|
|
0.0 (0)
[1397/11/28]

مونیخ؛ زیر سایه تنش ‌افکنی آمریکا علیه ایران  

مونیخ؛ زیر سایه تنش ‌افکنی آمریکا علیه ایران

یکشنبه 28 بهمن 1397

تهران- ایرنا- پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ زیر سایه اتهام‌افکنی و ضدیت آمریکا با ایران و پاسخ سرد و ناامید کننده کشورهای اروپایی به درخواست آمریکا برگزار می‌شود. در این کنفرانس، بیش از 30 رئیس کشور و دولت به همراه هشتاد وزیر دفاع و خارجه کشورهای مختلف جهان در مونیخ گردهم آمده اند تا در کنفرانس سالانه امنیتی آلمان به بحث و تبادل نظر در باره موضوعات و چالش‌های امنیتی عصر حاضر بپردازند.

هدف اصلی این نشست افزایش همکاری‌ ها برای بالا بردن سطح امنیت جهانی است اما بر خلاف این روند امسال شاهد هستیم که دولت آمریکا، مونیخ را به عرصه‌ای برای افزایش نزاع و ایراد اتهامات واهی بر علیه ایران تبدیل کرده است.

** ورود ظریف به مونیخ و آغاز نشست با رهبران سیاسی جهان
در مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین بخش از کنفرانس امنیتی مونیخ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیروز -شنبه- روانه کشور آلمان شد. در اولین گام در حاشیه اجلاس امنیتی ظریف با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه کره جنوبی دیدار کرد. در ادامه به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه کشورمان با «زهراب مناتسکانیان» همتای ارمنستانی خود دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه، به‌ویژه حوزه اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی و حمل و نقل، مسئله قره باغ و دیگر مسائل مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر شد.

همچنین، در دیداری دیگر، ظریف با «مسرور بارزانی» مشاور امنیت ملی اقلیم کردستان عراق دیدار کرد. بر اساس اعلام رسانه‌های اقلیم کردستان عراق ظریف در این دیدار اعلام کرد: سیاست ایران توسعه ارتباطات خود با اقلیم کردستان عراق به‌خصوص در حوزه اقتصادی است.

وی افزود: ما در خصوص سوریه تاکید کردیم که همه کشورها باید به یکپارچگی خاک سوریه احترام بگذارند. ظریف در خصوص آینده روابط اقلیم کردستان عراق با ایران با اشاره به سفر اخیرش به این منطقه اعلام کرد: ایران خواهان توسعه روابط به‌خصوص در حوزه اقتصادی با عراق و اقلیم کردستان عراق است و در سفر اخیرم به اربیل و سلیمانیه چندین توافقنامه برای همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف امضا شد. وزیر امور خارجه ایران در ادامه اظهار کرد ما همسایه همدیگر هستیم و به این روابط ادامه خواهیم داد.

** درخواست آمریکا برای همراهی اروپا در ضدیت با ایران و برجام
یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های کنفرانس امنیتی مونیخ را می‌توان در ارتباط با سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا ارزیابی کرد. در این کنفرانس، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ باز هم به تکرار ادعاهای مقامات آمریکایی علیه کشورمان پرداخت و بدون کوچک‌ترین اشاره به نقش واشنگتن و متحدان منطقه‌ای‌اش در ظهور و توسعه تروریسم در منطقه و جهان، ایران را بزرگ‌ترین حامی تروریسم در دنیا برشمرد. وی همچنین حزب‌الله و حماس را گروه ‌هایی تروریستی خواند که ایران همواره از آنها حمایت کرده است.

پنس در ادامه مدعی شد که ایران به آتش جنگ در یمن و سوریه دامن زده و به این کشورها تسلیحات منتقل کرده است. این مقام آمریکایی به اظهارات مقامات ایرانی علیه رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: ایران به‌طور آشکار خواهان نابودی اسرائیل است. یهودستیزی ایران باید به‌طور جهانی محکوم شود و برای همیشه پایان یابد. ایران آشکارا خواهان یک هولوکاست دیگر است.

ایران می‌گوید که مأموریت جمهوری اسلامی حذف اسرائیل از روی نقشه است. وی با اشاره به نشست هفته گذشته در ورشو افزود: ما در ورشو گردهم جمع شدیم تا درباره مقابله با ایران رایزنی کنیم. بسیار جالب است که سران منطقه همگی روی این مسئله اتفاق نظر دارند که تهدید اصلی علیه ثبات و امنیت منطقه جمهوری اسلامی است. همان ‌طور که در این نشست گفتم زمان آن رسیده که همگی ما دست به اقدام بزنیم. زمان آن رسیده که متحدان اروپایی ما دست از تضعیف تحریم‌های آمریکا علیه ایران بردارند.

** مخالفت صریح اروپا با همراهی در ضدیت با ایران و برجام
با وجود درخواست مایک پنس از کشورهای اروپایی برای همراهی با آمریکا در ضدیت با ایران و پیوستن به این کشور در خروج از برجام، در اظهاراتی مشترک بسیاری از رهبران سیاسی کشورهای اروپایی، صراحتا از برجام دفاع کردند و به خواسته پنس «نه» گفتند. در مهم‌ترین واکنش، صدر اعظم آلمان دیروز -شنبه- از تصمیم قدرت‌های اروپایی برای پایبندی به این توافق دفاع کرده و از آن به ‌عنوان یک «تکیه‌گاه برای اعمال فشار غرب» نام برد. به گزارش روزنامه شیکاگو دیلی هرالد، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، دیروز در نشست امنیتی مونیخ گفت که شکاف (میان اروپا و آمریکا) بر سر ایران «مرا بسیار اندوهگین می‌کند». او در عین حال اصل تفاوت‌ها را بی‌اهمیت جلوه داد.

مرکل در ادامه مدعی شد: «من شاهد برنامه موشک‌های بالستیک هستم، من شاهد فعالیت‌های ایران در یمن و بالاتر از همه در سوریه هستم». وی در این باره افزود: «تنها چیزی که در این موضوع بر سر آن اختلاف داریم این است که آیا با خروج از تنها توافق باقیمانده به هدف مشترکمان، هدف فرونشاندن خطر یا پیشرفت مشکل ساز ایران کمک می‌کنیم یا از طریق نگه داشتن تکیه ‌گاه کوچکی که شاید برای اعمال فشار در زمینه‌های دیگر می‌توان از آن استفاده کرد، به آن (هدف مشترکمان) کمک بیشتری کنیم؟»

در واکنشی دیگر، هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان نیز در همین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به توافق هسته‌ای را تکرار کرد و گفت: بدون برجام منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقاً به رویارویی آشکار نزدیک‌تر می‌شود. رهبران اروپایی پیش از این بارها گفته‌اند که توافق هسته‌ای را برای حفظ امنیت منطقه مفید می‌دانند و برای ترغیب ایران به ماندن در توافق، به رغم خروج آمریکا از آن، سازوکار مالی جدیدی ایجاد کرده‌اند که امکان مبادلات مالی با ایران را فراهم کنند. علاوه براین، فدریکا موگرینی و وزیر امورخارجه آلمان پس از این اظهارات پنس بر ادامه پایبندی ‌شان به توافق هسته‌ای تاکید کردند. موگرینی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که حفظ توافق هسته‌ای با ایران مسئله‌ای امنیتی است.

افزون براین مقامات، نخست ‌وزیر و وزیر خارجه پیشین سوئد با انتقاد از سخنرانی معاون رئیس ‌جمهور آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «اروپایی‌ها از برجام خارج نخواهند شد». «کارل بیلت» رئیس کنونی اندیشکده «شورای اروپاییِ روابط خارجی»، نخست‌ وزیر و وزیر خارجه پیشین سوئد دقایقی بعد از پایان سخنرانی «مایک پنس» معاون رئیس ‌جمهور آمریکا از این سخنرانی و اظهارات اخیر او علیه ایران انتقاد کرد. او در توئیتر خود نوشت: «عجیب و غریب است که معاون رئیس‌جمهور آمریکا از اروپایی‌ها می‌خواهد از توافق هسته‌ای ایران خارج شوند البته چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد (اروپا از برجام خارج نخواهد شد)».

** طرح مسئله فلسطین و اسرائیل از سوی رئیس جمهور مصر
رئیس جمهور مصر در سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ، ضمن دعوت به همکاری بین‌المللی برای حل منازعات، تأکید کرد که صلح میان فلسطین و اسرائیل جایگزین دیگری ندارد. به گزارش خبرگزاری فارس، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر صبح شنبه اولین سخنرانی روز دوم نشست امنیتی مونیخ را ایراد و بر همکاری بین‌المللی برای حل بحران‌ها تأکید کرد.

السیسی با بیان اینکه کنفرانس مونیخ امسال در میان چالش ‌ها و مخاطرات روزافزون و متعدد برگزار می‌شود خواستار تلاش بین‌المللی برای حل چالش ‌های عصر کنونی شد که به گفته او رویارویی با آن از توان یک کشور فراتر است و افزود که مصر خواستار تشریک مساعی برای ریشه ‌کنی تروریسم از منطقه است. السیسی با اشاره به مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی، گفت: مصر تأکید می‌کند که عدم حل عادلانه و نهایی مسئله فلسطین، عاملی اصلی در عدم ثابت (منطقه) است... صلح فلسطین و اسرائیل جایگزینی ندارد. رئیس جمهور مصر در خصوص مسئله آوارگان گفت، باید ریشه‌های بحران در نظر گرفته و برای کاهش رنج مردم تلاش شود به‌خصوص که بار این مسئله بر عهده کشورهای همسایه است. در خصوص مسائل شمال آفریقا و روابط مصر با لیبی و دیگر کشورها، السیسی گفت که مصر از «برادران خود در لیبی و نهادهای نظامی آن» حمایت می‌کند.

رئیس جمهور مصر در بخش گفتگو با کارشناسان به همراه همتای رومانیایی (کلاوس ورنر یوهانس) نیز حاضر شد و تأکید کرد که عدم ثبات در منطقه عربی (خاورمیانه) بر ثبات کشورهای غربی نیز تأثیرگذار خواهد بود... پدیده مهاجرت غیرقانونی که بر اروپا تاثیر گذاشت، علتش عدم ثبات در منطقه عربی بود.

السیسی با اشاره به شبکه‌های موجود در فضای مجازی، آن را یکی از وسایل انتشار فکر تروریستی دانست و گفت «من در سازمان ملل درخواست کردم که شبکه‌های اجتماعی کنترل شود تا برای انتشار افکار افراطی از آن استفاده نشود».

از زمانی که ما قدرت را در دست گرفته‌ایم، کسی از مصری مسلمان یا مسیحی صحبت نمی‌کند. اصلا نیست چنین چیزی... ما بزرگ‌ترین کاتدرائیه در مصر را برای مسیحیان راه‌اندازی کردیم که بزرگ‌ترین در خاورمیانه است و این کار در راستای اصلاحات سیاست‌های مسیحی و همزیستی مسالمت‌آمیز است. خیلی از کشورهای دنیا -متأسفانه- نفهمیده‌اند در چند سال گذشته در مصر چه اتفاقی رخ داد است».

السیسی مدعی شد، «30 میلیون مصری‌ حکومت دینی را رد می‌کنند که بر اساس افراطی‌گری است... به اروپایی‌ها می‌گویم مواظب باشند که در مراکز دینی چه چیزی ترویج می‌شود».

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:388865!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)