|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/12/04]

مصر میزبان نشست اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا  

مصر میزبان نشست اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا

شنبه 04 اسفند 1397

تهران - ایرنا - 'عبدالفتاح السیسی' رییس جمهوری مصر یکشنبه و دوشنبه هفته جاری (5 و6 اسفند) میزبان 'نشست مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب' در شهر 'شرم الشیخ' در شرق این کشور است.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه مصری 'المصریون'، این نشست که از لحاظ سیاسی نیز برای مصر با اهمیت تلقی می شود، با مشارکت 28 کشور اروپایی و 21 کشور عربی در شرم الشیخ برگزار خواهد شد. 
در همین راستا 'بسام راضی' سخنگوی ریاست جمهوری مصر تاکید کرد: انتظار می رود شاهد حضور پر رنگ دیپلماتیک رؤسای کشورهای عربی و اروپایی در این اجلاس باشیم و کشورها درباره چالش های مشترک و در رأس آن ها تروریسم، مهاجرت غیر قانونی، جرایم سازمان یافته بین المللی، پرونده درگیری ها و موضوع فلسطین گفت و گو کنند.
روزنامه 'الجزیره' عربستان نیز امروز (شنبه) با اشاره به برگزاری این نشست به نقل از یک مقام آگاه در اتحادیه اروپا نوشت: 'دونالد توسک' رییس شورای اروپا و 'ژان کلود یونکر' رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در این نشست حضور خواهند داشت. 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان و 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس نیز احتمالا در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
الجزیره افزود: در میان کشورهای عربی 'الباجی القائد السبسی' رییس جمهوری تونس، 'برهم صالح' رییس جمهوری عراق و 'سعد الحریری' نخست وزیر لبنان نیز حضور خود را در این نشست قطعی کرده اند.
در همین راستا 'خالد الهباس' معاون دبیرکل اتحادیه عرب در امور سیاسی نیز به خبرگزاری 'فرانس پرس' گفت که امیدوارم این نشست فصلی جدیدی از همکاری میان کشورهای عربی و اروپایی را رقم بزند. وی افزود: موضوع مورد توجه برای همه کشورهای شرکت کننده ثبات منطقه ای و تلاش های یکپارچه عربی و اروپایی برای مقابله با چالش های سیاسی و امنیتی است.
'ایوان سرکوس' رییس هئیت اتحادیه اروپا در قاهره نیز با اشاره به موضوعات این نشست تاکید کرد که گفت و گوها سه محور اساسی دارد: همکاری اقتصادی، چالش های بین المللی و مسایل منطقه ای.
وی خاطر نشان کرد که تجارت و سرمایه گذاری در حوزه دریای مدیترانه و مسایل تربیتی و اجتماعی در رأس مسایل مورد بحث در نشست شرم الشیخ است و در زمینه چالش های بین المللی موضوع تغییرات آب و هوایی، مهاجرت و امنیت بررسی می شود و در مسایل منطقه ای نیز پرونده اختلافات فلسطین و رژیم صهیونیستی، جنگ یمن و موضوع لیبی مورد بحث است.
سرکوس تاکید کرد که همکاری اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب می تواند به بهبود سطح رفاهی و ثبات در منطقه بیانجامد .
دولت آلمان دیروز (جمعه) تاکید کرد که قدرت های جهانی دیگر مانند چین و روسیه نیز در کشورهای عربی حضور دارند و از این رو مهم است که اتحادیه اروپا در این مناطق حضور داشته باشد، چرا که آن ها همسایگان جنوبی ما هستند.
پیش تر نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای عربی و اتحادیه اروپا 15 بهمن ماه در بروکسل برگزار شد. در همین راستا تارنمای شورای روابط خارجی اروپا هفته گذشته در گزارشی نوشت: نشست های مکرر اتحادیه اروپا و سران عرب عمدتا برای نشان دادن تمایل به گسترش روابط بوده، اما کمتر موضوعی است که دو طرف رویکرد یکسانی به آن داشته باشند. از این رو نشت های اتحادیه اروپا با سران عرب در سطح نمادین باقی مانده است.
در این گزارش تاکید شد: اتحادیه اروپا امیدوار است از رهگذر روابط با همسایه‌های عرب، سیاست‌های خود در زمینه‌هایی چون مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را پیش برد. در همین راستا اتحادیه اروپا خواستار تمرکز نشست ماه شرم الشیخ بر مساله مهاجرت است و می‌خواهد کشورهای عربی در این زمینه مسئولیت کافی و یا تخصیص بودجه لازم را در نظر گیرد، اما دول عربی معتقدند که اغلب این کشورها درگیر مسائل جدی‌تری در داخل کشورهای خود هستند و آنها ناتوان از تخصیص بودجه ای در این زمینه هستند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:390029!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)