|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1396/03/27]

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه: ماندگاری مسئله فلسطین با برگزاری روزجهانی قدس در سطح بین الملل  

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه در گفتگو با قدسنا تاکید کرد:

ماندگاری مسئله فلسطین با برگزاری روزجهانی قدس در سطح بین الملل

تاریخ انتشار: 2017-06-17

«محمد ایرانی»: روز قدس و بزرگداشت آن در سطح بین الملل موجب شده بازگشت قبله اول مسلمین به دامن فلسطین و مسلمانان همچنان مد نظر و مورد توجه و غیرقابل فراموشی باشد.

 

دکتر «محمد ایرانی» مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص عملکرد نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و گرامیداشت شایسته روز جهانی قدس گفت: برگزاری مراسم روز جهانی قدس در سایر نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور چه نمایندگی هایی که در کنار آن ها رایزنی فرهنگی فعال باشد یا نباشد بر اساس یک سنت دیرینه ای که عمر آن تقریبا برابر با عمر انقلاب اسلامی است برگزار می شود.

 

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: در همین چارچوب دستورالعمل های اجرایی برای هماهنگی های بیشتر نمایندگی های ما با برخی نهادهای فلسطین مقیم و فراهم نمودن مطلوبترین شرایط با مشارکت همه جریانات حامی ملت فلسطین وجود دارد. لذا در هر یک از سفارتخانه ها و سرکنسول گری های جمهوری اسلامی ایران بدون استثنا از اول ماه مبارک رمضان برای برگزاری هر چه با شکوه تر روز قدس تدارک لازم دیده می شود. البته حجم و تاثیر گذاری این روند در خارج از کشور که تقریبا نهادینه شده کاملا بستگی به شرایط محلی و جایگاه جغرافیایی و عقیدتی و نوع نگاه دولت های میزبان به مسئله فلسطین و یا فضای آزاد لازم برای اجرای مراسم روز قدس دارد.

 

کارشناس ارشد روابط بین الملل در ادامه با اشاره به چگونگی برگزاری روز جهانی قدس در خارج از کشور تاکید کرد: در کشورهایی که موسسات مهم و بزرگ فرهنگی  نزدیک و یا همسو با آرمان های جمهوری اسلامی ایران وجود دارد مانند پاکستان، لبنان، سوریه، افغانستان و... برگزاری روز جهانی قدس توام با برگزاری راهپیمایی مردمی خواهد بود که البته نمایندگی های سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز در برگزاری آن همکاری و مشارکت فعال دارند حتی در برخی از این کشور ها در چند شهر ممکن است تظاهرات این روز بزرگ را شاهد باشیم.

 

وی ادامه داد: در کشورهایی  که معمولا برگزاری راه پیمایی با مشکلات و مخالفت های دولت های  میزبان مواجه است. در این کشور ها معمولا نمایندگی های سیاسی یعنی سفارتخانه های ما و یا مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام به برگزاری این روز در قالب نشست ها و اجلاس ها و و گردهمایی های بسته تری می کنند و از افراد و چهره های شاخص فلسطینی یا همفکر با آرمان فلسطین برای سخنرانی دعوت بعمل می آید. این گونه گردهمایی ها معمولا با ضیافت افطار همراه خواهد بود. حتی در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور های دوردست یا کوچک یا غیر مسلمان ولو با تعداد محدود این مراسم برگزار می شود و معمولا از نمایندگان دولت میزبان و سفرای خارجی مقیم آن کشور نیز دعوت به عمل می آید.

 

ایرانی همچنین گفت: علاوه بر این فعالیت ها، تهیه و ارسال مقالات و چاپ آن در نشریات محلی، انجام محاصبه های تخصصی توسط سفیر یا دوستداران فلسطین در روزهای نزدیک به روز جهانی قدس یکی دیگر از این مجموعه اقدامات است. البته باز بستگی به حجم و نوع رابطه و شرایط جاری دارد. بطور مثال در برخی کشورها حتی دولت میزبان می پذیرد شما برنامه تلویزیونی داشته باشید یا اجازه می دهد مراسم برگزاری روز جهانی قدس از پوشش ویژه خبری و تصویری رسمی برخوردار باشد.

 

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به نقش برگزاری روز جهانی قدس در بیداری اسلامی تاکید کرد: برگزاری و تلاش برای ارتقا کیفیت این مراسم در هر سال موجب شده که آزاد سازی قدس شریف را به عنوان یک آرمان و هدف اسلامی از چنگ صهیونیست ها همچنان به عنوان یک موضوع زنده و فعال مطرح باشد و در شرایطی که متاسفانه دل مشغولی دولت ها و ملت های مسلمان بر مسایل حاشیه ای و درگیری ها و نزاع های داخلی و مذهبی و طائفه ای، بسیاری از آرمان های مهم اسلامی ما را دچار فراموشی کرده است. روز قدس و بزرگداشت آن در سطح بین الملل موجب شده بازگشت قبله اول مسلمین به دامن فلسطین و مسلمانان همچنان مد نظر و مورد توجه و غیرقابل فراموشی باشد.

 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:232531!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)