامانه‌های بالستیک دوربرد زمین به زمین از جمله نسل دوم موشک «برکان H-۲» را گسترش دهند. این موشک دارای برد ۱۲۰۰ کیلومتری است. همچنین نسل سوم این نوع موشک‌ها دارای برد ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر است. این نوع موشک‌ها می‌توانند به مناطقی در امارات، عربستان، بحرین، قطر و دیگر کشورهای شرق آفریقا از جمله اتیوپی و اریتره و حتی بندر ایلات اسرائیل در دریای سرخ که حدود ۱۷۰۰ کیلومتر از یمن فاصله دارد برسند.

روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی آورد هشدار به اسرائیل نشان می‌دهد که یمن به قدرت منطقه ای موثری تبدیل شده است. این تهدیدها خواب را چشمان صهیونیست‌ها و همپیمانان آن ربوده است. درست است که عبدالملک الحوثی در اظهاراتش اعلام کرده است که یمن از خود در برابر تهدیدهای اسرائیل دفاع خواهد کرد اما کسانی که در اولویت بودن مساله فلسطین در گفتمان انصارالله را در نظر داشته باشند می‌توانند به این موضوع پی‌ببرند که سلاح‌های راهبردی یمن در آینده نشانه‌های پیروزی مردم مظلوم فلسطین را ترسیم خواهند کرد.

به نوشته شبکه «المیادین» لبنان، «علی القحوم» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن هم چندی پیش در واکنش به حمله‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه همبستگی یمنی‌ها با مجاهدان فلسطینی را اعلام کرد و گفت موضع یمن درباره مساله فلسطین ثابت و آشکار است. آرمان فلسطین قطب‌نمایی است که جهت را نشان می‌دهد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:439325!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)