|
|
0.0 (0)
[1398/08/21]

مصاحبه کانال المیادین با دکتر حسین امیرعبداللهیان دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل  

مصاحبه کانال المیادین با دکتر حسین امیرعبداللهیان دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل

مصاحبه کانال المیادین با دکتر حسین امیرعبداللهیان

مصاحبه با حسین امیرعبداللهیان دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل

ملحم ریا: بینندگان گرامی، با سلام و درود بر شما در برنامه جدید دیدار با دکتر حسین امیر عبداللهیان دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل .

دکتر خوش آمدید.

حسین امیرعبداللهیان: بسم الله الرحمن الرحیم سلام ودرود بر بینندگان گرامی کانال المیادین.

ملحم ریا: دکتر از ابتکار صلح ایران در منطقه خلیج فارس آغاز می کنیم که ایران طی یک نامه رسمی از سوی رئیس جمهور ایران به رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عراق اعلام نموده است از جزئیات این ابتکار بفرمایید؟

حسین امیرعبداللهیان: جمهوری اسلامی ایران به معنای راهبردی اهمیت همکاری جدی و موثر و سازنده با همه کشورهای همسایه و منطقه و بویژه با همسایگانمان در جنوب خلیج فارس و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس و نیز عراق و یمن معتقد است.

به منظور این همکاری، دولتهای ایران یکی پس ازدیگری ابتکارعملهایی برای گفتگو مطرح کرده و در برنامه های کاری ما رایزنی ها و ابتکار عملهای بسیاری در زمینه های سیاسی و امنیتی و ابتکاراتی در زمینه همکاری دفاعی جهت تامین حداکثر امنیت منطقه و روابط دوستی وجود داشته است.

تصور من این است که جناب آقای حسن روحانی رییس جمهور و آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مرحله ای کار می کنند که آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاشهای بسیاری مبذول می دارند که بین ایران و کشورهای منطقه فاصله ایجاد کنند. ایران در چنین مرحله ای ابتکار عمل خود را در سازمان ملل متحد به خوبی مطرح کرد، البته گفتگوها و دیدارهایی هم پیرامون این پرونده بین مسئولین ایرانی و مسئولین کشورهای خلیج فارس انجام گرفته است. 

تحولات و شرایط منطقه با گذشته بسیار متفاوت شده است، ترامپ رییس جمهور آمریکا وقتی به قدرت رسید وعده هایی می داد که ما از پشت درهای بسته از آن مطلع می شدیم. ترامپ به برخی از رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، امارات و بحرین وعده هایی داده بود. هیچ چیزی در منطقه پنهان نمی ماند همه چیز واضح و مشهود است. یعنی چنانچه بین ترامپ رییس جمهور آمریکا و یایک مسئول خارجی سعودی و یااماراتی دیداری صورت بگیرد جزئیات آن در منطقه و یا خارج منطقه منتشر می شود.

خود آمریکایی ها که در دیدارهای محرمانه با سعودی ها افکار ضد ایرانی مطرح می کردند ازطریق کانالها پرده ازآن برمی داشتند، آمریکایی ها برخورد دوگانه ای داشتند، بدین صورت که از طریق پیامهایشان می گفتند سعودی ها نیات بدی علیه ایران دارند و گاهی برخی از میانجی ها می آمدند و می گفتند که سعودی ها نیات بدی علیه ایران دارند و آمریکایی ها می خواهند کمک کنند و یا برعکس.

ملحم ریا: دکتر، این نیات بد آمریکا علیرغم تمامی تحولاتی که در منطقه بروز نموده، همچنان به قوت خود باقی است؟

حسین امیرعبداللهیان: آمریکایی ها با سعودی ها به گونه ای رفتار می کنند که سعودی ها تا چند ماه پیش تصور می کردند آمریکا جنگی را علیه ایران به راه خواهد انداخت، سعودی ها هم تشویق می کردند که آمریکا وارد جنگ با ایران می شود و معادلات منطقه ای تغییر خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران سیاست خویشتنداری و بردباری را در پیش گرفت و از عربستان سعودی و سایر دوستان منطقه خواست بجای اعتماد به دشمنان، آمریکا و رژیم صهیونیستی به حسن همجواری و دوستی دعوت کرد.

تمامی نیت های خیرخواهانه ایران، امروزه به ابتکار عملی موسوم به «ابتکار صلح هرمز» مجسم شده و این ابتکار عمل پیام صلح و دوستی و همکاری در زمینه های مختلف مردمی، فرهنگی، تا بالاترین سطوح دفاعی و امنیتی جهت ایجاد منطقه ای امن است.

ملحم ریا: محورهای اصلی این ابتکار عمل چیست؟

حسین امیرعبداللهیان: اولا این ابتکار از طریق مجاری دیپلماتیک به دولتها و کشورهای ذیربط ارائه شده و آنها در این مرحله به بحث و بررسی آن مشغولند. البته موانعی نیز وجود دارد و آن دخالت های آمریکا و تحریک و وعده وعیدهای دروغین این کشور به رهبران سعودی و برخی کشورهای منطقه که باعث می شود این کشورها نتوانند خوب فکر کنند و یا تصمیم درستی اتخاذ کنند.

مایلم این نکته را گوشزد کنم که جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای منطقه و از جمله عربستان سعودی، امارات و بحرین بجز خیر و خوبی چیزی نمی خواهد. به هرحال امیدواریم این کشورها رفتار سازنده ای از خود نشان دهند و امیدوارم بین بحرین ومردم این کشور صلح برقرار شود و امیدواریم عربستان سعودی و امارات بجای صرف هزینه های گزاف برای سرکوب کودکان و زنان یمنی، این پولها را در صلح، گفتگو، پیشرفت وشکوفایی منطقه سرمایه گزاری کنند.

ملحم ریا: آیا انتظار دارید این کشورها، بویژه عربستان سعودی در پرتو تنش های موجود بین ایران و عربستان به ابتکار عمل ایران پاسخ مثبت دهند؟ بخصوص اینکه موانعی از سوی آمریکا وجود دارد؟

حسین امیرعبداللهیان: آمریکایی ها منافع خود را در وجود اختلافات در منطقه می دانند، پس از کشته شدن البغدادی یکی از مسئولین آمریکایی اعلام کرد که البغدادی کمک زیادی به ما کرده است و ما توانستیم بیش از 80 میلیارد دلار سلاح به کشورهای منطقه بفروشیم.

در حقیقت آمریکایی ها طرح های خطرناکی برای منطقه دارند، محور آمریکایی- صهیونیستی در صدد رسیدن به هدف اصلی خود یعنی تقسیم سوریه، عراق، ترکیه، عربستان سعودی، ایران و حتی مصر می باشند.

بر اساس برخی اطلاعات موجود آمریکایی ها برای اجرای سیاست های خود درحالی که از اموال سعودی علیه برخی کشورهای منطقه استفاده می کنند، برنامه تجزیه عربستان سعودی را در دست اقدام دارند. مساله اینگونه نیست که آمریکا برای منطقه ما نیت خیری دارد، ما با تقسیم عربستان سعودی مخالفیم و با همان قدرتی که از وحدت ملی و حاکمیت دولت عراق و سوریه حمایت کردیم از وحدت ملی و حاکمیت عربستان سعودی حمایت می کنیم.

متاسفانه حکام سعودی و آل سلمان طی مدت زمامداری خود نتوانستند نقش سازنده ای در منطقه ایفا کنند، جنگ علیه یمن، دخالت در امور بحرین، حمایت از تروریسم در سوریه، لبنان و عراق و دخالت در برخی تحولات شمال آفریقا، از جمله دخالت های واضح وآشکار عربستان سعودی است و همه این موارد به نفع رژیم صهیونیستی و آمریکا است و به نفع منطقه و یا منافع دراز مدت عربستان سعودی نیست.

ملحم ریا: طی سخنان خود به نکته مهمی اشاره کردید و آن درخصوص تلاش های آمریکا برای تقسیم سوریه، عراق، یمن، عربستان سعودی و مصر است و فرمودید که براساس اطلاعات موجود آمریکا برای تقسیم عربستان سعودی تلاش می کند. به همین نکته برمی گردیم و با توجه به این اطلاعات، نکته بسیار مهمی است، آیا انتظار دارید عربستان سعودی در قبال ابتکار عمل ایران جواب مثبت دهد؟ البته همه ما می دانیم که پیام هایی از طرف عربستان سعودی برای ایران ارسال شده است، و طی مدت اخیر عربستان تلاش نموده برای بهبود روابط با ایران نزدیک شود، آیا انتظار دارید عربستان سعودی در قبال این ابتکار عمل پاسخ مثبت دهد؟

حسین امیرعبداللهیان: ما امیدواریم عربستان سعودی در قبال ابتکار هرمز با گامهایی براساس عقلانیت قدم بردارد، اقدام هایی که تاکنون برداشته بر خلاف مبانی دوستی و حسن همجواری بوده است، ولی ما معتقدیم که زمان سعودی در چارچوب همکاری آن با آمریکا و صهیونیستها رو به افول است.

ما ملاحظه می کنیم که عربستان سعودی در زمان حکومت ملک سلمان روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خیلی سریع پیش می برد، ولی چنانچه بینندگان گرامی به اظهارات مسئولین امنیتی رژیم صهیونیستی که در کنفرانس هرتسیلیا در سال 2015 در نزدیک تل آویو مطرح شد، دقت کنند ملاحظه میکنند که روند عادی سازی با کشورهای عربی به طور فزاینده ای پیش رفته ولی مشکل اصلی ما این است که اگر مساله فلسطین حل نشود به هیچ نتیجه و دستآوردی نخواهیم رسید. بنابراین عربستان سعودی باید سیاست های خود را تغییر دهد.

من خوشبین هستم که سعودی ها می توانند در مسیر درست حرکت کنند، ولی با نگاهی به گذشته، و وسوسه های آمریکایی ها در مورد سعودی، و سیاست جنگ افروزی که آل سلمان در عربستان سعودی از آن پیروی می کند، گمان می کنم عربستان به آمادگی کافی برای گفتگو نرسیده است.

ملحم ریا: در مورد تلاش آمریکا برای تقسیم عربستان سعودی چه اطلاعاتی در اختیار دارید؟

حسین امیرعبداللهیان: نمی توانم در یک گفتگوی رسانه ای از این اطلاعات محرمانه پرده بردارم، ولی می توانم با اعتماد کامل بیان کنم که ما اطلاعات موثقی از طرح صهیونیستی و آمریکایی برای تجزیه منطقه در اختیار داریم، طرحی که در عراق و سوریه و نیز در سودان انجام شد و امروزه سعی می شود در یمن به مورد اجرا درآید، عربستان سعودی نیز بخشی از این طرح است و آمریکا در کنار لابی صهیونیستی سعی دارند در زمان مناسب و در اسرع وقت این کار را انجام دهند. ولی متاسفانه سعودی ها این خطر بزرگ را درک نمی کنند. ما معتقدیم که امنیت منطقه، امنیت عربستان سعودی و امنیت ایران همه یک مجموعه واحد و مرتبط به هم است، وخطر تقسیم عربستان درست همانند خطر تقسیم سوریه، یمن و عراق است که بطور جدی با آن مقابله می کنیم و حکام سعودی نیز باید با این طرح مقابله کنند.

ملحم ریا: در خصوص ابتکار عمل و روابط ایران با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بویژه با عربستان سعودی صحبت کردیم، ولی در حال حاضر در منطقه، بخصوص در مورد تحولات جاری در عراق و لبنان مواضع متعددی وجود دارد. اگر بخواهیم به این تحولات بپردازیم و بطور دقیق در مورد تظاهراتی که در خیابانهای عراق برگزار می شود، ایران این تظاهرات را چگونه می بیند؟

حسین امیرعبداللهیان: طی روزهای گذشته شاهد تحولات حوادث در عراق و لبنان بودیم، ارزیابی ما این است که بازیکنان خارجی در هر مرحله ای سعی دارند برای دستیابی به منافع خود، بازی جدیدی را آغاز کنند و دردسرهای جدیدی برای منطقه درست کنند.

ملحم ریا: آیا به نظر شما این یک توطئه است؟

حسین امیرعبداللهیان: برخی از این خواسته ها مردمی است ولی بدون تردید فساد اداری، و بیکاری وبرخی نواقص دیگر در عراق و لبنان وجود دارد و این یک حقیقت است. ولی چنانچه این مطالبات از سوی بازیگران خارجی بمورد اجرا درآید به نفع مردم عراق و لبنان نخواهد بود. در عراق مطالبات منحصر به اصلاح ساختار حکومت خلاصه نمی شود بلکه خواستار سرنگونی نظام نیز می باشد ودر لبنان نیز برخی شعارهای سرنگونی نظام را سرمی دهند، در حالی که خواسته های مردم معیشتی بوده است. در اینجا این سوال مطرح می شود که: براساس این مطالبات اگر بنا باشد دولت برکنار رود و مجلس منحل شود چه کسی باید آن را اجرا کند؟

ملحم ریا: از سال 2011 این خواسته ها ومطالبات در انقلاب های بسیاری از جمله در مصر و لیبی و بسیاری کشورها مطرح شده است ولی وقتی مردم به خیابان ها میریزند خواستار سرنگونی نظام می باشند، ولی جناب دکتر وقتی سخن از توطئه خارجی به میان میورید      آوریم، آیا شواهد ومدارکی وجود دارد که بتوان به آنها استناد کرد و براساس آن عملا بتوان گفت که برخی سعی دارند بر موج تحرکات مردمی در این کشورها سوار شوند؟

حسین امیرعبداللهیان: توجه کنید، در هر دو کشور مطالبات مردمی وجود دارد، ولی در فضای مجازی بازیکنانی وجود دارند که نمی توان هویت آنها را بطور دقیق شناسایی کرد و اینکه چه خواسته هایی دارند؟ ولی چنانچه به صحنه عراق برگردیم اطلاعات دقیقی در دست است که دربین خواسته های مردمی، افرادی از رژیم صدام، عناصر حزب بعث و نفوذی ها و آشوب طلبان حضور دارند. این افراد خواسته های مردمی را به درگیری، خشونت، قتل و کشتار تبدیل کردند. بله، در عراق حقایق و نواقصی وجود دارد ولی ماموریت آشوب طلبان آن چیزی نیست که عموم مردم به دنبال آن هستند.

در لبنان، ارزیابی شخصی من این است که در پارلمانی که با اکثریت ائتلاف مقاومت و آقای میشل عون و همپیمانان ایشان تشکیل شود، مورد تایید سعودی ها و آمریکایی ها نیست، و هیئت دولتی که اکثریت آن مورد تایید آقای میشل عون و ائتلاف مقاومت باشد، مورد حمایت دشمنان لبنان قرار نمی گیرد، لذا این طرفها سعی دارند با سوار شدن بر موج خواسته های مردمی آن را به آشوب بکشانند چه در  لبنان و چه در عراق.

ملحم ریا: به نظر شما آیا آنچه در لبنان اتفاق می افتد با آنچه در عراق انجام می شود مرتبط می باشد؟

حسین امیرعبداللهیان: وجه تشابه بسیاری بین دوکشور و در ریشه مطالبات مردمی وجود دارد، در هر دوکشور اساس حرکت مطالبات مردمی بوده و در هر دو کشور دستان برخی اشاره به نقش امریکایی ها و صهیونیست ها در حوادث دارد. مساله مهم این است که مطالبات مردم عراق شنیده شده است، نیروهای دولتی، مرجعیت، رهبران سیاسی و روحانیون بطورشبانه روز تلاش می کنند که به خواسته های مردمی پاسخ گویند و مفسدان را از دولت کنار بگذارند. مطالبات مردم در لبنان نیز شنیده شده است، به نظر من هیچ نیازی به استعفای آقای سعد الحریری نبود، استعفای آقای حریری کمکی به مردم لبنان نمی کند. آقای سید حسن نصر الله با صراحت اعلام کرد که استعفای نخست وزیر را تایید نمی کند. هیچ دلیلی برای شعار «سرنگونی نظام» که از سوی افرادی که از خارج ماموریت دارند، وجود ندارد.

ملحم ریا: آیا در پی چنین گام هایی، یعنی استعفای سعد حریری، اهدافی نهفته است؟ 

حسین امیرعبداللهیان: اجازه دهید تحلیل شخصی خود را ارائه کنم. تحولات لبنان محورهای مختلفی دارد از جمله روند داخلی، منطقه ای و بین المللی. در عرصه داخلی مطالبات مردمی مطرح است و در عرصه منطقه ای دخالت های خارجی وجود دارد و در سطح بین المللی با دخالت های آمریکا و صهیونیست ها مواجهیم. شما نمی توانید از بدون در نظر گرفتن این عناصر در مورد لبنان صحبت کنید. ولی مهم این است که رهبران لبنان، احزاب و جریان های سیاسی لبنان برای حفظ ساختار سیاسی، تلاش می کنند به وفاق ملی و وحدت دست یابند، ولی برخی بازیگران خارجی تلاش می کنند مانع آن شوند، چرا در میان بحران لبنان، به بانک مرکزی لبنان که بطور مستقیم با آمریکایی ها تعامل دارد اجازه داده نمی شود دلار توزیع کند؟ آیا برای دامن زدن به بحران است؟  چرا مطالبات مسالمت آمیز مردمی به خشونت کشیده می شود و برخی از بازیگران بین المللی مواضعی در جهت تشدید بحران اتخاذ می کنند؟

ملح ریا: دکتر چند دقیقه ای بیشتر از وقت ما باقی نمانده، سوال بعدی ما در مورد واقعیت تحولات شمال سوریه است، به نظر شما آیا آنچه در عراق و لبنان اتفاق می افتد با تحولات سوریه ارتباطی دارد؟ بویژه پس از پیشرفت های میدانی و سیاسی که اخیرا در سوریه حاصل شده است؟

حسین امیرعبداللهیان: در دنیای امروز ما همه تحولات منطقه ما به همدیگر مرتبط می باشد. نمی توان تحولات عراق را به دور از تحولات لبنان تحلیل کرد همچنانکه نمی توان تحولات لبنان را بدور از تحولات سوریه و یا حتی یمن تحلیل کرد. طراحان بازی بزرگی را در پیش گرفته اند که یکی از اجزای آن تقسیم کشورهای بزرگ منطقه است، از مصر در شمال آفریقا گرفته تا عربستان سعودی در کرانه جنوبی خلیج فارس، این تهدید متوجه جمهوری اسلامی ایران وترکیه نیز می باشد.  

بخش دیگر بازی متزلزل ساختن امنیت و ثبات منطقه است که در این بخش تا حد زیادی منافع آمریکایی ها تامین می شود. طی مدتی منافع آنها از طریق تامین امنیت و ثبات منطقه تامین می شد ولی اکنون منافع آنها در متزلزل ساختن امنیت و ثبات منطقه است. در پرتو چنین فضایی آنها می توانند سلاح بیشتری بفروشند و نفت بیشتری سرقت کنند، لذا اگر طرح آنها در تغییر نظام مشروع سوریه موفق می شد بقیه مراحل طرح خود را به مورد اجرا در می آوردند و در این صورت شاهد تحولات دیگری در منطقه بودیم.

بخاطر ناکامی سیاست های شکست خورده آمریکا در سوریه و بی ثمری آنها، امروزه ما در برابر شرایط خاصی در عراق و لبنان قرار داریم، و در عین حال نمی خواهم تمامی مشکلات عراق و لبنان را به آمریکا ربط دهم، در لبنان و عراق مشکلاتی وجود دارد و باید به خواسته های مردم توجه شود. 

ملح ریا: درست است، قبلا نیز به این مساله اشاره کردید. در مورد شمال سوریه، توافقی بین روسیه، ترکیه و آمریکا برای آتش بس حاصل شده، آیا ایران بخشی از این توافق بوده است؟ آیا قبل از دستیابی به چنین توافقی، به ایران ابلاغ شده است؟ نظر ایران در مورد آنچه در شمال سوریه اتفاق می افتد، چیست؟ البته پس از آتش بس، و اینکه احتمال رویارویی میان ترکیه و سوریه وجود دارد و بین ارتش ترکیه و ارتش سوریه درگیری هایی بروز نموده است؟

حسین امیرعبداللهیان: ما به حاکمیت وتمامیت ارضی ترکیه و سوریه، و در عین حال وحدت آنها احترام می گذاریم و نگرانی ترکیه در مورد امنیت این کشور در مرزهای سوریه را درک می کنیم، ولی با هرگونه عملیات نظامی در داخل اراضی سوریه بدون هماهنگی با دولت سوریه مخالفیم و این موضع را با صراحت بیان کرده ایم. 

ملحم ریا: آیا ایران از آتش بس و توافق آمریکایی، ترکی و روسی که اخیرا اتفاق افتاده راضی است؟

حسین امیرعبداللهیان: قبل از ورود نیروهای نظامی ترکیه به داخل خاک سوریه بطور رسمی اعلام کردیم که تنها راه برطرف کردن نگرانی های امنیتی در مرزهای ترکیه و سوریه، از طریق گفتگو ومذاکره و توافق بین دو دولت ترکیه و سوریه میسر خواهد بود و ما با ورود نیروهای نظامی ترکیه به داخل خاک سوریه خارج از توافق آدانا مخالفیم.

لذا معتقدیم که عملیات نظامی ترکیه در خدمت به منافع منطقه نمی باشد. ما قبل از عملیات نظامی، بخشی از توافق همکاری بین سه کشور برای دستیابی به آتش بس بودیم و قبل از عملیات نظامی، موضع ما مخالفت با جنگ بود. رابطه بین تهران و آنکارا ممتاز می باشد ولی معتقدیم که ترکیه می توانست از طریق دیپلماتیک و از طریق استقرار ارتش سوریه در مناطق مرزی با ترکیه، امنیت ملی خود را بهتر تامین کند قبل از اینکه بی گناهانی در سوریه به قتل برسند.

ملحم ریا: آیا معتقدید که در آینده نزدیک امکان توافقی بین ترکیه و سوریه وجود دارد؟

حسین امیرعبداللهیان: به نظر من تحولات حوادث جاری بین ترکیه و سوریه تنها یک راه حل دارد و آن گفتگو بین دو دولت و دستیابی به توافق است. در آخرین دیداری که حدود سه ماه قبل از دمشق داشتم و طی دیدار با آقای بشار اسد رییس جمهور سوریه، آمادگی کامل ایشان را برای انجام هرگونه مذاکره و گفتگوی رسمی با دولت ترکیه به منظور حفظ وحدت و تمامیت ارضی سوریه و تامین امنیت مرزهای مشترک با ترکیه لمس کردم. من معتقدم به زودی شاهد توافق و همکاری خوبی در میان مدت، بین دولت ترکیه و سوریه جهت تامین امنیت مرزهای مشترک خواهیم بود.

ملحم ریا: آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان، دستیار ارشد رییس مجلس شورای اسلامی ایران در امور بین الملل از وقتی که در اختیار کانال المیادین گذاشتید بسیار ممنون و سپاسگزارم.

از بینندگان گرامی نیز بخاطر پیگیری و مشاهده این برنامه تشکر می کنم.

حوار خاص - حسین أمیر عبد اللهیان - مساعد رئیس مجلس الشورى الإیرانی للشؤون الدولیة

 

شبکه المیادین

Parameter:437922!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)