|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/04/14]

مخالفت سران سابق دنیا با طرح اشغالگرانه رژیم صهیونیستی  

گروهی از رهبران سابق دنیا طی نامه‌ای خواستار فشار بر رژیم صهیونیستی به منظور جلوگیری از پیشبرد طرح اشغالگرانه این رژیم شده‌اند.

مخالفت سران سابق دنیا با طرح اشغالگرانه رژیم صهیونیستی

شنبه 14 تیر 1399

گروهی از رهبران سابق دنیا طی نامه‌ای خواستار فشار بر رژیم صهیونیستی به منظور جلوگیری از پیشبرد طرح اشغالگرانه این رژیم شده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروهی از سران سابق کشورهای دنیا از رهبران کشورهای اروپایی خواسته‌اند رژیم صهیونیستی را برای عدم اجرای طرح اشغالگرانه‌اش در کرانه باختری تحت فشار قرار دهند. 

گروه موسوم به «The Elders» که در سال ۲۰۰۷ توسط «نلسون ماندلا» پایه‌گذاری شده در نامه‌ای به رهبران فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا نوشته‌اند که آنها باید به اسرائیل تأکید کنند که «الحاق» (اشغال) بخش‌هایی از کرانه باختری تبعات اقتصادی و سیاسی منفی خواهد داشت. 

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این قرار بود در چهارشنبه‌ای که گذشت (۱ جولای) بخش‌هایی از کرانه باختری را در راستای طرح «معامله قرن» آمریکا رسماً اشغال کند.  

با وجود این، کابینه رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه اعلام کرد که پیشبرد این طرح به تأخیر افتاده است. رژیم صهیونیستی گفت در حال نهایی کردن جزئیات این طرح با کاخ سفید است. 

صدها هزار اسرائیلی در شهرک‌هایی یهودی‌نشین که رژیم صهیونیستی بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است سکونت دارند. 

 سازمان ملل و بیشتر کشورهای جهان شهرک‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌دانند زیرا این رژیم در جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی این سرزمین‌ها را اشغال کرده و بر مبنای کنوانسیون ژنو هر گونه ساخت و ساز از سوی اشغال‌گر در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

دولت آمریکا در طرحی موسوم به «معامله قرن» که در ماه ژانویه از آن رونمایی شد به رژیم صهیونیستی برای رسمیت بخشیدن به اشغال ۳۰ درصد از کرانه باختری چراغ سبز نشان داده است. 

گروه Elders در نامه خود که به ابتکار «مری رابینسون»، رئیس‌جمهور اسبق ایرلند، «گراکا ماشل»، همسر نلسون ماندلا و «بان کی مون»، دبیر کل سابق سازمان ملل نگاشته شده طرح رژیم صهیونیستی را مغایر با اهداف بلندمدت فلسطین و رژیم صهیونیستی توصیف کرده‌اند. 

در این نامه از کشورهای اروپایی خواسته شده در صورت اقدام رژیم صهیونیستی برای پیشبرد این طرح به هر شکلی، تعلیق توافق همکاری اتحادیه اروپا با اسرائیل را مورد بررسی قرار دهند. 

 

خبرگزاری فارس

Parameter:459344!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)