|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق :
[1398/09/30]

موساد و سیا گروه‌های خشونت‌آمیز در عراق را اداره می‌کنند  

« قیس خزعلی» دبیرکل جنبش « عصائب أهل الحق » عراق تاکید کرد: باند مشترک سازمان موساد رژیم صهیونیستی و سازمان سیا آمریکا اداره گروه های خشونت آمیز در این کشور را برعهده دارد.

دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق :

موساد و سیا گروه‌های خشونت‌آمیز در عراق را اداره می‌کنند

شنبه 30 آذر 1398

« قیس خزعلی» دبیرکل جنبش « عصائب أهل الحق » عراق تاکید کرد: باند مشترک سازمان موساد رژیم صهیونیستی و سازمان سیا آمریکا اداره گروه های خشونت آمیز در این کشور را برعهده دارد.

خزعلی در گفت و گو با برنامه « لقاء الیوم » ( دیدار امروز ) شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: این باند توسط شرکت های امنیتی تظاهرکنندگان را به قتل می رساند همچنانکه در گذشته در سوریه و برخی از کشورهای اروپای شرقی روی داده است.

وی گفت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه وی مجازات های مالی اعمال کرده زیرا او طرح مشترک آمریکا ، اسراییل و امارات برای از بین بردن عراق و سوق دادن این کشور به سوی جنگ داخلی را  برملا کرده است.

وی افزود: این مجازات ها در عمل هیچ ارزشی ندارد و آمریکا با متهم کردن ما به دست داشتن در کشتن تظاهرکنندگان می خواهد چهره ما  را مخدوش کند . ما چگونه ممکن است مردم خود را بکشیم در حالی که بخاطر آنها در نبرد با داعش خون دادیم برعکس این گروه های وابسته به آمریکا هستند که مقرهای ما را به آتش کشیدند و نیروهای مان را به قتل رساندند اما ما دست  به ا نتقام نزدیم زیرا هدف از این کار سوق دادن کشور به سمت جنگ داخلی و مخدوش کردن چهره الحشد الشعبی بود.

خزعلی تاکید کرد: آمریکا عامل شعله ور شدن خشونت در راهپیمایی های برگزار شده در عراق است و ساختار قضایی عراق می تواند عوامل قتل تظاهرکنندگان را مشخص کند.

دبیر کل عصائب الحق در مورد عوامل کشتار تظاهرکنندگان گفت : شماری از مردم در روزهای ابتدایی اعتراضات در نتیجه شدت خشونت بکار رفته از سوی نهادهای امنیتی شهید و یا زخمی شدند اما با گذشت زمان دریافتیم که طرف سوم به عنوان گروه های کشتار و خشونت در میان تظاهرکنندگان نفوذ کرده اند که سلاح و بمب های دستی و چاقو در اختیار دارند. البته طرف سوم چهره مشخصی ندارد و با تحقیقات کلاسیک نمی توان به او دست یافت و می بایست تحقیقات امنیتی اطلاعاتی در این خصوص به عمل آید.

وی اظهار داشت: فرآیند سیاسی عراق دچار یک اشکال واقعی است و همین امر منجر به کمبود خدمات عمومی و گسترش بیکاری و فراهم نیامدن فرصت های شغلی و سایر مسائل انباشته شده از سال ۲۰۰۳ تا کنون عامل واقعی تظاهرات شکل گرفته در عراق به شمار می رود.

خزعلی ادامه داد: البته این بار دست های خارجی توسط شبکه های اجتماعی مردم را به گرد آمدن و برگزاری تظاهرات تشویق و تحریک کردند تا نخست وزیر را سرنگون کرده و نخست وزیر جدیدی بر سر کار آورند که با معامله قرن موافق باشد و نفت عراق را تسلیم آمریکا کند.

وی گفت: تظاهرکنندگان حق دارند خواستار بهبود وضعیت معیشتی خود شوند اما حق ندارند خواستار سرنگونی نظام و تحریم احزاب سیاسی شوند.

خزعلی در ارتباط با حملات شکل گرفته علیه پایگاه های آمریکا در عراق گفت: بخشی از این حملات توسط سازمان های اطلاعاتی اسراییل اداره می شود اما بخش دیگری از آن توسط گروهی انجام می گیرد که نسبت به  نادیده گرفته شدن خط قرمزهای از سوی آمریکا در عراق معترض است.

بر اساس این گزارش دبیرکل عصائب الحق به نام گروه یاد شده اشاره نکرد.

وی در پایان گقت: آمریکا اگر بخواهد در عراق حملات نظامی انجام دهد در این صورت می بایست حضور نظامی و  اقتصادی خود در عراق تجدیدنظر کند.

پایتخت عراق و به دنبال آن هفت استان مرکزی و جنوبی دیگر این کشور از مهرماه گذشته صحنه برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به فساد و مشکل بیکاری و ضعف خدمات عمومی است اما برخی عوامل که از آنها به نفوذی ها و عوامل خارجی یاد شده، این تظاهرات را به خشونت و درگیری با نیروهای دولتی و تخریب اموال و دارایی های عمومی و خصوصی کشاندند.

به گفته کارشناسان، برخی عوامل خشونت‌زا نمی خواهند شرایط طبیعی به عراق باز گردد و قصد دارند با ایجاد حوادث خونین، به تحریک تظاهرکنندگان و آشوب افکنی در کشور عراق دامن بزنند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

خبرگزاری مهر

Parameter:450444!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)