|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/01/26]

مهلت تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی برای گانتس پایان یافت  

مهلت "بنی گانتس" برای تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی در حالی پایان یافت که او در حال مذاکره با "بنیامین نتانیاهو" برای ایجاد دولت ائتلافی بود.

مهلت تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی برای گانتس پایان یافت

۲۶ فروردین ۱۳۹۹

تهران- ایرنا- مهلت "بنی گانتس" برای تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی در حالی پایان یافت که او در حال مذاکره با "بنیامین نتانیاهو" برای ایجاد دولت ائتلافی بود.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، در پی مخالفت رییس رژیم‌ صهیونیستی با تمدید مهلت تشکیل کابینه برای «بنی گانتس» رهبر حزب آبی و سفید، مهلت او در بامداد دوشنبه (نیمه شب به وقت محلی) پایان یافت.

این در حالی است که گانتس در حال مذاکره با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود و هر دو به صورت مشترک از «رووین ریولین» رییس این رژیم درخواست تمدید مهلت کردند که به احتمال زیاد در صورت اعلام رسیدن به توافق توسط گانتس و نتانیاهو، تا صبح فردا از سوی او تایید شود.

پس از مخالفت ریولین با تمدید مهلت تشکیل دولت، رسانه‌ها گزارش کردند که نتانیاهو قصد دارد از ائتلاف با حزب گانتس خارج شود، اما آن‌ها تا نیمه‌شب دوشنبه در حال مذاکره بودند.

رهبر حزب آبی‌ و سفید پیشتر پس از شکست در مذاکره با نتانیاهو برای تشکیل دولت اضطراری، با بهانه قرار دادن ویروس کرونا و تعطیلات عید فصح به طور رسمی خواستار تمدید مهلت خود برای تشکیل کابینه شد.

 نتانیاهو از گانتس خواسته بود تا در محل اقامت نخست وزیری دیداری را همراه با تیم‌های مذاکره کننده برای پیشبرد مذاکرات داشته باشند. حزب آبی‌ و سفید نیز در پاسخ اعلام کرده بود که تلاش‌ها برای تشکیل یک دولت ادامه دارد اما باید از طریق کانال‌های رسمی و نه از طریق رسانه‌ها صورت گیرد.

هر دو حزب هفته گذشته در آستانه رسیدن به توافق نهایی بودند اما حزب لیکود پیش از امضای توافق خواستار گفت وگو در مورد انتصاب قضات دیوان عالی شده که منجر به برهم خوردن توافق شد.

برخی کارشناسان معتقدند که حزب لیکود منتظر پایان یافتن مهلت گانتس برای تشکیل کابینه شده تا موضع وی برای چانه‌زنی در مذاکرات را تضعیف کند.

گانتس و نتانیاهو روز چهارشنبه گذشته پیش از شروع تعطیلات عید فصح توافق کرده بودند تا مذاکرات را پس از پایان تعطیلات در روز ۲۷ فروردین ادامه دهند. 

طبق توافق دو حزب، قرار بود دوره نخست وزیری بین نتانیاهو و گانتس به مدت یک سال و نیم برای هر کدام تقسیم شود و دوره اول به نتانیاهو محول شود، اما با تصمیم نتانیاهو برای خروج از این توافق، مشخص نیست چه سرنوشتی پیش روی کابینه رژیم صهیونیستی خواهد بود./

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:454744!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)