|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/12/28]

موضع‌گیری دبیر کل سازمان ملل علیه حزب‌الله  

موضع‌گیری دبیر کل سازمان ملل علیه حزب‌الله

سه شنبه 28 اسفند 1397

دبیرکل سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود درباره قطعنامه 1701 از دولت لبنان خواست، در راستای اجرایی کردن قطعنامه‌هایی که به خلع سلاح گروه‌های مسلح در لبنان فرا می‌خواند، تلاش کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در جدیدترین گزارش خود درباره اجرای قطعنامه 1701 (که برای پایان دادن به جنگ 33 روزه میان رژیم صهیونیستی و لبنان صادر شد) بار دیگر -طبق سیاست آمریکا- از سلاح حزب‌الله ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، گوترش تشکیل دولت جدید لبنان را به «سعد الحریری» نخست‌وزیر تبریک گفت و خواستار حفظ «سیاست بی‌طرفی» از طرف این دولت مانند قبل شد. وی همچنین درخواست کرد، تمامی طرف‌های لبنانی از «مداخله در جنگ سوریه و دیگر درگیری‌های منطقه‌ای» دست بردارند.

دبیر کل سازمان ملل در ادامه، خواستار افزایش تلاش‌ها برای اجرایی شدن کامل قطعنامه 1701 برای حفظ آرامش چند ساله اخیر شد و تأکید کرد «پایبندی مستمر تمامی طرف‌ها به قطعنامه 1701 همچنان برای ثبات منطقه و لبنان مهم است».

گوترش به وجود تونل‌هایی در طول «خط آبی» در مرز لبنان با فلسطین اشغالی هم پرداخت و ضمن ابراز نگرانی از این موضوع، از نیروهای مسلح لبنان خواست،‌ تمام تحقیقات لازم را انجام دهد تا اطمینان بیشتری حاصل شود که این تونل‌ها «خطری امنیتی» به شمار نمی‌رود.

«خط آبی» یا «خط عقب‌نشینی»، مرزی فرضی به طول 120 کیلومتر در مرز لبنان با فلسطین اشغالی است که سازمان‌ ملل در پی عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان در سال 2000 ترسیم کرد. کارکرد این مرز، اطمینان از عقب‌نشینی کامل رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان بود. این خط در سیزده منطقه،‌ لبنان را از خاک خود محروم کرده و بیروت آن را به رسمیت نمی‌شناسد. تل‌آویو و متحدان غربی او تلاش می‌کنند این خط را به جای مرز رسمی لبنان قلمداد کنند.

دبیر کل سازمان ملل دو طرف را به حصول یک توافق برای «حل اختلافات موجود در طول خط آبی» تشویق و تأکید کرد «اقدامات یک‌جانبه در این مناطق تنش‌ها در خبری آبی را افزایش می‌دهد و باید از آنها اجتناب شود».

گوترش در ادامه اعلام کرد، «وجود سلاح‌های غیرقانونی خارج از سیطره دولت لبنان (سلاح‌های حزب‌الله)» باعث نگرانی است و برای لبنان و منطقه خطرناک است. وی تأکید کرد: ادعاها درباره انتقال سلاح‌های غیرقانونی به گروه‌های مسلح غیر وابسته به دولت لبنان همچنان منجر به نگرانی بسیار می‌شود و سازمان ملل در وضعیتی نیست که بتواند به صورت مستقل در این باره تحقیق کند.

دبیرکل سازمان ملل در پایان هم بار دیگر دولت لبنان را تشویق کرد که تمام اقدامات لازم برای تضمین کامل بندهای مربوط به توافق طائف و دو قطعنامه 1559 و 1689 را انجام دهد؛ دو قطعنامه‌ای که به خلع سلاح تمام گروه‌های مسلح در لبنان فرا می‌خواند.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:395433!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)