|
|
0.0 (0)
دستیار وزیر امور خارجه:
[1398/11/21]

محتوای طرح معامله قرن نابودی فلسطین است  

دستیار وزیر و مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه محتوای طرح معامله قرن را نابودی فلسطین عنوان کرد و گفت: پذیرش دولت یهودی یعنی اخراج فلسطینی‌ها یا آنکه رشد نرخ فلسطینی‌ها به گونه‌ای کنترل شود که اکثریت با یهودی‌ها باشد.  

دستیار وزیر امور خارجه:

محتوای طرح معامله قرن نابودی فلسطین است 

دوشنبه 21 بهمن 1398

دستیار وزیر و مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه محتوای طرح معامله قرن را نابودی فلسطین عنوان کرد و گفت: پذیرش دولت یهودی یعنی اخراج فلسطینی‌ها یا آنکه رشد نرخ فلسطینی‌ها به گونه‌ای کنترل شود که اکثریت با یهودی‌ها باشد.  

«حمیدرضا دهقانی پوده» عصر امروز در نشست جهان اسلام و معامله قرن که در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، گفت: در داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی، ترامپ و نتانیاهو به دنبال بهره‌برداری آنی و فوری بودند. بنابراین دلیل طرح این مسئله در این مقطع به خاطر بهره‌برداری فوری بود. هر دو نفر، پرونده مفتوح داشتند یکی پرونده فساد و دیگر پرونده استیضاح.  
وی با بیان اینکه هدف میان‌مدت آن است که در هفته‌ها و ماه‌های آینده رای کسب کنند، اظهار داشت: دادن این امتیاز به صهیونیست‌ها امیدی برای این دو نفر برای جلب آرا است. اقدامات ترامپ در مورد رژیم صهیونیستی یک جهان‌بینی در مورد او و افراد حامی‌اش برای ما ترسیم می‌کند و آن، این است که آنها می‌خواهند تعریف جدیدی از تمامی دستگاه‌های حقوقی و بین‌المللی ارائه دهند.  
این دیپلمات با بیان اینکه حق تعیین سرنوشت و عدم تحصیل سرزمین براساس زور براساس طرح معامله قرن نادیده گرفته شده است، تصریح کرد: قطعنامه‌های متعددی در سازمان ملل متحد تصویب شده است که همه آنها نادیده گرفته شده است. اصل برابری دولت‌ها در حقوق بین‌المللی هم نادیده قرار گرفته شده است.
دهقانی پوده با بیان اینکه معامله قرن در مورد سرزمین، جمعیت، دولت، شهرک‌ها بحث می‌کند، خاطرنشان کرد: در بعد سرزمین، فلسطین اشغالی از رودخانه تا دریا ۲۷ هزار کیلومتر مربع بود که تا سال ۱۹۶۷، ۷۸ درصد به اشغال در می‌آید و از آن زمان تا توافق اسلو، ۲۲ درصد دیگر هم اشغال می‌شود اما پس از توافق اسلو، به سه بخش تقسیم می‌شود و حدود ۳۰ درصد کرانه باختری در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد.  
وی ادامه داد: در مورد جمعیت، این طرح می‌گوید طرف فلسطینی باید دولت یهودی رژیم صهیونیستی را بپذیرد. به همین خاطر می‌گوید هیچ آواره‌ای را قبول نمی‌کنیم. در این راستا آنها سه راهکار دارند؛  نخست کسب هویت در سرزمینی  است که حضور دارند. راهکار دوم این است که چهار سال پس از تشکیل دولت براساس توافق بخشی از آنها بتوانند برگردند. راهکار سوم این است که هر ساله کشورهای منطقه پنج هزار فلسطینی را قبول کنند.  
دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه شهرک‌ها براساس معامله قرن باقی می‌ماند و تخریب نمی‌شود، ابراز داشت: براساس معامله قرن دولت فلسطینی، ظرف چهار سال می‌تواند با اسرائیل بحث کند و داور این مسئله هم آمریکا و اسرائیل هستند. شرط آن پذیرش یهودی دولت، خلع سلاح جهاد اسلامی و منطقه غزه، پذیرش دولتی فلسطینی بدون ارتش و نیروهای امنیتی است که نیروهای امنیتی هم برای مقابله با تروریست‌ها است.  
دهقانی پوده با بیان اینکه مرزها براساس معامله قرن مشخص نشده است، عنوان کرد: معابر، جاده‌ها و پل‌هایی وجود دارند که حاکمیت آنها برعهده اسرائیل است. هدف آنها ارتباط گیری فلسطین با دنیای خارج نیست بلکه هدف آنها این است که فلسطینی‌ها را برای همیشه به اردن بفرستند. محتوای طرح معامله قرن نابودی فلسطین است.  
وی با بیان اینکه در داخل فلسطین اشغالی، تقریبا فلسطینی‌ها ۱۰۰ هزار نفر بیشتر از صهیونیست‌ها هستند، یادآور شد: این مسئله با ماهیت دولت یهودی نمی‌خواند. پذیرش دولت یهودی یعنی اخراج فلسطینی‌ها یا آنکه رشد نرخ فلسطینی‌ها به گونه‌ای کنترل شود که اکثریت با یهودی‌ها باشد.  
این دیپلمات کشورمان با تاکید بر اینکه قطعنامه سازمان ملل متحد برای رفع مشکل بود، بیان کرد: در قرن‌های گذشته جوامع غربی با یهودی‌ها مخلوط نمی‌شدند. آنها در «گتو» ها زندگی می‌کردند. فلسطین بهانه‌ای بود که به اسم سرزمین موعود یهودی‌ها را آنجا فرستادند. در توافق اسلو، مذاکرات نهایی را به پنج سال در بعد موکول کردند اما کنفرانس مادرید در سال ۲۰۰۰ موفق به رسیدن توافق نشد.  
دهقانی پوده با بیان اینکه هیچ کسی حاضر به پذیرش این طرح نشده است، گفت: تنها جای نگرانی عوض کردن مقام دوست و دشمن و نزدیکی اعراب و صهونیست‌ها است.
 وی طرح رهبر انقلاب اسلامی درباره فلسطین را راهگشا خواند و افزود:  معنای این طرح آن است که فلسطین مقاومت کند و دیگران از آن حمایت کنند. لازم است ما این وضعیت را افشا کنیم ولی اصلی‌ترین راهکار مقاومت صاحبان فلسطین و حمایت دیگران از آنها است. طرح ایران نیز همین است.  
 دستیار وزیر امور خارجه تصریح کرد:  ملتی که ۷۰ سال مقاومت کرده، با یک طرح هم از بین نخواهد رفت.  

دهقانی پوده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: اگر می‌خواهیم انتفاضه‌ای رخ دهد، باید دو بال فلسطین را در کنار هم قرار دهیم. تنها راه حل همراهی و مقاومت مردم و رهبری فلسطینی است. آنها سال‌ها است علیه فلسطین توطئه کردند ولی نتوانستند فلسطین را ببلعند. اگر فلسطینیان مقاومت کنند، این طرح محقق نخواهد شد.
وی با بیان اینکه همه طرح‌ها به‌طبعه خود تاثیراتی را دارد و طرح معامله قرن نیز دستاوردهای قبلی را به عقب می‌راند، اظهار داشت: روزی معمر قذافی به کشورهای عربی گفت شما که در سال ۲۰۰۲ طرح امیر عبدالله را پذیرفتید و مرزهای ۱۹۶۷ را قبول دارید، چرا اصلا مبارزه کرده و با رژیم صهیونیستی مخالفت کرده‌اید. از همین رو تنها ایران نیست که طرح صلح عربی را قبول نداشته‌است و دیگرانی هم مخالف بودند.
مدیرکل خاورمیانه وزارت خارجه ادامه داد: اگر برخی کشورهای عربی طرح ترامپ را بپذیرند، به اشغالگری رسمیت داده‌اند و حتی ۲۲ درصد سال ۱۹۶۷ نیز وجود نخواهد داشت. ما از حرف خودمان عقب نخواهیم رفت. ما معتقدیم هر کسی که در فلسطین که حتی با مقاومت همراه نبود ولی امروز متوجه شده را باید حمایت کنیم تا این طرح به نتیجه نرسد.
دهقانی پوده با بیان اینکه رهبران عربی در عدم موفقیت فلسطینیان مقصر هستند، تصریح کرد: اگر موضوع فلسطین و قدس نقطه مشترک ما با اعراب، کشورهای مسلمان و آزادی خواهان است، باید از آنها برای رسیدن به هدف نهایی استفاده کرد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:453069!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)