|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/03/19]

لودریان: عربستان و امارات به جنگ کثیف یمن پایان دهند  

لودریان: عربستان و امارات به جنگ کثیف یمن پایان دهند

۸ خرداد ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- ژان لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت که سعودی ها و اماراتی ها به جنگ کثیف یمن پایان دهند و بر محدودیت های فروش سلاح به این دو کشور تاکید کرد.

پایگاه میدل ایست گزارش داد: وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی فرانس انتر گفت: «جنگ یمن جنگ کثیفی است و باید متوقف شود. بله، عربستان و امارات باید جنگ را متوقف کنند. ما باید به شدت در مورد فروش سلاح به چنین کشورهایی هوشیار باشیم که البته هستیم. به شدت مراقب هستیم که از چهارچوب قراردادهای تجارت سلاح تخطی نکنیم.» سازمان‌های غیردولتی و حقوق بشری می‌گویند دولت تاکنون در مورد کاربرد سلاح‌های فروخته شده به عربستان هیچ‌گونه توضیح شفافی نداده است.

موضوع فروش و حمل سلاح‌های فرانسوی به مقصد عربستان از آن جهت برای انجمن‌ها و سازمان‌های حقوق بشری فرانسه اهمیت دارد که این سلاح‌ها توسط نیروهای نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ داخلی یمن به کار گرفته می‌شود.

در آخرین سلسله از مخالفت فرانسوی‌ها با ارسال سلاح به کشورهای موسوم به ائتلاف عربی، موضوع بارگیری اسلحه توسط یک کشتی در جنوب فرانسه برای حمل به مقصد عربستان، بار دیگر جنجال به پا کرد. حدود دو هفته پیش نیز کشتی تجاری سعودی به نام «بحری ینبع» به دلیل اعتراض سازمان‌های حقوق بشری در بندر «لوهاور» فرانسه، مجبور شد بدون بارگیری از سواحل غربی این کشور دور شود.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
دراثر این تجاوز تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار یمنی از جمله ۸۵ هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی این ائتلاف جان باخته‌اند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:414414!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)