|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
آماده باش مشاور حقوقی رژیم صهیونیستی به مسئولان صهیونیستی؛
[1398/12/12]

مندبلیت: موج جدید اتهامات جنایات جنگی گریبان اسرائیل را به زودی می گیرد  

مشاور حقوقی رژیم صهیونیستی در اظهار نظری تازه عنوان کرد که رژیم اش در دوران پس از انتخابات با موجی از اتهامات و پرونده های قضایی در رابطه با ارتکاب جنایات جنگی رویه رو خواهد شد.

آماده باش مشاور حقوقی رژیم صهیونیستی به مسئولان صهیونیستی؛

مندبلیت: موج جدید اتهامات جنایات جنگی گریبان اسرائیل را به زودی می گیرد

دوشنبه 12 اسفند 1398

مشاور حقوقی رژیم صهیونیستی در اظهار نظری تازه عنوان کرد که رژیم اش در دوران پس از انتخابات با موجی از اتهامات و پرونده های قضایی در رابطه با ارتکاب جنایات جنگی رویه رو خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از شهاب نیوز، "آفیخای مندلبلیت" مشاور حقوقی (به اصطلاح) دولت رژیم صهیونیستی در اظهار نظری تازه عنوان کرد که رژیم اش در دوران پس از انتخابات با موجی از اتهامات و پرونده های قضایی در رابطه با ارتکاب جنایات جنگی رویه رو خواهد شد.

مندلبلیت این اظهار نظر را همزمان با انتشار کتابی در رابطه با زندگینامه "یعقوب تیرکل" قاضی کمیته پیگیری حمله نیروی دریایی ارتش رژیم اسرائیل به کشتی مرمره ترکیه در سال 2010 انجام داد؛ حمله ای که منجر به شهادت 10 ها شهروند ترکیه شد.

براساس گزارش روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» این رخداد باعث شد تا اسرائیل در یک معرکه حقوقی بین المللیِ طاقت فرسا گیر بیفتد.

مندلبلیت و "غیل لیمون" معاون وی در امور حقوقی رژیم صهیونیستی تمامی این پرونده های قضایی درباره حمله ارتش این رژیم به کشتی حامل صلح و شکست محاصره نوارغزه را «رویه استراتژیک» و «جنگ حقوقی» علیه اسرائیل دانسته اند.

آن ها به طور مشترک جنایت های رژیم اسرائیل را عملیات هایی برای مقابله با تروریسم عنوان کرده اند.

ارتش رژیم صهیونیستی 31 می سال 2010 کشتی مرمره را که از ترکیه عازم نوار غزه بود و ده‌ها فعال ترک و بین‌المللی برای امدادرسانی به ساکنان این باریکه در آن حضور داشتند، مورد حمله قرار داد که در این حمله جنایتکارانه 10 فعال ترک به شهادت رسیده و ده‌ها نفر دیگر نیز زخمی شدند.

این حادثه موجب تنش و برهم خوردن روابط آنکارا و تل آویو شد و در نهایت دو طرف ژوئن 2015 توافقنامه‌ای را به امضا رساندند که به موجب آن طرف صهیونیستی متعهد به پرداخت 20 میلیون دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه شد و رسما از ترکیه عذرخواهی کرد و اجازه داد که آنکارا به کمک‌های بشردوستانه خود به غزه ادامه دهد.

فاتو بنسودا" دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی سال 2014 حکم عدم بازخواست سران رژیم صهیونیستی را صادر کرد و مدعی شد که این حادثه بسیار هم خطرناک نبوده است.

البته بنسودا گفته بود که این باور هم منطقی است که جنایت‌هایی جنگی نیز از سوی نظامیان اسرائیلی صورت گرفته و به شهادت 10 فعال ترک‌تبار منجر شده است.

بنسودا سال 2017 پس از آنکه دیوان کیفری بین‌المللی از او خواست در تصمیم حکم بازنگری کند، بار دیگر بر آن اصرار ورزید.

سال 2019 نیز باردیگر با به جریان افتادن پرونده های جنایت کارانه رژیم اسرائیل در دادگاه بین المللی، یک مسئول سیاسی صهیونیستی تاکید کرد که در صورت موافقت قضات دیوان کیفری بین‌المللی با درخواست "فاتو بنسودا" دادستان کل این دادگاه، تحقیقات علیه شخصیت‌های اسرائیلی به زودی آغاز خواهد شد.

روزنامه عبری زبان معاریو به نقل از این منبع سیاسی نوشت که در صورت آغاز تحقیقات، ظرف مدت ۹۰ روز حکم بازداشت بین‌المللی شماری از مسئولان اسرائیلی به اتهام ارتکاب جنایت جنگی صادر خواهد شد.

این منبع اشاره کرد که رژیم صهیونیستی طی سال‌های گذشته تلاش زیادی کرده تا دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی را قانع کند تحقیقاتی در مورد جنایات جنگی مقامات اسرائیلی انجام ندهد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:453848!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)