|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/02/22]

معترضان به 71 سال اشغال فلسطین، در لندن تظاهرات کردند  

معترضان به 71 سال اشغال فلسطین، در لندن تظاهرات کردند

شنبه 21 اردیبهشت 1398

لندن - ایرنا - هزاران تن از مسلمانان، طرفداران فلسطین و فعالان گروه‌های مدنی در انگلیس عصر شنبه در آستانه هفتاد و یکمین سالگرد اشغال فلسطین (روز نکبت)، در خیابان‌های لندن راهپیمایی کرده و خواستار آزادی سرزمین‌های اشغالی شدند.

به گزارش ایرنا، در این حرکت اعتراضی که تعدادی از نمایندگان مجلس انگلیس و همچنین عهد تمیمی دختر نوجوان فلسطینی که به صورت یک سرباز اسرائیلی سیلی زده بود، حضور داشتند، شرکت‌کنندگان پرچم فلسطین را به اهتزاز درآورده و شعارهایی را در محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی، به‌ویژه حملات اخیر تل‌آویو در نوار غزه سر دادند.
معترضان در ابتدا روبروی ساختمان بی.بی.سی تجمع کرده و سپس با حمل شعارنوشته‌هایی که روی آن اسرائیل را موجودیتی جعلی و نژادپرست نوشته ‌شده بود به سمت دفتر نخست‌وزیری راهپیمایی کردند.
«مرگ بر اسرائیل، درود بر فلسطین»، «اشغالگری را پایان دهید» و «از رود تا دریا فلسطین آزاد خواهد گردید» ازجمله شعارهایی بود که شرکت‌کنندگان در این تظاهرات سردادند.
در ادامه این حرکت اعتراضی شماری از رهبران تشکل‌های صنفی، فعالان ضد جنگ و یهودی‌های ضد صهیونیسم با ایراد سخنانی در محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی خواستار آزادی سرزمین‌های اشغالی شدند. آن‌ها همچنین نسبت به تداوم محاصره و کشتار بی زحمانه فلسطینیان در نوار غزه توسط نیروهای رژیم اشغالگر قدس ابراز نگرانی کردند.
نیروهای اشغالگر قدس مرتباً نوار غزه را بمباران می‌کنند و در این حملات که همیشه با نقض قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد، معمولاً غیرنظامیان کشته یا زخمی می‌شوند.
شماری از نمایندگان مجلس عوام هم که عمدتاً از حزب مخالف دولت (کارگر) بودند طی سخنانی خواستار شناسایی فلسطین به‌عنوان کشوری مستقل توسط دولت انگلیس شدند. 
«لورا پیدکاک» نماینده منطقه «شمال غرب دورهام» طی سخنانی گفت: شناسایی فلسطین یعنی پایان محاصره غزه، پایان تخریب بیشتر فلسطین و اجرای راه حل تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل. 
«لویدز راسل» از دیگر نمایندگان شرکت‌کننده در این تظاهرات هم گفت: ادامه اشغالگری فلسطین توسط اسرائیل گستاخانه است. استفاده از آتش برای علیه معترضان فلسطینی باید پایان یابد و به همین دلیل حزب کارگر صادرات سلاح به اسرائیل را تا انجام کامل تحقیقات جنایی منع کرده است. ما تا زمانی که دولت فلسطین شناسایی نشود، آرام نخواهیم بود. 
'روز نکبت' سالگرد اشغال اراضی فلسطین و آواره شدن صدها هزار فلسطینی، توسط باندهای صهیونیستی است که در پانزدهم ماه ‘می ‘ سال 1948 میلادی روی داد.
این روز یادآور مصیبتی است که در سال 1948 میلادی (1327 خورشیدی) بر فلسطین رفت و هنوز دامن‌گیر بیش از 12 میلیون فلسطینی در سراسر دنیا است.
انگلیس به‌عنوان کشوری که نقش کلیدی در تأسیس رژیم صهیونیستی داشت، سال گذشته یک صدمین سالگرد صدور بیانیه بالفور را با حضور بنیامین نتانیاهو در لندن جشن گرفت.
بیانیه بالفور نامه‌ای بود که در سال 1917 توسط «آرتور جیمز بالفور» وزیر امور خارجه وقت انگلیس خطاب به «والتر روچیلد»، سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام انگلیس نوشته شد.
در این نامه، وزیر امور خارجه انگلیس بر موضع مثبت دولتش برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» خبر داد. بسیاری بیانیه بالفور را سرآغاز تلاش برای تأسیس رژیم صهیونیستی می‌دانند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

خبرگزاری مهر

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:409221!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)